Pandemisavar kapımıza geldi…

Belçika merkezli Materialise, Pandemisavar olarak; üç boyutlu baskı tekniği ile üretilebilen ve çıplak elle tutmadan kolunuz ya da dirseğinizle kapıları açmanıza olanak tanıyan açık kaynak bir kapı kolu aparatı geliştirdi.

0
978

Belçika merkezli Materialise, Pandemisavar olarak; üç boyutlu baskı tekniği ile üretilebilen ve çıplak elle tutmadan kolunuz ya da dirseğinizle kapıları açmanıza olanak tanıyan açık kaynak bir kapı kolu aparatı geliştirdi.

Belçika merkezli Materialise’dan Pandemisavar

COVID-19 un tüm Dünya’da yayılmasıyla oluşan pandemi nedeniyle maskesiz ve eldivensiz sokağa adım atamadığımız günlerden geçiyor, hatta zorunlu durumlar olmadıktan sonra eylemi de nadiren yapabiliyoruz. Bu yüzden herkesin en çok temas ettiği kapı kolları ya da market arabaları ise, hijyen açısından dokunmaya çekindiğimiz objeler arasında ilk sırada. Pandemisavar konusu, tasarım ve inovasyon dünyasının da yeteri kadar ilgisini çekmiş olacak ki, pek çok stüdyo farklı çözümlerle karşımıza çıkıyor.

İşte, ‘siz yeter ki dokunmayın’ diyen o düşünceli tasarımcıların  tasarımları!


İlki, Adapta tarafından kapı topuzları için tasarlanan bu aparat. Topuzu kavramak yerine aparatı takıyor, ardından kolunuzla kapıyı açıyorsunuz. 3 boyutlu yazıcıyla üretilen tasarım, farklı büyüklükteki topuzlar için ayarlanabilir özelliğe sahip.


Matteo Zallio imzalı Handy için ‘kişisel kapı kolu’ demek mümkün. Dışarı çıkarken çantanıza atıyor, karşınıza herhangi bir kapı çıktığında kapı koluna takıp açıyorsunuz. 2 ayrı kancası bulunan Handy’nin 3 boyutlu yazıcıyla üretildi.


Materialise tarafından üretilen tasarım kapı koluna monte ediliyor, kapıyı kendi kolunuzla açmanıza yardımcı oluyor. Handy gibi yine 3 boyutlu yazıcıyla üretilen aparatın tasarımı erişime açık. Kısacası indirebilir ve 3 boyutlu yazıcıda kolayca üretebilirsiniz.


Mimar Ino Tedbury ve Freddie Hong tarafından daha basit formda tasarlanan bu aparatsa, herhangi bir kapı koluna plastik kelepçeyle kolayca monte ediliyor.

‘DOKUN’AMAYANLAR başlıklı yazı vbenzeri.com.tr internet sayfasında 27 Nisan 2020 tarihinde yayınlanmıştır.

Düzenleyen; Mimar Aynur Duysak

LinkedIn; https://www.linkedin.com/in/aynur-duysak-4b0014151/

@duysakaynur

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.