Emlakbank İnşaat Sektörüne Hareketlilik Getirecek mi?

18 yıl aradan sonra yeniden kurulan Emlak Bankası'nın inşaat ve gayrimenkul sektörüne ivme kazandıracağı ve canlandıracağı görüşünde olan olan sektör temsilcileri değerlendirmelerde bulundu.

0
1313

Düzenleyen: İnş. Müh. Yüksel KAYA

Emlak Bankası 18 yıl aradan sonra yeniden hayata geçti.

Emlak Bankası’nın yeniden kurulması ile ilgili karar resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Emlak Bankası’nın “Emlak Katılım Bankası AŞ” adıyla yeniden kurulmasına onay verdi. İnşaat sektörü temsilcilerinin konuyla ilgili değerlendirmeleri İnşaat Deryası sitesindeki haberde yer aldı.

“Katılım bankası olarak faaliyet göstermesi çok doğru bir karar”

Konutder Yönetim Kurulu Başkanı Z. Altan Elmas; Sektörün dinamiklerini bilen bir ihtisas bankasının olması gerektiğin düşünüyoruz. Tek bir alanda uzman bir bankanın olması sektörün dinamiklerinin daha kolay anlaşılmasını sağlayacaktır. Uzman kadro sektörel gelişmeleri daha iyi değerlendirme imkânına sahip olacaktır. Ayrıca katılım bankası olarak da faaliyet göstermesini çok doğru buluyoruz. Devam eden projelerin ve sektörümüzün finansman temininde önemli rol oynamasını bekliyoruz.

“Sağlam ve planlı bir yapılaşmanın önünü açacak”

Dap Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz; Bildiğiniz üzere uzun süredir Emlak Bankası’nın devreye alınması gerektiğine vurgu yapıyorum. Sebebi, hakediş ve yeterlilikleri yüksek markaların çeşitli finansal argümanlara daha hızlı ulaşmasını sağlamak ve tüketiciye sunulan ürünlerin finansal maliyetlerini minimize etmek.

Bugün ‘Emlak Katılım Bankası AŞ’ olarak devreye alınan bankanın hem sektörümüz hem de ülkemiz için sevindirici bir haber olduğunu vurgulamak isterim. Çevre ve Şehircilik Bakanı’mız sayın Murat Kurum’un vizyonu çerçevesinde hızla devreye alınan bankanın, kentsel dönüşüm başta olmak üzere bütün şehirlerimizde sağlam, planlı yapılaşmanın önünü açacağını düşünüyorum.

Yeni kurulan bankanın gayrimenkul sektörüne her türlü nakdi ve gayrinakdi finansman sağlayabilecek yeterlilikte olması, piyasa yapıcılığı rolünü üstlenecek olması bu anlamda önemli. Bu, sektörde yeterlilik sahibi markaların ayrışmasını da sağlayacaktır. Öte yandan sektörün üzerindeki finansman yükü hafifletilir ise odaklanılacak yabancıya konut satışı ile ihracatımıza yapılacak katkının artırılacağı, ülkemizin konut satışında da uzun yıllar birinci olmaya devam edeceği aşikar.

“Finansmanın çeşitlendirilmesi işlerin hızlı yürümesini sağlar”

Nef İcra Kurulu Başkanı Erden Timur; 18 yıl aradan sonra Türkiye Emlak Katılım Bankası’nın faaliyet izni alması sadece sektörümüz için değil, ülkemiz için de önem teşkil ediyor. Öncelikle deprem tehlikesine karşı riskli yapıların güçlendirilmesi, ada ve mahalle bazında kentsel alanların dönüştürülmesi için yerel yönetimlere yönelik projelerin finasmanına yeni yöntemler üreteceğini umuyoruz. Ülkemizde Çevre ve Şehircilik Bakanı Sn. Murat Kurum’un da vurguladığı üzere yılda 300 bin konutun dönüşmesi hedefleniyor. Burada hem konut geliştiricilerin hem de tüketicilerin finansmana ulaşımının kolaylaşması, finansmanın çeşitlenmesi işlerin daha da hızlı yürütülmesi adına önemli.

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.