Avrupa Kültürel Miras Ödüllleri / Europa Nostra Ödülleri’nin 2019 yılı sahipleri belli oldu. Bu duyuru Avrupa’nın önde gelen kültürel miras ağı olan Europa Nostra tarafından yapıldı. Bu yıl 18 ülkede 27 ödül, koruma, araştırma, üstün hizmet, eğitim ve farkındalık yaratma alanlarında etkileyici çalışmalara verilmiştir. Bu yıl Europa Nostra Ödülü’nü koruma dalında kazananlar arasında Mersin’deki Boğaziçi Üniversitesi, Tarsus – Gözlükule Kazıları Araştırma Merkezi koruma ve yeniden kullanım proje ve uygulaması da var.
Avrupa Komisyonu ve Europa Nostra ayrıca, 15 Nisan gecesi Notre Dame Katedrali’ni saran alevlere karşı büyük bir cesaret ve maharetle mücadele ederek ana yapıyı ve içindeki paha biçilmez sanat eserlerini tamamen yok olmaktan kurtarmayı başaran Paris İtfaiye Teşkilatı’na Özel Avrupa Kültürel Miras Ödülü ile onurlandırdı.
Avrupa’nın çeşitli yerlerinden miras uzmanlarından oluşan bağımsız jüriler 34 Avrupa ülkesindeki kişi ve kurumdan gelen 149 başvuruyu değerlendirdi ve kazananları belirledi. Kazananlar 29 Ekim akşamı Paris’te Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un da katılacağı törenle ödüllerini alacaklar.

2019 Ödülleri
(ülkelere göre alfabetik sırayla)
Koruma Dalında
Montreuil Şatosu, Bonnin, FRANSA
Mutso Suriçi Yerleşimi, GÜRCİSTAN
Kutsal Kefen Şapeli, Torino, ITALYA
Saint Bavo Katedrali, Haarlem, HOLLANDA
Kraliçe Louise Adit Kompleksi, Zabrze, POLONYA
Arkeolojik Kalıntılar Sergileme Pavyonu, Celje, SLOVENYA
Lithica s’Hostal Taşocağı, Menorca, İSPANYA
Elhamra, Partal Sarayı İbadethanesi,Granada, İSPANYA
Zafer Kapısı, Santiago de Compostela, İSPANYA
Ortaçağdan kalma Tithe Ahır/Ambarı, Ingatorp, İSVEÇ
Yr Ysgwrn Çiftliği, Trawsfynydd, Galler, BİRLEŞİK KRALLIK

Araştırma Dalında
​ Solak 1: Öngörülü Arkeoloji Modeli, ERMENİSTAN/İTALY​A
VERONA: OpeN Access’de Van Eyck Araştırmaları, BELÇİKA
RomArchive – Roma Sayısal Arşivi, ALMANYA

Üstün Hizmet Dalında
VVIA – Flaman Endüstriyel Arkeoloji Birliği, BELÇİKA
Fortidsminneforeningen –Norveç Ulusal Vakfı, NORVEÇ

Eğitim, Beceri Geliştirme ve Farkındalık Yaratma Dalında
TUMO Yaratıcı Teknoloji Merkezi, Erivan, ERMENİSTAN
Tarih Radarı 1938, Viyana, AVUSTURYA
Betina Ahşap Gemi Yapımcılığı Müzesi, HIRVATİSTAN
Anıt Avrupa, Berlin, GERMANY
Kültürel Mirasın Vekilharçları, ALMANYA
Yunan Kültür Yolları, Atina, YUNANİSTAN
Müşterektopraklar: Alpler’de Kültürel Topluluklar Haritası, Parco Nazionale Val Grande, ITALYA
Le Dimore del Quartetto, Milano, ITALYA
Kraliyet Sofrasında Bir Yer, Varşova, POLONYA

AB Yaratıcı Avrupa programına dahil olmayan ülkelerden çok etkileyici iki çalışma da Europa Nostra Ödülü’ne layık bulunmuştur.

Koruma Dalında
Boğaziçi Üniversitesi Tarsus-Gözlükule Kazıları Araştırma Merkezi, Mersin, TÜRKİYE.

Üstün Hizmet Dalında
Léonard Gianadda, Martigny, İSVİÇRE.

