Gelişen Trend: Mobil Güneş Enerjili Küçük Evler

2020den itibaren sürekli artan trend Küçük Ev sahibi olmak ve böyle projelere öncelik etmek. Kendi enerjisini kendi sağlayan modelleri kullanıma sunan Küçük Ev (Tiny House) yükselişte. Mobil Güneş Enerjisi avantajı bulunan trend ülkemizde yükselişte.

0
1237

Artık daha fazla insan sürdürülebilir bir şekilde yaşamak istiyor. Bu istek, Küçük Ev’lerin popüleritesini artırıyor. Giderek daha fazla insan, Küçük Ev (Tiny House) ile kendi evine sahip olma hayalini gerçekleştiriyor. Evsizlere çare olmak için başlatılan sosyal projelerde de kullanımı artmıştır. Bu konuda ayrıntılı bilgi için Tıklayınız

Almanya’nın Fichtelgebirge bölgesindeki Mehlmeisel’deki ilk Küçük Ev yerleşimi 2017’den beri varlığını sürdürüyor. Dortmund gibi büyük şehirlerde de mini evler için alanlar yaratılıyor.

Hollanda şehirlerinin başlattığı birçok pilot proje uygulamada. İlklerden olan Hertogenbosch’taki Minitopia De Rompert köyü. Minik Ev Köyünün mimarı Rolf van Boxmeer ve tasarımcı Tessa Peters uygulamada sürdürülebilir ve yenilikçi konut biçimlerinin nasıl oluşturulabileceğini göstermek istiyorlar.

Amerika- Georgia’nın kuzeybatı köşesinde, Lookout Dağı’ndaki Little River Escape/Cloudland tamamen küçük evlerden oluşan güvenlikli bir site.

Accessory Dwelling Units, 2009 yılında Tiny House Book yazarı İnşaatçı Jay Shafer, tarafından uygulamaya konulan küçük ev hareketinin yüzü oldu.

Tiny House Community Bristol , İngilterenin merkezinde başlayan küçük ev hareketi. Oluşum, finansal sağduyuyu, çevre dostu seçimleri, paylaşılan topluluk deneyimlerini ve tüketim odaklı zihniyetlerde bir değişimi teşvik ediyor.

Oluşum; İngiliz Şair George Herbert tarafından söylenen sözü kendilerine rehber kabul etmişler.

Wherever There’s a Will, There’s a Way!

Bir iradenin olduğu yerde bir yol vardır.

Yazıyı inşaat mühendisi Gülcan Ay düzenlemiştir.

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.