İnşaat sektörü 2019 yılının ilk çeyreğinde yüzde 10,9 küçüldü. Üç çeyrektir üst üste küçülen inşaat sektöründe en hızlı küçülme bu çeyrekte yaşandı. Hem kendi iç dinamiklerindeki bozulmalar hem de 2018 yılının ikinci yarısından itibaren yaşanmaya başlanan finansal dalgalanmalardan olumsuz etkilenen inşaat sektöründe, bir yandan maliyetler artarken satışların gerilemesi diğer yandan kredilerin (döviz ve TL) yükselen maliyetleri müteahhit firmaların bir bölümünü sıkıntıya soktu. İnşaat sektöründe mevcut sorunların yeni yılda da devam ettiği görüldü.

Son yılların en sert üretim daralması yaşandı

Bu gerilemede inşaat sektöründeki küçülme ile iç pazardaki keskin daralma etkili oldu. İhracattaki miktar artışı ise üretim kaybını telafi edemedi. İlk çeyrek dönemde 22 alt sektörden 21’inde üretim, geçen yılın aynı dönemine göre geriledi. Üretiminde artış yaşanan tek sektör iklimlendirme cihazları oldu. Yılın ilk çeyrek döneminde iki alt sektörde üretim gerilemesi yüzde 40’ın, üç sektörde yüzde 30’un ve yedi sektörde ise yüzde 20’nin üzerinde gerçekleşti. Tek haneli gerileme yaşanan tek sektör yüzde 7,9 ile düz camlarda oldu.

Yeni siparişlerdeki gerileme endişe vermeye başladı

İnşaat sektöründe alınan yeni iş siparişleri mayıs ayında en düşük seviyeye geriledi. Ocak ayında artan yeni iş siparişleri, izleyen aylarda gerileme eğilimine girdi. Mayıs ayında da yeni alınan inşaat işleri bir önceki aya göre 2,4 puan birden geriledi. İnşaat sektörü ve piyasalarında en yüksek sezonun yaşandığı bu aylarda yeni inşaat siparişlerindeki gerilemenin endişe vermeye başladığı görüldü.

İnşaat sektörüne acil müdahale ihtiyacı

İnşaat sektöründe ilk çeyrekte yaşanan sert daralma ve ikinci çeyreğe ilişkin veriler inşaat sektöründe mevcut sorunların kronikleşerek sürdüğünü ve acil müdahale ihtiyacı olduğunu gösteriyor.

2020 yılı itibariyle Asya’daki yükselen ekonomilere yönelimin etkisiyle  Hindistan dünyanın üçüncü en büyük inşaat pazarı haline gelecek ve böylelikle Japonya’nın yerini almış olacaktır. ABD’nin konut inşaatı sektörü, 320 milyonluk nüfusunun etkisiyle büyüyecektir ve ABD’yi diğer  gelişmiş ülkelerin arasında ilk sıraya yerleştirecektir. Konut harici inşaat sektörü de eski haline dönmeye başlayacak ve önümüzde on yılda en fazla büyümenin görüleceği inşaat sektörü alanı olacaktır. (YEM)

Önümüzdeki on yılda Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da inşaat sektörü için toplamda 4,3 trilyon dolar ayrılmıştır. Bu sayede 2020 yılında bu bölgedeki büyüme oranı  % 80’i bulacaktır. Genç bir nüfusa sahip Suudi Arabistan’da mortgage yakasında beklenen değişiklikler sayesinde konut inşaatı sektöründe büyüme yaşanacaktır. Katar, Libya ve Cezayir petrole doğalgaz ihracatından elde edilen gelirle inşaat sektörünü finanse edecektir. Global Eonstruetion 2020 raporuna göre dünyanın en hızlı büyüyen inşaat pazarı Katar olacaktı. Nijerya’da artan nüfus ile altyapı ve konut ihtiyaçları nedeniyle hızlı bir büyüme beklenmektedir (Global Eonstruetion Perspeetives)

Yayınlanan rapora baktığımızda Global pazarda yerimizi almak için şimdiden çalışmalara başlanmalıdır. Ülker arasında bürokraside olumlu adımlar atılıp görüşmeler düzenlenmelidir. Devletimizin, inşaat  2023 hedefleri için izlemiş olduğu elmas modelini sizlere bir sonraki yazımda bahsedeceğim.

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.