Boğaziçi Üniversitesi Gözlükule Araştırma Merkezi

Boğaziçi Üniversitesi Tarsus-Gözlükule Kazıları Araştırma Merkezi, Mersin, Türkiye
Tarsus’ta 19. yüzyıldan kalma terk edilmiş bir çırçır fabrikası, gerçekleştirilen restorasyon çalışmaları sonrası, arkeolojik araştırmalar ve halkın katılımı için yeniden tasarlanmış çağdaş bir merkeze ev sahipliği yapıyor. Geçmişte pamukların tohumlarının ayrıldığı sanayi kompleksi, bugün şehrin merkezinde yer alan Gözlükule höyüğünde araştırmalar yapan Boğaziçi Üniversitesi kazı ekibine hizmet veriyor. Proje, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ve katkıları ve T.C. Kalkınma Bakanlığı fonlarıyla Boğaziçi Üniversitesi tarafından finanse edildi. Gözlükule höyüğünden çıkarılan eserlere yönelik konservasyon ve restorasyon çalışmalarının yürütüleceği modern bir laboratuvar ve eser arşiv depolarının kazandırıldığı merkezde; kazı evi, kütüphane, çalışma odası, açık mutfak ve yemek alanı, ulusal ve uluslararası konferansların düzenlenebileceği konferans salonu ve sergi salonu yer almaktadır. Jüri, “yapının en az tarihi kadar orijinal olan yeni işlevine”  hayran kaldığını belirterek,  ” araştırmalar, basit ve işlevsel mimariye sahip yapı kompleksinin Avrupa tarihinde önemli bir yere sahip olduğunu göstermiştir. Ek olarak, dönüştürülmüş sanayi miras alanının kentsel alana işlevsel entegrasyonu, bulunduğu çevrenin dönüşümüne katkıda bulunmaktadır ” dedi.
Kompleksin enerji ihtiyaçları için geliştirilen yenilikçi teknolojiler, kültürel miras alanlarının sürdürülebilir dönüşümü için bir model oluşturmuş, kazı ekibi tarafından eserleri temizlemek için kullanılabilecek yağmur suyunu depolamak için yeni bir sistem geliştirilmiştir.  Bunun yanında elektrik ve sıcak su, çatıdaki güneş ve fotovoltaik paneller tarafından sağlanmakta, bu uygulamalar sayesinde araştırma merkezinin tüm enerji ve sıcak su gereksinimleri güneş enerjisi tarafından karşılanmakta ve böylece kompleksin karbon ayak izini büyük ölçüde azaltmaktadır.  Jüri, “nitelikli malzemelerin kullanıldığı bu müdahale, yapıyı geleceğe taşıyor” diyerek bu yaklaşımın  “21. yüzyılın sürdürülebilirlik gereklilikleri ile baş etme konusunda oldukça iddialı” olduğunu ifade etti.

Stewards of Cultural Heritage

Archaeological Heritage Network çatısı altında yürütülen “Stunde Null – Kriz sonrası için bir gelecek” adlı proje dizisinin bir parçası olan ve hem Dışişleri Bakanlığı hem de Gerda Henkel Vakfı tarafından desteklenen Stewards of Cultural Heritage Projesi; Türkiye’de yaşamakta olan Suriye kültür mirası uzmanlarına eğitim imkanı sunarak Suriye’deki kültürel mirasın korunmasına katkıda bulunmak amacıyla tasarlanmıştır. UNHCR verilerine göre Türkiye, diğer ülkelere kıyasla daha fazla sayıda mülteciye – Türkiye nüfusunun % 4,5’una denk gelen yaklaşık 3,62 milyon insana – ev sahipliği yapmaktadır.

İstanbul Alman Arkeoloji Enstitüsü tarafından organize edilen, aynı zamanda bazı Türk ve Alman üniversiteleri tarafından desteklenen proje kapsamında beş bursiyer seçilmiştir. Suriye’de politik bir çözümün bulunmasının ardından ülkelerinin yeniden inşası için eğitilmeleri amacıyla bursiyerlere çeşitli beceriler ve deneyimler kazandırılmıştır. Ayrıca bu proje, uluslararası anıt koruma alanında da kariyer sahibi olmaları yolunda bursiyerlere destek vermektedir. Jüri, programı şu cümlelerle anlatmaktadır: “Bu program; birçok paydaşı biraraya getirip bütün Avrupa için önemli ve aktüel bir meseleyi ele alan, hem uluslararası hem de ortak çalışmaya dayalı mükemmel bir eğitim programıdır. Göç etmek zorunda bırakılmış kalifiye Suriyeli nüfusun Avrupa’da barındırılması konusunda ortaya çıkan karmaşık sorunlara odaklanmaktadır. Aynı zamanda bu kişilerin, kültürel varlıkların korunması ve yeniden kullanılması ile ilgili mevcut işleyişe entegre olmaları için gereken donanıma sahip olmalarını hedeflemektedir”.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yaklaşan EtkinlikCEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.