yazı üstü

Resmi Gazete’de yayınlanan 30 Haziran 2007 tarih ve 26568 sayılı “Yapı İşleri İnşaat, Makine ve Elektrik Tesisatı Genel Teknik Şartnamelerine Dair Tebliğ”e ek olarak bugün yayınlanan Isı Yalıtım İşleri Genel Teknik Şartnamesi ve Yapısal Yangın Güvenliği İşleri Genel Teknik Şartnamesi eklenmiştir. 6 Mart 2018 tarih 30352 sayılı Tebliğ 1 Haziran 2018 tarihinde yürürlüğe girecektir.

Isı Yalıtım İşleri Genel Teknik Şartnamesi içeriğinde “Duvarlarda, Döşemelerde ve Çatılarda Isı Yalıtım İşleri” için gerekli standartlar ve uygulama teknik bilgileri belirtilmiştir. Ayrıca ısı yalıtım bağlantı elemanlarının montaj işleri ile ilgili genel teknik şartnamede tebliğ ekinde bulunmaktadır. Burada dikkat çeken nokta ise bina yüksekliğine bağlı olarak kullanılacak dübel sayılarıdır.

Yapısal Yangın Güvenliği İşleri Genel Teknik Şartnamesi içeriğinde uygulama esasları, uygunluk kriterleri ve ilgili standartlara yer verilmiştir. Malzemelerin uygulama esasları yapının yatay ve dikey doğrultuda, mevcut tesisat boşlukları, duvar-tavan birleşimleri ve dilatasyon derzlerinin uygun ürünle izole edilerek önlemlerin alınması prensibine dayandığı belirtilmiştir.

HANGİ ALANLARDA DİKEY YÖNDE KORUMA YAPILMALIDIR?

İlgili şartnamede aşağıda belirtilen alanlar;

  • Mekanik şaftlar ve döşemede açılmış delikler ve diğer geçişler,
  • Elektrik şaftları ve döşemeden geçiş yapan serbest kablo ve kablo tavaları,
  • Elektrik odaları, pano ve trafo merkezlerindeki döşemeden geçiş yapan dikey yöndeki elektrik tesisatları,
  • Mutfak ve kazan dairesi tavan ve döşemelerinden geçiş yapan mekanik tesisatlar,
  • Döşemeden geçen dilatasyon derzleri için dikey yönde koruma gerektiği belirtilmiştir.

HANGİ ALANLARDA YATAY YÖNDE KORUMA YAPILMALIDIR?

İlgili şartnamede aşağıda belirtilen alanlar;

  • Elektrik tesisatlarının yatay yönde çıkış yapan tesisat geçişleri,
  • Yangın ya da kaçış koridoru duvarları ile yangın merdiveni duvarlarından yatay yönde geçiş yapan elektrik ve mekanik tesisat boşlukları,
  • Yangın koridoru, yangın merdiveni ve kaçış koridoru duvarlarının üst döşeme ile birleştiği tavan-duvar birleşim derzleri ve dilatasyon derzleri,
  • Mutfak, kazan dairesi,trafo ve pano odaları duvarlarından yatay yönde geçiş yapan elektrik ve mekanik tesisat boşlukları için yatay yönde koruma gerektiği belirtilmiştir.

Tebliğ ekindeki diğer detaylar için TIKLAYINIZ.

 

6 MART 2018 TARİH 30352 SAYILI TEBLİĞ’İN TAM METNİ


YAPI İŞLERİ İNŞAAT, MAKİNE VE ELEKTRİK TESİSATI GENEL TEKNİK ŞARTNAMELERİNE DAİR TEBLİĞ (TEBLİĞ NO: YFK-2007/1)’DE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR TEBLİĞ

MADDE 1 – 30/6/2007 tarihli ve 26568 mükerrer sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Yapı İşleri İnşaat, Makine ve Elektrik Tesisatı Genel Teknik Şartnamelerine Dair Tebliğ (Tebliğ No: YFK-2007/1)’in 1 inci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

MADDE 1 – (1) Bu Tebliğ, 29/6/2011 tarihli ve 644 sayılı Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 32 nci maddesi kapsamına giren kurum ve kuruluşların uymak ve uygulamak zorunda oldukları yapı işleri inşaat, makine ve elektik tesisatı genel teknik şartnamelerinin belirlenmesi amacıyla, 644 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 2 nci maddesinin birinci fıkrasının (k) bendi hükmüne dayanılarak hazırlanmıştır.”

MADDE 2 – Aynı Tebliğin ekine ekteki Isı Yalıtım İşleri Genel Teknik Şartnamesi ve Yapısal Yangın Güvenliği İşleri Genel Teknik Şartnamesi eklenmiştir.

MADDE 3 – Bu Tebliğ 1/6/2018 tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4 – Bu Tebliğ hükümlerini Çevre ve Şehircilik Bakanı yürütür.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.