Konutta Yap-İşlet-Devret

Dünya Bankası rakamlarına göre 2050'ye kadar 1 milyar adet konut üretileceğini öngörülmektedir.

0
735

Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği (GYODER) tarafından, sektörün önde gelen şirketlerinin desteğiyle, her yıl farklı bir temada düzenlenen GYODER Gayrimenkul Zirvesi’nin 17’ncisi gerçekleştiriliyor.

Bu sene “Rota Yeniden Oluşturuluyor” mottosuyla düzenlenen zirve kapsamında AA muhabirine açıklamalarda bulunan Başkan Mehmet Kalyoncu, gayrimenkul sektöründe yeni bir rota oluşturmak istediklerini kaydederek, bunu da özel sektör, kamu, yerel yönetimler, mimarlar, şehir planlamacılar ve değerleme firmaları gibi tüm paydaşlarla yapmayı hedeflediklerini anlattı.

Mehmet Kalyoncu, Türk müteahhitlere yurt dışından ciddi talep olduğunu, dünyada üretim noktasında ciddi bir kriz yaşandığını, Türkiye’nin kritik altyapısını en doğru zamanda tamamladığını belirterek, “Türk yapı endüstrisi sadece gelişmekte olan ülkelerde değil gelişmiş ülkelerde dahi pazarı olacak. Endüstrimiz kendisine pazar seçecek noktaya geldi. Çünkü dünya tıkandı.” açıklamasında bulundu.

GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Kalyoncu, Ankara’da Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesinin temellerinin atılacağını hatırlatarak, “Her şeyi devletten beklememiz lazım’ diyoruz. Biz özel sektör olarak bu hamlenin neresinde olabiliriz? Burada öncelikle toplumsal ihtiyaçları ve ülke menfaatlerimizi gözeterek bu konuya yaklaşıyoruz.” diye konuştu.

GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Kalyoncu, söz konusu modelde konutun satılmayacağını ve kiraya verileceğini belirterek, başarılı gayrimenkul şirketleri için yeni bir model ortaya koyduklarını söyledi.

Yap-İşlet- Devret modeliyle, Proje kapsamında devlet arazisinde geliştirilecek konutlar, 5 yıllık kontratlarla kiralanacak. Konutların devlete teslim süresi ise 18 yıl olarak belirlendi.

Konut sorunu nedeniyle, rahatlama vaat eden her projenin olduğu gibi GYODER’in önerisi de basında yer alırken, vatandaşlarca da heyecanla karşılık buldu. 

Yazı AAnın haberine göre inşaat mühendisi Gülcan Ay tarafından düzenlenmiştir. 

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.