Tarihi Galata Kulesi’ndeki Restorasyon Tahribatı

Vakıflar Genel Müdürlüğü bünyesindeki Galata Kulesi’nde yapılan restorasyon çalışmasının, sosyal medyada paylaşılan görüntülerinde duvarların tahrip edilmesi tartışmalara yol açtı.

0
392
galata kulesi restorasyon

Vakıflar Genel Müdürlüğü bünyesindeki Galata Kulesi’nde yapılan restorasyon çalışmasının, sosyal medyada paylaşılan görüntülerinde duvarların tahrip edilmesi tartışmalara yol açtı.

galata kulesi restorasyon

Galata Kulesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin elinden alınarak Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün bünyesine geçirilen, geçtiğimiz ay da restorasyon çalışmasına kuşların göçme vaktine kadar ara verilen tarihi kule, sosyal medyada paylaşılan bir video ile tartışmalara yol açtı.

Galata Kulesi’nde yapılan çalışmayı sosyal medyada paylaşan İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat, belediye birimlerinin olay yerine gittiğini söyledi. Paylaşılan görüntülerde kule içerisindeki duvarların kırıldığı görülmektedir.

İBB Kültür Varlıkları Dairesi birimleri olay yerine nakledilmiştir

Mahir Polat paylaşımındaki tepkisi, “İstanbul’un en önemli tarihi eserlerinden Galata Kulesi içerisinde yapılan akıl almaz uygulamaları acilen yetkili kurumların dikkatine sunuyorum. Suç niteliğinde uygulamaların derhal durdurulması ve tespiti için İBB Kültür Varlıkları Dairesi birimleri olay yerine nakledilmiştir” şeklinde dile getirirken, bir sonraki paylaşımında “Galata Kulesi’nde görülen yıkımı için tutanak tutmak üzere olay yerine giden iBB KUDEB teknik personelimiz alana alınmıyor. Restorasyonu yürüten ve denetlemesi gereken yetkili kurumları acilen yıkımı durdurmaya ve ekibimizin tespitini engellememeye çağırıyorum.” şeklinde oldu.

galata kulesi restorasyon

Geçtiğimiz ay göçmen kuşları sebebiyle dış bakımlarına ara verilmişti

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Galata Kulesi’nde yürütülen müzeleştirme çalışması sırasında ebabil kuşlarına duyarsız kalamazdık. Kulenin dış bakımına kuşların göçme vaktine kadar ara veriyoruz. Ayrıca müzede Galata’nın kuşları için özel bir bölüm de olacak. Hassasiyet gösteren herkese teşekkür ediyorum.” şeklinde konuşmuştu.

Yapılan tahribat için suç duyurusunda bulunuldu.

Galata Kulesi

Dünyanın en eski kulelerinden biri olan Galata Kulesi 528 yılında Fener Kulesi olarak inşa ettirilmiştir.

Kule 1348 yılında “İsa Kulesi” adıyla yığma taşlar kullanılarak Cenevizliler tarafından yeniden yapıldı.

Galata Kulesi restorasyon
21 Mayıs 1862

Hezarfen Ahmet Çelebi’nin 1638 yılında Üsküdar-Doğancılar’a uçtuğu kule 1717’den itibaren yangın gözleme kulesi olarak kullanılmıştır. Ahalinin yangını duyabilmesi, büyük bir davulun çalınmasıyla haber verilmekteydi.

Çıkan iki yangından sonra kule onarılmıştır. 1875 yılında külahı devrilerek hasar almış, son onarımı da 1965’te başlayıp 1967’de biten Galata Kulesi bugünkü görünümü almıştır.

Galata Kulesi’nde restorasyon skandalı! Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden ilk açıklama geldi” başlıklı haber 12 Ağustos 2020  tarihinde haberler.com sitesinde paylaşılmıştır.

Düzenleyen: Mimar (Stu) Nihal Gezer

e-posta: nihalgezer11@gmail.com

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.