1926’da kurulan Emlak ve Eytam Bankası, Türkiye Emlak Katılım Bankası unvanı ile yeniden faaliyete geçti. 1,1 milyar liralık özkaynak, 750 milyon lira sermaye ile yeniden kurulan EmlakBank’ın ilk hedefi emlak sektöründe işleyişi değiştirmek.

En çok tartışılan konut stoku tartışmalarına da açıklık getiren EmlakBank Genel Müdürü Deniz Aksu, sektördeki tüm paydaşlarla görüştüklerini, “Konutta atıl kalmış stok yok. Şu anda inşaatta mevcut stokların hepsi bankalarda teminatta. Teminatta olmayan konut stoku yok” dedi.

Aksu, bankanın faaliyete başlaması dolasıyla gazetecilerle buluşup, sorulara cevap verdi. İnşaat Deryası sitesinde yer alan habere göre, bankacılık faaliyeti için EmlakBank yönetim kadrosunun yoğun çalışmalar yaparak 4 ay gibi kısa bir sürede izin aldıkları belirtilmiştir. Emlak sektörüne yeni çözümler sunulması hedefleniyor. Bu amaçla, 2-3 milyar liralık gayrimenkul yatırım fonu ihracı yapmayı planladıklarını belirten Aksu, finansman ihtiyaçları için de aralık ayında 1 milyar liralık sukuk ihracı yapmayı hedefliyor.

“Varlıkların fiyatı ile ilgili anlaşmazlık var, stoklarla ilgili değil”

Sektördeki belirsizliklerin konut fiyatlarını çok yükselttiğini belirten Aksu, “Konut fiyatının ucuzlaması lazım; maliyetleri düşürmek için tüm paydaşlarla işbirliği yapacağız, imalatın daha ucuz olmasını sağlayacağız” dedi. Ayrıca, yürüyen merpen ve asansör alanında iş yapan 2 Alman firması ile Türkiye’de üretim yapılması için anlaştıklarını da ifade eden Aksu, “Şu anda varlıkların fiyatı ile ilgili anlaşmazlık var, stoklarla ilgili değil” açıklamasında bulundu.

Tasfiye sürecindeki 18 kamyon hukuki evrak TMSF’ye

Banka kapatıldıktan sonra hukuki süreç devam etmiş olup günümüze kadar tasfiye sürecinde 7 bin 229 dosya gelmiş olup 18 kamyonu dolduracak kadar hukuki evrakı bulunuyor. Bu evrakları 31 Aralık 2018 itibariyle TMSF iştiraki olan Birleşim Varlık Yönetimi AŞ’ye devrettiklerini ifade eden Aksu, “Söz konusu devir ile bankamıza temiz bir sayfa açtık” dedi. Devri gerçekleştiren EmlakBank, bankacılık sektörüne temiz bir bilançoyla giriş yapmış oldu. Devir edilen alacaklarla ilgili Aksu, “1 milyar 278 milyon TL’lik tasfiye olacak alacak, avukatlık ücretleri ile birlikte 3 milyar liranın üzerinde bir rakama çıkıyor. Bizim koyduğumuz yasal faizle birlikte rakam 7.7 milyar liralık büyüklüğe ulaşıyor. 14 kişi 2 ay farelerin çıktığı depolarda çalıştı dosyaları inceledi.” açıklamasını yaptı.

“Herkes eşit, sınıfsız bankacılık yapacağız”

Tüm entegrasyon süreçlerini tamamlayan EmlakBank, 21 Mart’ta tarihinde merkez şubelerinde hizmet vermeye başlamış olup yıl sonuna kadar 15 şubeye ulaşışması planlanıyor. Bankanın şu an 146 olan çalışan bulunuyor ve 2019 sonuna kadar 426 kişiye ulaşılması hedeflenmektedir. Tüm şubelerin farklı bir yapıda olacağını, özel müşteri tanımını yok ettiklerini dile getiren Aksu, “Herkes eşit, sınıfsız bankacılık yapacağız” diye konuştu. Yeni açılacak 5 şubenin imzası atılmış olup yıl sonuna kadar 7 coğrafi bölgede hizmet verilmesi de hedefler arasında bulunuyor.

EmlakBank hangi yöntemleri uygulamayı planlıyor?

Aksu, kısa vadede uygulamaya geçecekleri yeni yöntemlerini şu şekilde anlattı:

– Tedarik zinciri finansman modeli
– Uzun vadeli TL piyasası
– Varlıkların yönetimi
– Alım hakkına dayanan kira sertifikası
– Gayrimenkul yatırım fonu
– İpotek sertifikası
– Tapu müdürlükleri ile entegrasyon
– Yabancıya satış için yeni model
– Yapı tasarrufu sandığı sistemi
– Kira kayıt sistemi

 

Düzenleyen: İnş. Müh. Yüksel KAYA
e-posta: yuksel@insaport.com

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.