İlk Sıfır Emisyonlu Çimento

İlk sıfır emisyonlu çimento Cambridge laboratuvarlarında geliştirildi.

0
844
sıfır emisyonlu çimento

Yeni buluşları için bir patent başvurusunda bulun Cambridge Üniversitesi araştırma mühendisleri Dr Cyrille Dunant, Dr Pippa Horton ve Profesör Julian Allwood istedikleri araştırma fonunu aldılar.

Şimdiye kadar, çimentoyu değiştirmek, sıfır emisyonlu hale getirmek mümkün değildi. Çimentonun (klinker) diğer tamamlayıcı malzemelerle karıştırılmasıyla azaltılmış emisyonlu çimento elde edilebilmişti fakat çimentonun reaktif bileşenini emisyonsuz yapmak mümkün olmamıştı.

Cambridge mühendislerinin hazırladığı çimento, üretiminin emisyonlarını ortadan kaldırmakta, hammadde tasarrufu sağlamakta olup,  bir geri dönüşüm döngüsünde ortaya çıkmaktadır.

Cambridge Electric Cement adı verilen ürünün ilham kaynağı, Dr. Cyrille F. Dunant’ın kullanılmış çimentonun kimyasının, geleneksel çelik geri dönüşüm süreçlerinde kullanılan (lime-flux) kireç akış haliyle neredeyse aynı olduğunu fark etmesi oldu. Yeni süreç, eski binaların yıkımından kaynaklanan beton atıklarıyla başlıyor. Beton karışımı bağlayan (taşlar ve kum) ile (çimento tozu ve su) ayırmak için ezilmektedir. Çelik geri dönüşümünde kireç tozu yerine eski çimento tozu kullanılmaktadır. Çelik erirken, sıvı çelik üzerinde yüzen ve onu havadaki oksijenden korumak için bir cüruf oluşturur. Geri dönüştürülmüş çelik boşaltıldıktan sonra, sıvı cüruf havada hızla soğutulur ve yeni çimentonun temeli olan klinker ile hemen hemen aynı olan bir toz halinde öğütülür.

Cambridge ekibinin pilot ölçekli denemelerinde elde edilen sonuçlar, günümüzün geleneksel süreciyle yapılan çimentonun tüm özelliklerini gösterdiğini ortaya çıkarmaktadır.

Yeni çimentonun üretimi ve yönetimi; günümüz teknolojilerinin farklı şekilde kullanılması ile sıfır emisyona hızlı bir geçişi sağlamayı amaçlayan UK FIRES programının bir parçası olarak devam etmektedir. EPSRC’den (Engineering and Physical Sciences Research Council) 1,7 milyon sterlinlik araştırma hibesi ile ödüllendirilen proje, ayrıca İngiltere üniversitelerinden Warwick’ten Dr Zushu Li ve Londra İmperial College’den Dr Rupert J. Myers’in detay araştırmalarına da açılmış durumdadır.

Professor Julian Allwood’a açıklamasına göre; “Cambridge Electric Cementin laboratuvar denemeleri güvenli bir gelecek iklimine giden süreçte önemli bir dönüm noktası olabileceğini göstermiştir”.

Yazı, www.cambridgeindependent.co.uk adresinden 16.05.2022 tarihli yazıdan düzenlenmiştir. 

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.