TOBB öncülüğünde, TEPAV işbirliği ile Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketi belirlendi. Cirosunu 2 yılda yüzde 5.324 oranında artıran Aydın merkezli Biomar Sagun Yem Sanayi firması ilk sırayı aldı.

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu: “Başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, milletimizin özgürlüğü ve ülkemizin bağımsızlığı uğruna canını esirgemeyen, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi sonsuz rahmet ve minnetle anıyoruz. 100 sene önceki ruhu iyi anlamalıyız. Türk Milleti, birbirine sarıldıkça kazanmış, dağıldıkça kaybetmiş. O halde, Samsun’da başlayan bu ruhu, bu azim ve inancı tekrar kazanmalı ve birbirimize sarılmalıyız. İşte bundan hareketle, bu destansı mücadelenin anısına, ülkemizin en hızlı büyüyen şirketlerini açıklayacağımız, Türkiye 100 ödül törenini, 19 Mayıs 2019’da Samsun’da yapıyoruz. Bugün Samsun’da bizlere ev sahipliği yapan, Samsun’daki tüm Oda ve Borsalarımıza teşekkür ediyorum. Türkiye’nin dört bir yanından gelen, kadın ve genç girişimcilerimizi de ayrıca tebrik ediyorum.” diye konuştu.

Türkiye 100 listesi hazırlanırken, başvuran şirketlerin son 2 yıl, yani 2015-2017 arası finansal hareketleri dikkate alındı.

 – 100 şirketin büyüme ortalaması yüzde 605 oranında cirosunu artırdı. Listeye giren şirketlerin ortalama ciro büyüklükleri ise 59,8 milyon TL.

 – 2017 yılında her bir şirketin ortalama, 60 milyon TL’lik satış yaptı Yine her biri ortalama 93 kişiye istihdam sağladı.

 – Türkiye 100 şirketlerinin yüzde 63’ü, 37 farklı sektörden, 68 farklı ülkeye ihracat yapıyor.

 – İlginç olan ise Türkiye 100 şirketlerinin yaş ortalaması 11,5. Dijital teknolojiyi çok iyi kullanan şirketler, çalışanların eğitimine ayırdığı kaynağı masraf olarak görmüyor. Yüksek bir çevre bilinciyle “sıfır atık” anlayışıyla çalışıyorlar.

 – Listede 3 büyük şehir dışında, 22 şehirden şirketler var.

 – Sektörler açısından da farklılık dikkat çekiyor. Listede bilişimden, telekoma; inşaattan, lojistiğe; gıdadan, tekstile; plastikten, makineye kadar, çok sayıda farklı sektörden şirketler bulunuyor.

 – En hızlı büyüyen 100 şirketin 35’i çalışanlarının kendi işlerini kurmasına yardımcı oluyor.

Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketini belirlediği yarışmada birinciliği, 2015-2017 döneminde cirosunu yüzde 5.324 oranında artıran Aydın merkezli Biomar Sagun Yem Sanayi firması aldı. Biomar Sagun’unun ardından;

 – İstanbul’dan Optimal Proje Yönetimi ve İnşaat (Yüzde 4.452),

 – Ankara’dan Naturel Yenilenebilir Enerji (Yüzde 3.774),

 – İzmir’den Vergo Enerji Sistemleri (Yüzde 3.030) ve

 – Ankara’dan Profen Savunma ve Güvenlik Teknolojileri (Yüzde 2.320)

şirketleri geliyor.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yaklaşan EtkinlikCEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.