Türkiye ile Rusya arasında demir yolu taşımacılığını geliştirmek adına geçtiğimiz aylarda Rusya Demir Yolları Lojistik şirketiyle anlaşma sağlayan Türk firması Pasifik Eurasia Lojistik ilk deneme taşımalarını gerçekleştiriyor.

Türkiye, Rusya ve Azerbaycan demir yolu kuruluşları arasında Bakü-Tiflis-Kars demir yolu güzergahında iş birliği yapılmasına ilişkin 6 Mayıs’ta mutabakat zaptı imzalanmıştı.

Demir yolunda ağırlık lojistikte;

İş birliği ile birlikte Rusya menşeli yüklerin taşımasının Bakü-Tiflis-Kars hattına dahil edilmesinin amaçlandığı belirtildi. Rusya Demir Yolu Lojistik şirketiyle ortak bir lojistik firması kurmak için anlaşma yaptığını bildirdi.

Pasifik Avrasya Lojistik Yönetim Kurulu Üyesi İslam Shakhbandarov, AA muhabirine,  yapılan anlaşmaların Türkiye ve Rusya arasındaki ticarete katkı sunacağını vurgulayarak, “Türkiye ve Rusya arasında 40 milyon tonun üzerinde bir taşımacılık mevcut. Bunun yüzde 80’i deniz yoluyla, yüzde 20’si de kara yoluyla yapılıyor. İki ülke arasındaki taşımacılıkta demir yolu pek kullanılmıyor. Rusya Demir Yolları Lojistik şirketiyle yapacağımız iş birliği hem bölge ülkelerinde hem de Türkiye’de özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelerin yapacağı ticarete katkı sağlayacak.” dedi.

Rusya ile taşımacılıkta hedef büyük;

Demir yolu taşımacılığında Türkiye’nin yanında Orta Asya ülkelerini de olumlu etkileyeceği düşünülüyor. Rusya’nın yanı sıra Gürcistan ile  aradaki demir yolu taşımacılığının da 2 sene içinde 500 bin tona çıkmasının öngörülüyor.

Shakhbandarov, şöyle konuştu:

“Şu an Bakü-Tiflis-Kars hattında taşımacılığın yükü çok az. 1,5 senede 140 bin ton taşınmış. Hedefimiz bunu bir senede 1 milyon tona, orta vadede de 5 milyon tona çıkarmak. Türkiye ve Rusya’nın ticarette koyduğu hedeflere ulaşmanın en hızlı yollarından biri lojistik alternatif ve zincirlerini geliştirmek. Küçük, orta ve büyük işletmelere lojistik konusunda bir seçenek sunmak, o bölgelerdeki istihdama ve ülkemizin ihracatına ciddi katkılar sağlar.”

Türkiye de demir yolları ulaşımı;

 Türkiye’de ilk demir yolları yapımı 1839 yılında Tanzimat Fermanı ile benimsenmiş ve 1856 yılında ilk olarak İzmir-Aydın arasında 130 km lik hattın yapımına başlanmıştır. Cumhuriyet’ten önce 3714 km. 1923-1950 yıllan arasında 3780 km. ve 1950 yılından sonra da 1169 km. olmak üzere 8663 km. yapılmıştır. Günümüzde, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları (TCDD) tarafından işletilmekte olan toplam hat uzunluğu 288 km. lik 2. ve 3. hatlarla birlikte 8452 km dir. 1934 km. uzunluğundaki tali hatlar ilâve edilirse bu uzunluk 10386 km. ye ulaşmaktadır. Anahatlarda 939 km., tali hatlarda 154 km. olmak üzere bu uzunluğun toplam 1093 km. lik kısmı elektrikli hatlardır.

 

kaynak:Türkiye ile Rusya arasında demir yolu atağı’ adlı yazı 12/07/2019 tarihinde MİLLİYET HABER sitesinde yayınlanmıştır. 

düzenleyen: İnş. Müh. Tarık AMİL

 e-posta:tarik_amil12@hotmail.com

 

 

 

 

 

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yaklaşan EtkinlikCEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.