Düzenleyen: Şehir Plancısı Aleyna Sağır


Fransa’nın başkenti Paris’in sembol yapılarından Notre Dame Katedrali’nde çıkan yangın sonrası Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, kilisenin yeniden inşa edileceğini, ‘hatta daha bile güzel’ olacağını söyledi. 93 metre yüksekliğindeki kulesi ve ahşap çatısı tamamen çöken katedralin renovasyonu için en umut verici durum ise 2010 yılında oluşturulan üç boyutlu dijital kopyası.

ABD’nin önde gelen dergilerinden The Atlantic’in internet sitesinde yer alan habere göre, UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi‘nde bulunan Notre Dame Katedrali, sanat tarihi uzmanı Dr. Andrew Tallon’un 2010 yılında katedralle ilgili yaptığı ve 1 milyar veri noktasından oluşan dijital modelleme çalışması sayesinde birebir olarak restore edilebilecek.

Orta Çağ yapılarını lazer tarama teknolojisiyle üç boyutlu şekilde modelleyen Tallon, 2010 yılında Notre Dame Katedrali’nin içindeki ve dışındaki detayları 50 farklı açıdan lazer teknolojisiyle taradı. Tallon, 5 gün süren tarama çalışmasına ek olarak, üç boyutlu formunu oluşturma amacıyla katedralin yüksek çözünürlüklü panoramik fotoğraflarını çekti.

Uzmanlar, Tallon’un çalışmasının Notre Dame Katedrali’nin en ince detayına kadar restore edilmesine imkan sağlayacağını savunuyor.

16 Nisan 2019’da çatısı ve kulesi yanan Notre Dame Katedrali

“O boyutta ağacımız yok”

Fransa Kültür Varlığı Derneği Başkan Yardımcısı Bertrand de Feydeau, “Artık katedralin inşa edildiği 12 ve 13’üncü yüzyıla ait meşe ağaçlarının boyutlarındaki ağaçlara sahip değiliz” dedi. Katedralin aynı şekilde yapılmasına bir başka engel de Normandiya bölgesindeki taş ocaklarından çıkarılan kireçtaşı. İngiltere’deki Kent Üniversitesi Ortaçağ Avrupa Tarihi Bölümü’nden Dr. Emily Guerry’e göre, gotik mimariye sahip yapının eski haline dönmesi için tonlarca kireçtaşının çıkarılması ve elle işlenmesi gerekiyor.

 

Editörün Yorumu: Notre Dame Katedrali’nde olduğu gibi, kültür varlıklarının dijitalleştirilmesi ve sayısal ortama aktarılması; kültürel mirasın arşivlenmesine katkı sağlayacak aynı zamanda da restorasyon çalışmalarına yardımcı olacaktır.

Saygılarımla,

Aleyna Sağır

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.