ms project eğitimi

Arkadaşlar merhaba, bu yazımızda sizlere Ms Project ile en basit yoldan iş programı oluşturma yı anlatacağım. Günümüzde büyük çaplı projelerde planlama olmazsa olmaz. Projenin nasıl yapılacağı, hangi gün hangi işin ne kadar süre ile yapılacağını, bütçe giderlerini ve analizlerini yapabileceğimiz bir alandır planlama.

Sizlere daha önceden hazırladığım yazımıza yapılan yorumlar ve gelen yoğun talep doğrultusunda bu yazıyı hazırlamaya karar verdim ve eğitim videosu ile destekledim. Dilerseniz yazının en altında bulunan videoyu izleyebilirsiniz.

Öncelikle eğitimimize başlamadan önce Microsoft ürünü olan Ms Project programının sisteminizde kurulu olması gerekmektedir. Programı Microsoft üzerinden temin ettikten sonra, üzerinde çalışacağınız iş ile ilgili bir klasör oluşturmanızdır. Bu düzenli çalışma adına önemli olacağını düşündüğüm ve tecrübe ettiğimden sizlerin de yapmasını öneriyorum.

Ben daha önceden teklifine çalıştığım ve iş programını hazırladığım bir köprü projesi üzerinden örnek vereceğim. Köprümüz Gürcistan’ın Poti şehrinde Rioni nehri üzerine yapılması planlanan bir köprü ile ilgili olacaktır.

Proje Hakkında Kısa Bilgiler

Köprü ile ilgili genel bilgiler şu şekildedir.

rioni river bridge

Köprümüz toplamda 8 açıklıktan oluşmaktadır.

2 adet kenar ayak (A1 ve A2) ve 2 tanesi karada olmak üzere (P1 ve P7) toplam 7 orta ayak (P2,P3,P4,P5 ve P6) bulunmaktadır.

Tüm kenar ayak ve orta ayak yapılarında kazık sistemi bulunmaktadır.

Ayrıca P2,P3,P4,P5 ve P6 orta ayaklarında palplanş çakımı yapılarak bu yapıların temelleri için batardo yapılması öngörülmüştür.

İşverenin bize sunduğu toplam süre 700 iş günü ve iş kalemlerine ait süreler aşağıdaki gibi verilmiştir. Biz iş programımızı bu çerçevelere göre yapacağız.

rioni river timeline

Ms Project Programına Giriş

Çalışma dosyasında oluşturduğumu ve üzerinde çalışacağımız Ms Project programımızı çalıştıralım.

ms project eğitimi -1-

Açılış ekranında sol (yeşil alan) ve sağ (mavi alan) panelden oluşan bir ekran bizleri karşılıyor.

Burada solda bulunan yeşil renkli olarak belirttiğim panelde daha çok excel tablosuna benzeyen bir kısmı görebilirsiniz. Bu tabloda bizim iş kalemlerimiz, bu iş kalemlerine ait alt görevler ve bu işlere ait başlangıç, bitiş süreleri gibi tanımlamalar yer almaktadır.

Sağda bulunan mavi renkli olarak belirttiğim panelde ise girmiş olduğumuz verilere bağlı olarak çalışan gantt grafiği olarak da adlandırılan bölüm yer almaktadır.

İsterseniz bu boş şablon üzerinden çalışabilir ya da yukarıda bulunan menüden “Dosya”,“Yeni” sekmesinden “Basit proje planı” seçeneğine çift tıklayarak örnek bir şablon üzerinden çalışabilirsiniz. Eğer “Basit proje planı” seçeneği sizde aktif değilse, aşağıdaki “Çevrimiçi şablon arayın” kısmından “basit” yazarak bu şablona ulaşabilirsiniz.

ms project eğitimi -2-

İş programını oluşturmak için yapılacak işler ile ilgili bilgilere sahip olmamız gerekmektedir. Yani hangi işi yapacağımızı bilmemiz gerekiyor. Bunun için de işveren tarafından bize verilen keşif listesinden yardım alabiliriz. Keşif listesi bizden yapmamızı istedikleri işler hakkında bilgi olmamızı sağlayacaktır.

