KUR ARTIŞLARININ İNŞAAT SEKTÖRÜNE ETKİLERİ

Eylül ayı itibariyle 150 milyar TL' lik yük taşıyan inşaat sektörü, kur artışlarından dolayı zor zamanlar geçiriyor.

Kur artışlarının reel sektörde döviz kredisi kullanan inşaat şirketleri için olumsuz etki yaratıyor. Sözcü’de yer alan habere göre; bu etki özellikle döviz geliri olmayan sektörleri ve şirketleri daha da olumsuz etkiliyor. İnşaat ve gayrimenkul sektörü de büyük ölçüde döviz kredisi barındıran ve aynı zamanda döviz geliri az olan veya hiç olmayan sektörler arasında bulunuyor.

Merkez Bankası’ndan alınan verilere göre, inşaat sektörünü Eylül 2021 itibarıyla yurt dışından alınan kredi borcu 23.3 milyar dolar, gayrimenkul sektöründe ise bu rakam 5 milyar dolar. Döviz kurlarında son zamanlarda meydana gelen hızlı artış sebebiyle sektörde endişeler artıyor.

inşaat

Merkez Bankası’nın Eylül’de aldığı faiz indirimi kararı ile hız kazanan Türk Lirası’ndaki değer kaybı, geçtiğimiz perşembe günü alınan 100 baz puanlık yeni indirim kararıyla ivme kazandı ve eylül ayından bu yana doların Türk lirası karşısındaki değeri 3 lira arttı. İnşaat ve gayrimenkul sektörünün döviz borcunun yaklaşık 150 milyar lira arttı. Eğer kur uzun vadeli olarak bu seviyede kalırsa inşaat ve gayrimenkul sektöründe kredi yapılandırma talebini yükseltebilir.

41 FİRMADAN DEV BORÇ YAPILANDIRMA

Nitekim, inşaat sektörü finansal borçlarının yeniden yapılandırılmasını hızlandırdı. 2021 senesi Eylül ayı itibarıyla inşaat sektöründe toplam 41 firmanın 12.4 milyar TL büyüklüğündeki kredisi yeniden yapılandırıldı. Yeniden yapılandırmaların daha çok büyük ölçekli inşaat firmalarında yapıldığı gözlemlendi. 34 şirketin yapılandırdığı kredinin miktarı 12.3 milyar TL olarak kaydedildi.

NzU3ODQzMj-kurdaki-artislar-insaat-sektorunu-nasil-etkiledi

BATIK ORANI EN YÜKSEK SEKTÖR

BDDK verilerine göre, inşaat sektörünün 2021 senesi eylül ayı sonu itibarıyla bankalardan kullandığı kredi büyüklüğü toplam 333,6 milyar lira, geri dönmeyen kredilerin büyüklüğü ise 33,2 milyar lira seviyesinde kaldı. Toplam krediler içerisinde en yüksek pay yüzde 8.2 ile inşaat sektörüne ait. Tasfiye olunacak krediler içinde en fazla paya sahip sektör de yüzde 19.9 ile inşaat oldu.

“KUR ARTIŞLARININ İNŞAAT SEKTÖRÜNE ETKİLERİ” başlıklı içerik “emlakkulisi.com” sitesi tarafından yayınlanmış olup tarafımca düzenlenmiştir.

Düzenleyen: “Yük. Elektrik Elektronik Müh. Serdar DURMUŞ”

Twitter: serdardurmus92
İnstagram: _serdardurmus_
LinkedIn: serdardurmus92

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Önceki İçerikKalorifer yakmayan komşuya artık dava açılabilecek
1992 yılında Malatya' da doğdu. 2010 yılında Dumlupınar Lisesi' nden mezun olduktan sonra 2011 de elektrik elektronik mühendisliğini kazandı. Üniversitede güneş enerjisi santralleri üzerine çalışmalar yaptı. 2015 yılında mezun olup iş hayatına atıldı Biraz deneyim edindikten sonra 2016 yılında işten ayrıldı. Aynı yıl içinde Mersin Üniversitesi’ nin inşaat teknolojisi bölümünü kazandı. Hem okuyup hem de şantiye şefliği yaptı. Bunlara devam ederken kendi alanından kopmamak için elektrik ve elektronik mühendisliğinde tezsiz yüksek lisans yapmak için Mersin Üniversitesine kayıt yaptırdı. 2018 yılında inşaat teknolojisi bölümünü bitirince çalıştığı işten ayrıldı. Yüksek lisansı devam ederken güneş enerjisi sektöründe çalışmaya başladı. 2019 yılında yüksek lisansını bitirdikten sonra askerliğini yaptı. Döndükten sonra aynı iş yerinde devam etti. 2021 yılının ilk günlerinde kendi işini kurmak için ayrıldı. Güneş enerjisi sistemleri üzerine çalışmaya devam ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.