İstanbul Havalimanı Metro Hattı için Çin’den Metro Aracı alımı yapılacak!

İstanbul Havalimanı Metro Hattı için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Çin’den 176 adet metro aracı alımı yaptı. İlk parti 2 tren setinin 6 ay sonra teslim alınacağı metro araçlarının tamamı 2022 yılı sonuna kadar teslim edilecek.

0
470

İstanbul Havalimanı Metro Hattı için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Çin’den 176 adet metro aracı alımı yaptı. İlk parti 2 tren setinin 6 ay sonra teslim alınacağı metro araçlarının tamamı 2022 yılı sonuna kadar teslim edilecek.

İstanbul Havalimanı Metro Hattı Metro araçları için toplam Bir Buçuk Milyar Lira ödenecek.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü’nün, 26 Aralık 2019’da “Pazarlık (MD 21/b)” usulüne göre yaptığı, “İstanbul Havalimanı Metro Hattı 176 Adet Metro Aracı Temini ve İşletmeye Alma İşi” ihalesinin sonucu açıklandı. Pazarlık usulü gerçekleştirilen ihaleyi 1 milyar 545 milyon 280 bin TL’ye, tek geçerli teklif sahibi olan Çin uyruklu CRRC Zhuzhou Locomotive Co. Ltd. Türkiye Temsilciliği üstlendi.

Metro Setleri ne şekild teslim edilecek?

İhale şartnamesine göre 176 adet metro aracının tamamının teslimatı 32 ayda tamamlanacak.

İlk 10 tren setinin teslimatı erken teslim şartlarına göre 11 ayda tamamlanacak;

  • İlk teslimat 2 tren seti ile başlayacak.
  • 10. ayda 4 tren seti daha teslim edilecek ve
  • 11. ayın sonuna kadar kalan 4 tren seti teslim edilmiş olacak.

Kalan 25 tren setinin teslimi 32 ayda tamamlanacak.

Şartnameye göre, CRRC Zhuzhou Locomotive firmasının kabul etmesi şartıyla, 26. tren seti ve sonrası araçların bir kısmının teslim yeri ve üretim şartları Ulaştırma Bakanlığı tarafından değiştirilebilecek.

Saha testleri ve geçici kabul çalışmaları son tren setinin tesliminden sonra başlayacak olup, 60 gün içerisinde tamamlanacak. Takibinde deneme işletmesi için de ilave 60 gün olmak üzere toplamda 120 günlük süre kullanılacak.

Süresinin 28 Aralık 2022 tarihinde dolacağı işte Yüklenici, bakım onarım ekipmanlarının tamamının teslimatını, montajını ve devreye almasını en geç 23. ayda tamamlayacak.

‘Pazarlık Usulü İhale’ nedir ve neden seçildi?

Pazarlık Usulüne göre ihale düzenleyen idareler, bunun gerekçesini belirtmek durumunda. Ulaştırma Bakanlığı ihalede pazarlık usulünün kullanılma gerekçesi olarak aşağıdaki hususlar sebebiyle ihalenin ivedi olarak yapılmasının zorunlu olmasını gösterdi;

  • Doğal afetler, Koronavirüs gibi salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen durumlarda
  • veya yapım tekniği açısından özellik arz eden hallerde
  • veya yapı veya can ve mal güvenliğinin sağlanması açısından ivedilikle yapılması gerekliliği idarece belirlenen hallerde
  • veyahut idare tarafından önceden öngörülemeyen olayların ortaya çıkması”

Pazarlık Usulü ihale yöntemi ile idareler, ihale ilanına çıkmadan, söz konusu işi yapabilecek en az 3 istekliyi ihaleye davet ederek, teklif vermelerini ister. Takibinde en uygun teklifi veren istekli ile idare pazarlık yapmak suretiyle ihaleyi sonuçlandırır.

Son dakika: İstanbul Havalimanı’na metro geliyor! Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı harekete geçti! başlıklı haber, takvim.com.tr internet sayfasında 27 Nisan 2020 tarihinde yayımlanmıştır.

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

#mithatgüney / @mithatgny
www.mithatguney.com

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.