Soner Keleş; “Yabancılar 2019 yılında toplamda 45 bin 483 adet konut satın aldılar. 2020 yılında yabancıya konut satışı konusunda yeni bir rekor bekliyoruz.” dedi.

Reagroups Gayrimenkul Pazarlama Yönetim Kurulu Üyesi Soner Keleş yabancıya konut satışı ile ilgili; “2019 yılında yabancılar 45 bin 483 adet konut alarak, tarihin en yüksek satış rakamına ulaştılar” dedi. Soner Keleş, yabancıya konut satışının 2020 yılında yeni rekor kıracağını iddia etti.

Yabancıya konut satışı konusunda yeni bir rekor bekliyoruz

Yabancıya konut satışı ile ilgili açıklamada görüşlerine yer verilen Beyttürk iştiraki Reagroups Gayrimenkul Pazarlama Yönetim Kurulu Üyesi Soner Keleş, yabancıların 2019 yılında 45 bin 483 adet konut satın aldığını, bunun tarihin en yüksek satış rakamı olarak kayıtlara geçtiğini ifade etti. 2018 yılına kıyasla geçen yıl yabancılara gerçekleşen konut satışının yüzde 15’lik bir artış gösterdiğine değinen Keleş, yabancıların konuta ilgisinin 2020 yılında da süreceğinin sinyalini verdiğini belirtti.

Keleş, ülkemizde yabancıya konut satışının, gerçekleşen toplam satış içerisindeki payının halen yüzde 3,5 seviyelerinde olduğunu söyledi. Keleş, dünyanın en büyük pazarlarından biri olan İspanya’da yıllık 100 bin konutun yabancıya satıldığını, Türkiye’de bu sene 60 bine yakın konutun yabancılara satılmasını beklediklerini ifade etti.

Bu açıdan bakıldığında Türkiye’de henüz kat edilmesi gereken daha çok yol olduğunun altını çizen Keleş, hükümetin yabancıya ev satışı ile ilgili teşvikleri genişletmesinin, gayrimenkul sektörünün bu doğrultudaki çabalarına olumlu katkıda bulunacağını vurguladı. Keleş; “Yabancıya ev satan şirketlere fuar, tanıtım ve pazarlama desteği verilmesi ile birlikte sektör daha da hızlı büyüyecek.” dedi.

Türkiye ekonomisi de kazanıyor

Keleş, Türkiye’de ihracat dışında döviz getirisinde potansiyeli en yüksek ürünlerinden birisin de gayrimenkul olduğunu belirten Keleş; “Türkiye’den konut alan yabancıların diğer sektörlere de sağlayacağı faydalar göz önüne alındığında, bu sektörün çok geniş bir alana hitap ettiği görülmektedir. Gayrimenkul satın alan yabancı;

  • çocuğunu Türkiye’de okutacak,
  • tedavisini Türkiye’de olacak,
  • ticaretini Türkiye ile yapacak,
  • turistik amaçlı Türkiye’ye gelmeye devam edecek.” dedi.

Özellikle İstanbul’da markalı konut projelerinin, üst segment yabancı yatırımcıların beklentilerine uygun olarak yüksek katma değer ve prestij arayışlarını karşılamak suretiyle büyük talep gördüğünü ifade eden Keleş sözlerini; “Yatırımcıların ülkemize yatırım yapmalarını kolaylaştıran yeni düzenlemelerin etkisiyle sadece gayrimenkul sektörü değil, Türkiye ekonomisi de kazanıyor.” şeklinde tamamladı.

Yabancıya konut satışında yeni rekorlar yolda başlıklı haber, aa.com.tr internet sayfasında 22 Ocak 2020 tarihinde yayımlanmıştır.

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

mithatguney.com

#mithatgüney / @mithatgny

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Önceki İçerikBeton Mikseri Otomobilin Üzerine Devrildi
Sonraki İçerikElazığ’da 6,5 Büyüklüğünde Deprem Meydana Geldi!
İnş. Müh. Mithat GÜNEY
Mithat GÜNEY, 1972 yılında Sinop ili, Türkeli ilçesinde dünyaya geldi. Almanya’da başladığı öğrenim hayatını Lise öğrenimi ile İstanbul’da sürdürdü ve Erzurum Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği lisans eğitimini 1994 yılında tamamladı. Profesyonel hayatına 1994 yılında meslektaşı ile birlikte İstanbul’da açtıkları Mühendislik Bürosu’nda başlayan Mithat GÜNEY, uzun yıllar birçok Betonarme ve Çelik Konstrüksiyon projenin Statik Hesap ve Projelendirilmesi, Teknik Uygulama Sorumluluğu (TUS), Şantiye Şefliği vs. konularında hizmet vetmiştir. 1999 Marmara Depremi sonrası Çelik Yapılara yoğunlaşmış ve Çelik Yapıların Tasarımı, Projelendirilmesi ve Uygulanması konularında çok sayıda yurtiçi ve yurtdışı prestij projeyi hayata geçirmenin haklı gururunu yaşamaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan 2015 yılında almış olduğu “Riskli Yapılar Tespit Uzmanı” ünvanı ile şu ana kadar oluşturmuş olduğu mesleki bilgi birikimini; Riskli Yapıların Tespiti, Projelendirilmesi, Onarım ve yeniden Taahhüdü, Kontrolörlüğü ve Müşavirliği alanlarına yansıtmaktadır. Hayat boyu öğrenme felsefesi ile günümüz Profesyonel Proje Yönetimi metodolojisi üzerine yoğunlaşmış ve bunu PMI kuruluşundan 2018 yılında üstün derece ile almış olduğu PMP sertifikası ile belgelendirmiştir. Özellikle inşaat projelerinin daha etkin ve verimli planlanması, yönetilmesi ve teslim edilmesi adına, bu konuda eğitim ve seminerler vermektedir. Kendi blog sayfasında kişisel gelişim, liderlik, proje yönetimi vs. konularında makaleler paylaşmaktadır. Evli ve 2 çocuk babası olan Mithat GÜNEY, Türkçe’ye ilave olarak İngilizce, Almanca ve Arapça konuşmaktadır. Ayrıntılı bilgi için bkz. https://www.linkedin.com/in/mithat-g%C3%BCney-pmp%C2%AE-a33b4617/

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.