Güncelliğini Kaybeden Yaklaşık Maliyet Nasıl Güncellenmelidir?

Yaklaşık Maliyetin ne zaman ve nasıl güncellenmesi gerekir? Özel pozlar güncellemeye dahil midir? Bütün idarelerin birim fiyatları güncellenecek mi?

0
1287
yazı üstü

Hakediş.org sitesinde Erim DİLMEN tarafından kaleme alınmış olan yazıda Yaklaşık Maliyetin ne zaman ve nasıl güncellenmesi gerektiği açıklanmıştır.

Yaklaşık maliyet hesabına esas fiyat ve rayiçlerin tespiti, yapım işleri ihaleleri uygulama yönetmeliğinin 10. Maddesinde açıklanmıştır. 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu ve uygulama yönetmeliğindeki maddeler incelendiğinde yaklaşık maliyete esas birim fiyatın belirlenmesinde herhangi bir seçeneğe öncelik tanınmamış olup gerçekçi (piyasa fiyatları ile) yapılması esas kabul edilmiştir.

Kamu kurumları tarafından yapılan yaklaşık maliyet hesaplamalarında resmi idareler tarafından yayınlanan birim fiyatların esas alındığı görülmektedir.  Resmi idareler tarafından yayınlanan birim fiyatlar da 01 Ocak – 31 Aralık arasında geçerli olarak kabul edilir.

Örneğin “Y.23.014 Demir imalatı” pozu için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı(ÇŞB)’nın 2018 yılı için yayınlamış olduğu birim fiyat 3.548,84 TL dir. Resmi idare fiyatları ile hazırlanan yaklaşık maliyet çalışmalarında bu imalat için ocak ayında da aralık ayında da aynı fiyat uygulanmış olur. Bu durumda imalat için yıl içerisindeki piyasa koşullarında yaşanan değişmeler (artış ve azalış) dikkate alınmamış olur.

Yüksek Fen Kurulu tarafından yayınlanan 15.08.2018 tarihli ve 2018/31 no’lu karara göre ÇŞB tarafından yayınlanan birim fiyatlar esas alınarak hazırlanan yaklaşık maliyetin güncelliğini kaybetmesi halinde, yapım işleri ihaleleri uygulama yönetmeliğinin 11 inci maddesinin üçüncü fıkrası hükmü doğrultusunda “TÜİK İnşaat Maliyet Endeksi ve Değişim Oranı”na göre güncellenebilir.

Yaklaşık Maliyetin Güncellenmesinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Yaklaşık maliyetin güncelliğini kaybetmiş olması; yaklaşık maliyetin güncellenmesi işleminde temel olarak kabul edeceğimiz nokta hesaplamış olduğumuz yaklaşık maliyetin güncelliğini kaybetmiş olması olacaktır. Hesaplamış olduğumuz yaklaşık maliyetin güncelliğini yitirdiğini düşünmüyorsak endekslerle güncelleme işlemi yapmamıza gerek olmayacaktır. Yaklaşık maliyetin güncelliğini yitirdiğinin takdiri yaklaşık maliyeti hesaplayanların olacaktır.

ÇŞB birim fiyatları dışındaki resmi idarelere ait birim fiyatlar güncellenecek mi?

Yüksek Fen Kurulu yayınlamış olduğu kararda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayınlanan birim fiyatlar esas alınarak hazırlanan yaklaşık maliyetin güncelliğini kaybetmesi halinde güncelleme işleminin yapılacağını belirtmiştir. Bu kararda sadece kendi yayınlamış oldukları birim fiyat için bir açıklama yapmışlardır. Birim fiyat yayınlaması yapan diğer resmi idarelerin fiyatlarını incelediğimizde ağırlıklı olarak fiyatlarını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayınlanan rayiçleri esas alarak belirledikleri görülmektedir. Ayrıca bu idareler tarafından yayınlanan fiyatlarda yıl içinde piyasa koşulları karşısında güncelliğini yitirebilmektedir. Kanaatimizce yaklaşık maliyetimizde yer alan ve güncelliğini yitirmiş tüm resmi idare fiyatları güncelleme hesabına dahil edilecektir.

Yaklaşık maliyetimizde yer alan özel pozlar güncelleme hesabına katılacak mı?

Yaklaşık maliyetimizde yer alan özel pozları piyasa fiyat araştırması yaparak piyasa koşullardaki gerçekçi fiyatlarla belirlediğimizde güncelleme işlemi yapmamız gerekmeyecektir. Resmi idareler tarafından yayınlanan rayiçleri esas alarak oluşturduğumuz özel pozlar olması durumunda bu pozların güncelliği yitirdiğini düşünüyorsak güncelleme hesabına bunları da katabiliriz. Yaklaşık maliyetimizde yer alan ve güncelliğini yitirdiğini düşündüğümüz özel pozlar için piyasa fiyat araştırması yaparak yeni fiyat tespiti yapılmasının daha sağlıklı olacağını düşünmekteyiz.

Hesaplama Örneği

Yaklaşık maliyetin hesaplandığı tarih: Eylül 2018

Yaklaşık maliyet Tutarı: 1.000.000,00 TL

– Resmi idare pozları ile hesaplanmış toplam tutar: 750.000,00 TL

– Özel pozlarla hesaplanmış toplam tutar: 250.000,00 TL

Temel Endeks: Yaklaşık maliyetin hesaplandığı birim fiyat yılının ocak ayına ait TÜİK tarafından yayınlanan inşaat maliyet endeksi kabul edilecek. Eylül 2018 tarihli yaklaşık maliyet için Ocak 2018 İnşaat Maliyet Endeksi (144,92) bizim temel endeksimiz olacaktır.

Güncel Endeks: Yaklaşık maliyetin güncelleneceği ayda TÜİK tarafından yayınlanan son inşaat maliyet endeksi kabul edilecek. Eylül 2018 tarihli bir yaklaşık maliyeti güncellemek istediğimizde ağustos 2018 endeksi güncel endeks olacaktır. TÜİK tarafından yayınlanan veriler incelendiğinde güncelleme tarihinde en son temmuz ayı endeksi yayınlandığı için Temmuz 2018 İnşaat Maliyet Endeksi (162,78) bizim güncel endeksimiz olacaktır.

Güncelleme Katsayısı = Güncel Endeks/Temel Endeks
= 162,78/144,92 = 1,1232
Resmi İdare Pozları Güncel Tutarı = Yaklaşık Maliyet Toplamı x Güncelleme Katsayısı
= 750.000,00 TL x 1,1232 = 842.400,00 TL
Güncel Yaklaşık Maliyet = Resmi İdare Pozları Güncel Tutarı + Özel Pozlar Toplamı
= 842.400,00 TL + 250.000,00 TL = 1.092.400,00 TL

 

 

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.