Dünyada kum kıtlığı yaşanabilir

Kum insanoğlunun dünya üzerinde sudan sonra en çok kullandığı ikinci doğal madde haline geldi. İnsanlığın artan inşaat çılgınlığı nedeniyle de bu sınırlı kaynak hızla tükeniyor. Peki buna çözüm olarak ne yapılabilir?

0
1103

21.yüzyılda kum insanoğlunun dünya üzerinde sudan sonra en çok kullandığı ikinci doğal madde haline geldi. Artan nüfus ve büyüyen şehirlerle birlikte dünya küresel düzeyde bir kum kıtlığı na doğru gidiyor. Siyasi ve ekonomik krizlerin yanı sıra durumun büyük bir çevre krizine dönüşmesi de artık sadece zaman meselesi.

Kumun hayatımızda oynadığı rolü pek düşünmüyoruz ancak cam yapımından inşaata, yol ve asfalt yapımından elektronik aygıtların üretimine, deniz doldurma işleminden kaya gazının çıkarma işlemine pek çok alanda belli çeşitlerde kuma hayati şekilde ihtiyacımız var. Üstelik bunlar sadece genel olarak bildiğimiz kullanımlar. Bunların dışında kağıt, plastik, boya, kozmetik ürünler, şarap, diş macunu ve hatta silikon göğüs implantlarının yapımı için bile kum gerekiyor. Ne yazık ki, kumsallarda ve çöllerde bulunan çok ince taneli kum -doğanın döngüsü için gerekli olsa da- beşeri alanda pek bir işimizi görmüyor. Örneğin Dubai’deki bir inşaat için kum dışardan ithal ediliyor.

Kuma olan talep artıyor

Ekonomik kalkınma ve yaşam standartlarında artış için gerekli olan kum azaldıkça daha fazla kazı yapılması ve daha fazla doğal alanın tahrip edilmesi gerekecek. Giderek büyüyen şehirler her alanda daha fazla binaya ve inşaata ihtiyaç duyuyor.

Ortalama bir müstakil ev için 200 ton, bir hastane için 3 bin ton ve 1 km‘lik bir otoban için 10 bin ton kum gerekiyor.

Bilinçsiz kum çıkarılması kum kıtlığı nıda beraberinde getiriyor

Kum kazıları civar bölgelerdeki nehir ve göllerin su seviyesini azaltarak buralardaki doğal yaşamı tehdit ediyor ve özellikle göç eden kuşların yolları üzerindeki su kaynaklarını ortadan kaldırıyor. Kenya’da yapılan kum kazıları bölgedeki mercan kayalıklarının yok olmasına neden oldu. Hindistan’ın bazı bölgelerinde timsahların yaşam alanları tükendi. Endonezya’da kum kazıları bazı adaların tamamen yeryüzünden silinmesine yol açtı.

En kolay kum nehir ve göl yataklarından çıkarılıyor ancak bu yataklarda bulunan kum, içerisindeki organizmalar ile burada yüzen balıkları ve diğer küçük canlıları besliyor.

Kum kıtlığına çözüm olarak ne yapılabilir

Geri dönüşüm bir alternatif olarak gündemde ancak olanağı sınırlı. Kum tüketimini kısıtlamak ise oldukça komplike bir sorun.

Ancak yasal düzenlemelerin veya vergilerin denetlenmesi zor olan kum kazımına dünyanın her yerinde bir çözüm olması mümkün değil. Kum yıllık 70 milyar dolar değerinde bir sektör.

Uzun vadede ise inşaat sektöründe geri dönüştürülmüş malzemelerin kullanılabileceği veya yeni inşaat tekniklerinin geliştirilebileceği umut ediliyor.

Bu haber oda tv Dünyanın kumu yakında bitebilir adlı başlıklı haberden alınmıştır.

Düzenleyen;

İnş. Müh. Adil MİRDESLİ

e-mail: adil.mirdesli01@gmail.com

instagram: adil.mirdesli

 

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.