Bir çok vatandaş çok uzun süre iş aradığını söylüyor. TÜİK verilerine göre de vatandaşların iş bulma süreleri uzadı. Üniversiteler de bu yıl mezun vererek “Eğitimli işsiz” sayısının artacağı ön görülmektedir. Gençler, hayalini kurdukları mesleği yapmak istiyorlar…

Talepler karşılanmıyor

Ekonomide talep cephesine vurgu yapan görüşlerde ekonomik daralma ve durgunluk dönemlerinde ve asgari ücret gibi bazı uygulamalar sebebiyle gençlere yönelik talebin düşük olması genç işsizliği arttırmaktadır. Maalesef işsizliği fırsata çevirmek isteyen işveren; düşük ücret ve ağır şartlar altında çalışmaya zorlamakta. Bu yüzden de eğitim almış, alanında uzmanlaşmış kişilerin gerekli değeri görmediğinden ötürü çalışmaktan kaçınmakta. Sorunlara değinmeye kalkarsak birçok madde sıralanır elbette. Birilerinin işsiz gençlere  sahip çıkmak için gerekli uzun ve kısa vadede programlar yapması gerekmektedir. Eğer bu ülkeyi ve özellikle gençleri seviyorsak, onların geleceğini düşünmek zorundayız. Gençleri, mutlu olmayan bir ülkenin geleceğinin parlak olması mümkün değil!..

Türk gençleriyle görüşerek hazırladığımız bu habere göre, birçok genç hayatına yurt dışında devam etme kararı almış durumda. Her biri farklı bir sebep belirtse de gerekçelerin başında azalan iş imkanları yer alıyor. Nice parlak beyinlerimizi ne yazık ki kaybediyoruz.!

Erdem BAĞCI’nın araştırmalarına binaen işsizliğin sebepleri;

Gelişmekte olan ülkelerde yetişmiş bir genetik uzmanının, uzay bilimcinin, bilgisayar mühendisinin, matematikçinin, fizikçinin, biyoloğun, vb. iş bulabileceği çalışma alanlarının ve iş ortamının yetersizliği eğitimli bireylerin işsizliğinin en temel nedenidir. Bu nedenle, gelişmekte olan ülkelerde, eğitim sistemi ile ekonomik politikalar birlikte ele alınmalıdır. Özellikle 4.0 sanayi devrimiyle gelecekteki on yılları meşgul edecek yapay zeka ile teknolojik gelişmeler gelişmekte olan ülkelerin eğitim ve ekonomik politikalarını ciddi düzeyde etkileyecektir. Bu bağlamda, gelişmekte olan her ülkede olduğu gibi, Türkiye’de de sosyo-ekonomik açıdan kısa-orta-uzun vadeli olmak üzere ne tür politikaların oluşturulacağı üzerinde, akademik ve iş alemini de kapsayacağı, tartışmaların yapılabileceği ortamın oluşturulması gereklidir. Bu sayede girişimciliğin önündeki engellerin tartışılması sağlanmalı ve gerekli düzenlemeler ile ulusal ve uluslararası girişimciliğin, dolayısıyla yatırımların artması sağlanmalıdır.

İşsizlik oranı %14,7 seviyesinde gerçekleşti

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2019 yılı Şubat döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyon 376 bin kişi artarak 4 milyon 730 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 4,1 puanlık artış ile %14,7 seviyesinde gerçekleşti. Aynı dönemde; tarım dışı işsizlik oranı 4,4 puanlık artış ile %16,9 olarak tahmin edildi. Genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranı 7,1 puanlık artış ile %26,1 olurken,15-64 yaş grubunda bu oran 4,1 puanlık artış ile %15,0 olarak gerçekleşti.

Sonuç ve yorum;

Çevremiz de insanlarla konuştuğumuzda yakındıkları konular hep bir ağızdan işsizlik, ya da işi olan memnun değil ortamı vs vs . En büyük sorun ne biliyor musunuz, temah insanlarımız gerçekten sistemle beraber temah etmemeyi öğrenmiş. Bir biri ile yarış içine girip en iyisini, en güzelini ve benlik kelimesi ile hareket etmeye başlamış. Bu yüzden bazı şeyleri kabullenmek ağır geliyor. Yeni mezun, tecrübesi olmadan yüksek maaş bekliyor. şartlar gerçekten de kötü olabiliyor, şuan ekonomimiz daralma içinde. Karamsar bakmayınız. Unutmayın sizler zorlu eğitimler alarak  alanınızda uzmanlaştınız. Gerçekten kendinizi geliştirmeye ve öğrenmeye açık tutuyor iseniz  bugün olmasa da yarınlarınız elbette güzel olacaktır. Şimdi işsizlikten ve kötü gidişattan yakınmak  yol kat ettirmeyecektir. Bir sevdiğim abim şöyle derdi; Mühendis, bir zorluğun ve tıkanmanın  karşısında pes eden değil, onu çözüme kavuşturandır.

 

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yaklaşan EtkinlikCEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.