Düşük ücret gösterimine bağlı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Primlerinin düşük ödenmesi sorunu 2019 Yılı Cumhurbaşkanlığı Programı’na girdi. Yıl başından sonra yapılacak gerekli yasal düzenlemeler ile, bazı işverenlerin, çalışanlarının sosyal güvenlik primini düşük ödemek için, prime esas kazancını düşük göstermesi sorunun kökten çözümüne gidilecek.

Sosyal Güvenlik (SGK) Priminin düşük ödenmesi konusunda birçok adım atıldıysa da, kesin çözüme henüz ulaşılamadı.

2019 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda, bazı İşverenlerin, çalışanlarının Sosyal Güvenlik (SGK) primi maliyetlerini düşürme adına maaşlarını düşük gösterme sorununa dikkat çekildi.

Hürriyet’in ele aldığı habere göre Programda, Sosyal Sigorta Priminin gerçek ücretinden düşük seviyede prime esas kazanç üzerinden yatırılması,  sosyal sigorta sisteminin mali sürdürülebilirliğini olumsuz etkilediğine değinildi. Kişilerin gerçek gelirleri üzerinden prim ödemeye teşvik eden politikalara gereksinim duyulduğuna dikkat çekilen program kapsamında, 2019 yılında Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) denetimlerini artıracak.

Meslek Kodu Uygulaması ile 2019 Aralık ayı son

2019 Aralık ayına kadar, meslek kodu uygulaması ile, ücreti eksik bildirilen kalifiye mesleklerdeki kişilerin tespiti yapılacak. Ayrıca Elektronik Denetim Takip Sistemi kurulacak.

Bu sayede eksik ücret bildirimi ile kaçak istihdamın önüne geçilmiş olacak. Program çerçevesinde yasal düzenlemeye uymayan işletmeler ile ilgili ciddi yaptırımların geleceği vurgulanıyor.

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

KaynakHürriyet
Önceki İçerik0
Sonraki İçerik0
İnş. Müh. Mithat GÜNEY
Mithat GÜNEY, 1972 yılında Sinop ili, Türkeli ilçesinde dünyaya geldi. Almanya’da başladığı öğrenim hayatını Lise öğrenimi ile İstanbul’da sürdürdü ve Erzurum Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği lisans eğitimini 1994 yılında tamamladı. Profesyonel hayatına 1994 yılında meslektaşı ile birlikte İstanbul’da açtıkları Mühendislik Bürosu’nda başlayan Mithat GÜNEY, uzun yıllar birçok Betonarme ve Çelik Konstrüksiyon projenin Statik Hesap ve Projelendirilmesi, Teknik Uygulama Sorumluluğu (TUS), Şantiye Şefliği vs. konularında hizmet vetmiştir. 1999 Marmara Depremi sonrası Çelik Yapılara yoğunlaşmış ve Çelik Yapıların Tasarımı, Projelendirilmesi ve Uygulanması konularında çok sayıda yurtiçi ve yurtdışı prestij projeyi hayata geçirmenin haklı gururunu yaşamaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan 2015 yılında almış olduğu “Riskli Yapılar Tespit Uzmanı” ünvanı ile şu ana kadar oluşturmuş olduğu mesleki bilgi birikimini; Riskli Yapıların Tespiti, Projelendirilmesi, Onarım ve yeniden Taahhüdü, Kontrolörlüğü ve Müşavirliği alanlarına yansıtmaktadır. Hayat boyu öğrenme felsefesi ile günümüz Profesyonel Proje Yönetimi metodolojisi üzerine yoğunlaşmış ve bunu PMI kuruluşundan 2018 yılında üstün derece ile almış olduğu PMP sertifikası ile belgelendirmiştir. Özellikle inşaat projelerinin daha etkin ve verimli planlanması, yönetilmesi ve teslim edilmesi adına, bu konuda eğitim ve seminerler vermektedir. Kendi blog sayfasında kişisel gelişim, liderlik, proje yönetimi vs. konularında makaleler paylaşmaktadır. Evli ve 2 çocuk babası olan Mithat GÜNEY, Türkçe’ye ilave olarak İngilizce, Almanca ve Arapça konuşmaktadır. Ayrıntılı bilgi için bkz. https://www.linkedin.com/in/mithat-g%C3%BCney-pmp%C2%AE-a33b4617/

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.