Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı 2023’te tamamlanacak!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu; “Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı 2023 yılında tamamlanıp, hizmete girecek.” dedi.

0
376

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu; “Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı 2023 yılında tamamlanıp, hizmete girecek.” dedi.

Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı 2023 yılında hizmete girecek

AB hibe programıyla gerçekleştirilen Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı projesini ziyaret eden Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, güzergahta incelemelerde bulundu.

Bakan Karaismailoğlu, Asya ile Avrupa arasındaki yük hareketliliğinde ve taşımacılıkta Türkiye’nin önemli bir köprü olduğunu kaydetti. Demir İpekyolu’nu canlandırmak adına Marmaray‘ı, Bakü-Tiflis-Kars demir yolu hattını devreye soktuklarını anlatan Karaismailoğlu, projeyle birlikte AB ülkelerini Türkiye‘ye taşımacılık anlamında komşu yapacaklarını ifade etti.

Bakan Karaismailoğlu sözlerini şöyle sürdürdü;

“Bu yük taşımacılığını Asya‘ya kadar götürmekle kalmayıp, denizaşırı ülkelere de gönderebilir hale geleceğiz. Türkiye ve Avrupa Birliği arasındaki ilişkileri geliştirmek tarihsel bir yükümlülüktür. Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı AB ile ilişkilerimizi daha da güçlendirecektir. Bu projenin hizmete girmesi ile Trans-Avrupa Ulaştırma Ağları’na yüksek kalitede bağlanmanın son aşaması da tamamlanmış olacak.”

Proje bünyesinde;

 • 53 altgeçit,
 • 59 üst geçit,
 • 16 demiryolu köprüsü,
 • 2 adet tünel,
 • 194 adet menfez ve
 • 3 adet viyadük

yapılacak. Konum olarak ülkemizin Avrupa’yı Asya ve Uzak Doğu’ya bağladığını vurgulayan Bakan Karaismailoğlu, büyüyen Asya ekonomileri için Avrupa ve Afrika arasındaki ticaret güzergahlarının odak noktasında bulunmamız hasebiyle bu hattın yapımının çok daha büyük bir önem arzetttiğini ifade etti.

Türkiye olarak ulaştırma ağlarının Avrupa’ya entegrasyonunun yüksek standartlarda sağlanmasının her daim öncelikleri arasında yer aldığını belirten Karaismailoğlu;

“Bu hat Çin, Asya, Avrupa ve Orta Doğu’yu birbirine bağlayarak Bir Kuşak Bir Yol Projesi’ne de katkı sunacaktır. 2023 yılı yaz aylarında, söz verdiğimiz gibi, bu önemli projeyi hizmete açmış olacağız” dedi.

Demir yolu projesinin güzergahı;

Projenin yapım aşamasında ihtiyaç duyulan iş gücünün bölge illerden temin edildiğini aktaran Bakan Karaismailoğlu, Halkalı-Kapıkule Demir yolu projesinin hizmete girmesiyle, Avrupa ve Türkiye arasındaki ticari hareketliliğin daha da artacağını vurguladı.

Proje kapsamında yapılacak istasyonlar;

 • Edirne,
 • Babaeski,
 • Lüleburgaz,
 • Büyükkarıştıran ve
 • Çerkezköy

Söz konusu hattın demiryolu taşımacılığına sağladığı katkı yanında, güzergah boyuncaki şehirlerde üretimin artmasına da vesile olacağını vurgulayan Bakan sözlerini şöyle tamamladı;

“Türkiye’yi hızlı tren ile Avrupa’ya bağlayacak bu projenin hem ticari anlamda hem sosyo-ekonomik anlamda faydalarının yanı sıra yapım aşamasında ekolojik anlamda da ülkemize önemli yararlar sağlıyor. Projenin inşaat alanından çıkan toprakları Tarım İl Müdürlüklerimiz eliyle bölgedeki meralara yayıyoruz. Bu sayede bu meraları ekilebilir alan haline getirmeye yardımcı oluyoruz.” dedi.

Bakan Karaismailoğlu: ‘Halkalı-Kapıkule demiryolu hattı 2023’te hazır’ başlıklı haber, iha.com.tr internet sayfasında 27 Nisan 2020 tarihinde yayımlanmıştır.

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

#mithatgüney / @mithatgny
www.mithatguney.com

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.