2020 yılı sonunda tamamlanarak hizmete açılması hedeflenen Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nde Kocaeli-Sakarya arası yol çalışmaları tüm hızıyla sürüyor.

Projenin Kocaeli-Sakarya arası yol ve tünel inşa çalışmaları havadan görüntülendi

4 aracın yan yana aynı anda geçebileceği tünelleriyle dünyada bir ilk olma özelliğine sahip Kuzey Marmara Otoyolu’nun Kocaeli-Sakarya arası yol, kavşak ve tünel çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. 21 Aralık 2020 tarihinde tamamlanarak hizmete girmesi planlanan, toplam maliyeti 13.6 milyar TL olan projenin devam eden çalışmaları havadan görüntülendi.

İstanbul, Kocaeli ve Sakarya illerinin trafiğini büyük ölçüde rahatlatması beklenen Kuzey Marmara Otoyolu Projesinde çalışmalar Kocaeli ve Sakarya kesiminde yoğunlaştı. devam ediyor. Kuzey Marmara Otoyolu Projesi tamamlandığında toplam 430 kilometrelik uzunluğa sahip olacak.

Kuzey Marmara Otoyolu yıl sonu bitirilmeye çalışılıyor
Kocaeli-Sakarya arası yol çalışmaları devam ediyor

Kuzey Marmara Otoyolu Çayırköy Tüneli

Konsorsiyum üyesi 4 firma otoyol projesinin diğer kısımlarındaki çalışmalarını tamamlamış olup, yolun Kocaeli-Sakarya arasında kalan bölümüne yoğunlaştı. 4’e bölünen yaklaşık 40 kilometrelik kesimde herhangi bir aksaklık olmadan devam eden çalışmalarda, Kocaeli Çayırköy’de bulunan 4 bin 252 metre uzunluğundaki Çayırköy Tüneli’nin yüzde 90’ı tamamlandı.


Kuzey Marmara Otoyolu Kocaeli Çayırköy Tüneli

Bu güzergahtaki bu son tünelin Mayıs ayı sonunda tamamlanması ile birlikte, Kocaeli bölümündeki yol çalışmaları büyük oranda bitmiş olacak.

Kocaeli-Sakarya arası bölümdeki çalışmaların 21 Aralık 2020’ye kadar hızla tamamlanarak, yolun açılması hedefleniyor.

Otoyol bittiğinde İstanbul ve çevre illerin trafiği rahatlayacak

Kuzey Marmara Otoyolu Projesi kapsamında toplam 43 adet kavşak yer alıyor. Bunların;

 • 14’ü Avrupa kesiminde,
 • 29’u ise Anadolu kesiminde yer alıyor.

Bu yıl sonunda tamamlanması beklenilen projede;

Silivri’den otobana girecek sürücüler, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü geçtikten sonra, Akyazı’dan TEM E-80 Otoyolu’na bağlanacak. Projede;

 • 8 tünel,
 • 30 viyadük,
 • 143 köprü,
 • 96 alt geçit,
 • 73 üst geçit,
 • 600 menfez bulunuyor.

Kuzey Marmara Otoyolu’nun

 • Avrupa yakasında;
  • Trakya bölgesinin İstanbul’a ulaşımını sağlamak suretiyle, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve bağlantı yolları aracılığı ile şehir içi trafiğini rahatlatmak,
  • 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü üzerindeki trafik yoğunluğunu azaltmak hedefleniyor.
 • Anadolu Yakasında İstanbul’a ulaşımın sağlandığı Koaeli ve Sakarya’daki yoğunluğun azaltılması bekleniyor.

“Kocaeli ve Kandıra gelecekte çok prim yapacak”

Kocaeli Sevindikli Köprülü Kavşağı’nın tamamlandığını ifade eden Tekno Teknik İnşaat Emlak Şirketi sahibi Bayram ÜNAL, projenin tamamen bitip trafiğe açılması ile Kocaeli’nin Körfez ve Kandıra ilçelerinin çok prim yapacağını ifade etti.

Bu projeyi 10 öncesinden bilip ona göre yatırımcılarını ona göre yönlendirdiklerini söyleyen Ünal, arsa ve tarla anlamındaki arazi fiyatlarının bu süreçte ciddi oranda arttığını kaydetti.

İstanbul’un yoğun ortamından ve özellikle de şu anda baş gösteren koronavirüs salgını sebebi ile büyükşehirden kırsal kesime doğru göçün hızlandığı bilgisini veren Ünal, bu bölgeye olan talebin artarak devam edeceğinin altını çizdi.

Yakın gelecekte bölgede bir çok projelerin hayata geçeceğini, bu vesile ile de Kocaeli ve Sakarya bölgelerinin gayrimenkul değerinin gelecekte prim yapacağının altını çizdi. Bayram Ünal sözlerini; “Piyasanın durgun olduğu şu dönemde, yatırımcılarımızın bunu fırsata dönüştürüp, sağlam ve güvenilir portföylere yatırım yapmalarını tavsiye ediyoruz.” şeklinde tamamladı.

Kuzey Marmara Otoyolu yıl sonu bitirilmeye çalışılıyor başlıklı haber, iha.com.tr internet sayfasında Burak Can Tokyürek – Mustafa Özdemir – Orkun Kaya tarafından 21 Nisan 2020 tarihinde yayımlanmıştır.

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

#mithatgüney / @mithatgny
www.mithatguney.com

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.