Türkiye Çelik Üreticileri Derneği Basın Bülteni’ne göre Türkiye’nin ham çelik üretimi, 2019 yılının Temmuz ayında, bir önceki yıla göre %10,6 oranında azalışla 2.9 milyon ton oldu. İlk altı aylık dönemde ise %10,2 oranında azalışla 19.9 milyon ton seviyesinde nihai mamul çelik tüketimi ise %30,5 azalışla 14,5 milyon tona geriledi. Uzun ürün tüketimindeki azalma %40,5, yassı ürün tüketimindeki azalma ise %18,6 oldu.
Çelik ürünleri ihracatı, miktar yönünden %5,7 oranında artışla 1.9 milyon ton olmasına rağmen fiyatlardaki düşüş sebebiyle %4,5 değer azalışı oldu. İhracatta güçlü sonuçlar beklentisi artan global korumacılık önlemleri nedeniyle gerçekleşmedi.
2019 yılının ilk yarısında tüketimdeki daralmaya bağlı olarak ithalat miktarı %30,1 azalışla 6.9 milyon ton, değer yönünden %30,9 azalışla 5.8 milyar dolar seviyesinde oldu. 2018 yılının ilk yarısında %115 olan ihracatın ithalatı karşılama oranı, bu yılın aynı döneminde %167 seviyesine yükseldi.
Türkiye’de manzara böyle iken; dünya ham çelik üretimi, geçtiğimiz yılın aynı ayına kıyasla, %1,7 artışla 154 milyon ton, yılın ilk yedi ayında ise %4,6 artışla, 1.1 milyar ton seviyesinde gerçekleşti. İlk sırada Çin’in olduğu listede ikinci sırada yer alan Hindistan’ın ham çelik üretimi yer aldı.
Korumacılık önlemleri, ticaret sapmaları, AB’nin kota uygulamaları ve iç ve dış piyasada yaşanan tüketim kayıpları sebebiyle zor bir dönemden geçmekte. AB’nin, 2018 yılındaki geçici ihracat fazlasını gerekçe göstererek, Türkiye’ye kota uygulaması ve yassı ürünlerde ilave sınırlama getirmesi ciddi sarsıntıya neden oldu. Diğer taraftan, yassı çelik ithalatı yapılan bölgelerin neredeyse hiçbirine Türk üreticileri tarafından ihracat yapılamadığı görülmektedir.
Sonuç olarak Türkiye Çelik Üreticileri Derneği, basın bülteninde tüm bu gelişmelerin dikkate alınarak, Türk çelik sektöründe yaşanan tahribatın etkilerinin azaltılmasını teminen, ABD ve AB’nin yaptığı gibi korunma tedbirlerinin süratle uygulamaya aktarılmasına ihtiyaç duyulduğunu açıklamaktadır.

Bu haber 05.09.2019 tarihinde http://celik.org.tr/ adresinde Basın Bülteni olarak yayınlanmıştır. Haberi yeniden düzenleyen inşaat mühendisi Gülcan Ay gulcanbrg@gmail.com

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.