döviz

JP Morgan Securities Yönetim Kurulu Başkanı Winfried Bischoff, Sabancı Üniversitesi tarafından düzenlenen CEF Konferansı’nda, Türkiye’nin Döviz piyasasına bağlı olmasının Türkiye için problem oluşturduğunu dile getirdi.

Türkiye’nin Döviz Piyasasına Bağlılığı Ciddi Bir Problem

JP Morgan Securities Yönetim Kurulu Başkanı Winfried Bischoff, Sabancı Üniversitesi tarafından düzenlenen CEF Konferansı‘nda konuştu. Konuşmalarında Türkiye’nin döviz piyasasına bağlılığı konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Gelişen Ülkeler Gelişmekte Olan Ülkelere Kıyasla Daha Şanslı

Düşük faiz ortamı nedeniyle gelişmekte olan ülkelerin gelişmiş ülkelere kıyasla çok daha şanslı olduğunu kaydeden Bischoff, gelişmiş dünya için düşük faiz oranlarına sahip olmanın korkunç bir şey olduğunu söyledi.

Çok fazla likiditenin olduğunu ve bu likiditenin kullanılması gerektiğini bildiren Bischoff, “Likiditenin artan bir şekilde varlıklara yatırıldığını görüyoruz. Bu noktada bazı problemler oluşuyor. Gelişmiş ülkelerde en büyük tehlikenin tahvil fonlarında yattığını söyleyebilirim. Gelişen ülkeler çok daha şanslı. Elbette ticaret sürtüşmeleri olacaktır ancak kendi ekonomilerini geliştirmeye başlıyorlar, aralarında ticaret yapıyorlar. Bunun özellikle Asya’da arttığını görüyoruz, olumlu bir durum” diye konuştu.

Türkiye’de Faiz Oranları Enflasyonla Birlikte Düşer

Türkiye’ye ilişkin görüşlerini de paylaşan Bischoff, enflasyondaki düşüşle birlikte Türkiye’de de faiz oranlarının düşeceğini söyledi.

Türkiye’nin nasıl finansman sağlayacağı sorusunun sorulması gerektiğini dile getiren Bischoff, Türkiye’de tasarruf oranının düşük olması nedeniyle finansmanın kendi tasarruflarından ziyade dış piyasadan geldiğini belirtti. Bischoff, Türkiye’nin döviz piyasasına bağlı olmasının Türkiye için ciddi problem oluşturduğunu dile getirdi.

Düzenleyen;  İnş. Müh. İsmail Enes ERDEĞER

www.ismailenes.com / www.ensmuhendislik.com

@insaport @ismaileness

Kaynak; Dış finansmana bağlılık Türkiye için problem

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yaklaşan EtkinlikCEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.