İşveren Tarafından Yapılması İstenilen İşler

Üzerinde çalışacağımız projeye ait keşif listesini açalım. Gördüğünüz üzere burada çeşitli iş kalemleri ve bu iş kalemlerine ait alt görevler var. Burada bulunan tüm iş kalemlerini Ms Project çalışma sayfasına kopyala yapıştır ile aktarabilirsiniz.

ms project eğitimi -3-

ms project eğitimi -4-

ms project eğitimi -5-

ms project eğitimi -6-

ms project eğitimi -7-

ms project eğitimi -8-

ms project eğitimi -9-

İş Kalemlerinin Oluşturulması

Şimdi iş kalemlerini çalışma sayfamıza ekleyelim.

ms project eğitimi -10-

İş kalemlerini ekledikten sonra bu iş kalemlerine ait alt görevleri ekleyelim. Alt görevleri eklerken, eklemek istediğiniz satırın altındaki satıra sağ tıklayıp görev ekle seçeneğinden ekleme yapabilirsiniz.

ms project eğitimi -11-

Burada dikkat edilmesi gereken konu ise eklediğimiz satırı bir üst satırın alt görevi olacak şekilde ayarlamak. Bunu da aşağıdaki görselde belirtilen “Görevi girintile” (Alt+Shift+Sağ Ok) seçeneği ile yapacağız.

ms project eğitimi -12-

Eğer bu alt görevi iptal etmek istiyorsanız “Görevin girintisini azalt” (Alt+Shift+Sol Ok) seçeneği ile yapabilirsiniz.

ms project eğitimi -13-

Evet tüm iş kalemlerini ekledik. Bu adımdan sonrası tamamen yapılacak işe ne kadar hakim olduğunuz, kaç adamla, ne kadar sürede bu işi bitireceğiniz mesleki tecrübe ve bilgi gerektirecektir. Ya da o iş kalemini taşerona yaptırmayı düşünüyorsanız, o kişilerden de yaklaşık bir değer alabilirsiniz.

Not: Yazının devamı niteliğindeki Proje başlangıç,bitiş tarihleri, çalışma zamanı ayarlama ve öncüller sütunundaki değerler ile ilgili bilgiye şuan için videodan erişebilirsiniz. En kısa zamanda kalan konuları ekleyeceğim.

Eğitime Ait Videolu Anlatım

Konuya ait videomuzu Youtube kanalımızdan yüksek çözünürlükte izleyebilirsiniz.

“Ms Project İle En Basit Yoldan İş Programı Oluşturma” başlıklı yazı tarafımdan hazırlanmıştır.

Hazırlayan;  İnş. Müh. İsmail Enes ERDEĞER

www.ismailenes.com / www.ensmuhendislik.com

@insaport @ismaileness

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Önceki İçerikKamu İhale Kurulu ‘ndaki 5 koltuğun sahibi değişti
Sonraki İçerikPandemisavar kapımıza geldi…
İnş. Müh. İsmail Enes ERDEĞER
1989 yılında Ankara'da doğdu. 2010 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi İnşaat Teknolojisi bölümünden, 2016 yılında ise Süleyman Demirel Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 2010 yılından itibaren mesleki becerilerini geliştirmek için çalışma hayatına başladı ve eğitim hayatı boyunca çalışmaya devam etti. Bir süre mimari uygulama projeleri çizdi ve DGS yaptıktan sonra mühendislik alanına yöneldi. Vatani görevini Jandarma İstihkam İnşaat Grup Komutanlığın’da İnşaat Mühendisi olarak yerine getirdi. Bu görevi boyunca, yüksek güvenlikli kalekol statik projelerini yeni yönetmelik ve şartlara göre tekrar çizerek, Diyarbakır, Şanlıurfa, Hatay' da Kalekol inşaatlarına başlanılmasında katkı sağladı. Vatani görevinden sonra prekast imalatlar üzerine çalışan öncü bir şirkette göreve başladı. Bu şirket kapsamında ilk olarak, Türk Akımı Projesindeki tüm prekast imalatların üretilmesinde, 1915 Çanakkale Köprüsü Projesinde prekast döşeme imalatlarının üretilmesinde, Kale Projesinde görev aldı. Aynı şirkette çalışma hayatına devam etmekte ve insaport.com'da yönetici olarak görev almaktadır. Tel: +90 542 373 34 37 Linkedin: https://www.linkedin.com/in/ismailenes E-posta: ismailenes@gmail.com / iee@hotmail.com.tr

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.