Şantiyeler İçin Üç Yenilikçi Dijital Çözüm

Dijitalleşme gelişmeleri, verimliliği artırabilir ve inşaat işçilerinin hem şantiyede hem de şantiyelere seyahat ederken harcadıkları zamandan tasarruf sağlayabilir. Benzer şekilde, panoramik fotoğraflara sahip ayrıntılı lazer taramalar, tasarım sürecinde küçük ayrıntıları bile kontrol etmeyi çok daha kolay hale getirmektedir. Gelişmeler mimarlara yardımcı olabilir.

0
763

Dijitalleşme veya Çamurlu Çizmeler

İnşaat ve inşaat mühendisliği ekipmanlarının mevcut dijitalleştirilmesi, tamamen otonom robotlardan insan operatöre yardımcı olmak için bir dizi dijital sistemle donatılmış görünüşte geleneksel inşaat tesislerine kadar uzanmaktadır. İHA’lar, ilerlemeyi izlemek için düzenli saha araştırmaları için halihazırda yaygın olarak kullanılmaktadır. Artırılmış gerçeklik (AR) ve sanal gerçeklik (VR) gibi teknolojik çözümler şu anda inşaatta kullanılıyor. 

Pek çok sektör gibi inşaat sektörü ve inşaat mühendisliği sahalarında, otonom veya uzaktan kontrol edilen bir dizi yenilikçi ekipman kullanılarak dijitalleşme gerçekleşmektedir. Bu, bazen sera gazı emisyonlarını azaltmak için ekipmanın tamamen veya kısmen elektrifikasyonu ile birleştirmektedir.

Robot Plotter (robot çizici)

Hollanda’daki Wageningen Üniversitesi bir Robot Plotter’ı geliştirdi. Yüzey işaretlemeleri uygulamak için kullanılan bu küçük otonom araç, orijinal olarak yol kaplama uygulamaları için geliştirilmişti. Ancak şimdi temel mühendislik projelerinin düzenlenmesi gibi daha geniş bir kullanım alanında kullanılmaktadır. Ünite, dış mekanlarda GNSS-RTK(Real-Time Kinematic ) kullanarak navigasyon yapar ve bina içi gibi GNSS(Küresel Konum Belirleme Sistemi) alımının zayıf olduğu alanlarda bir total station tarafından kontrol edilebilir.

Robotic Laser Scanning Dog

(robotik lazer tarama köpek)

Trimble, X7 lazer tarayıcılarından birini Boston Dynamics tarafından üretilen Spot robotik köpeğe monte etti. Bu, şirketin FieldLink inşaat düzeni ve tarama yazılımı ile çalışır ve iş ilerlemesini izlemek için tasarlanmıştır. Spot, engelleri ve hatta merdivenleri aşabilir, bu da onu şantiyelerde kurulum için mükemmel hale getirir. Bir tarama atamasını tamamladıktan sonra birim, yalnızca tarayıcının ve robotun pillerini şarj etmekle kalmayıp aynı zamanda coğrafi verileri ofise geri aktaran yerleştirme istasyonuna geri dönmektedir.

Smart Construction Project (Akıllı İnşaat Projesi)

Hafriyat ekipmanı üreticisi Komatsu, ihaleden nihai devir ve raporlamaya kadar tüm inşaat süreci için dijital bir iş akışı çözümü geliştirdi. 20’den fazla ortağı olan açık bir projedir. Tasarım yazılımı, makine sensörleri, filo yönetimi ve anket araçlarını içerir. Akıllı İnşaat uygulamaları, 3D modelleri ekskavatör ve buldozer gibi hafriyat ekipmanlarına yükleyebilir. Makinelerdeki sensörler, otomatik olarak kazılmış verileri sağlar. 

Teknolojinin, şantiye alanlarını daha iyi, daha güvenli ve daha güncel çalışma alanlarına dönüştürülmesine yardımcı olacağına, birçok şirketin hem genç hem de yetenekli insanları çekmek için mücadele ettiği sektörün geleceği için özellikle önemli olduğu düşüncesi  paylaşılmaktadır.

Yazı www.gim-international.com dan inşaat mühendisi Gülcan Ay tarafından yeniden düzenlenmiştir. 

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.