Yazan: Şehir Plancısı Aleyna Sağır


Sermaye Piyasası Kurulu‘nun 19 Nisan 2019 itibariyle aldığı karara göre ‘Gayrimenkul Değerleme Lisansı’ alanlara 3 yıllık tecrübe şartını sağlamak amacıyla verilen eğitim programı uygulamasına son verildi.

 

 

Sermaye Piyasası Kurulunun Kararı;

Kurulumuzun “Gayrimenkul Değerleme Uzmanları ve Konut Değerleme Uzmanları İçin Aranan Tecrübe Koşulunun Uygulama Esasları” başlıklı 19.08.2014 tarih ve 2014/24 sayılı Kurul Bülteni ile kamuya duyurulan 17.07.2014 tarihli ve 22/735 sayılı İlke Kararı’nın “Ortak Düzenlemeler” başlıklı bölümünde yer alan “Yukarıdaki bentler uyarınca 3 yıllık tecrübe şartını tevsik eden rapor sunamadığı veya diğer şartları taşımadığı için başvurusu kabul edilmeyen adaylar, Sermaye Piyasası Lisanslama Sicil ve Eğitim Kuruluşu A.Ş. tarafından düzenlenecek ve içeriği Kurulca onaylanacak mesleki uygulamalı eğitim programına katılmaları ve başarılı olmaları halinde tecrübe şartını sağlamış sayılacaklardır” ifadesinin çıkarılmasına ve bu kapsamda değerleme uzmanlarının mesleki tecrübelerinin Sermaye Piyasası Lisanslama Sicil ve Eğitim Kuruluşu A.Ş. tarafından düzenlenen eğitim
programı ile sağlanması uygulamasına 19.04.2019 tarihi itibariyle son verilmesine karar verilmiştir.

Gayrimenkul Değerleme sınavlarında başarılı olup lisansı alan fakat 3 yıllık tecrübe şartını sağlamayan adaylar için nasıl bir çözüm oluşturulacağı merak konusu.

Kurul Kararına Ulaşmak İçin: Sermaye Piyasası Kurul Bülteni

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yaklaşan Etkinlik1 Yorum

  1. 1 günde verilen kararla birçok insan mağdur olmuş durumdadır. Aralık ayında sınavda 2 dersten geçtim. Sınava girdiğim dönemde sisteme göre 1 haftalık eğitimle değerleme uzmanı olunabiliyordu ve ben bu sistem üzerinden sınav ücreti yatırdım, sınava hazırlandım ve sınava girdim. Şimdi diyorlar ki bu sistem değişti, 3 yıl tecrübe şartı geldi. Eğer bu sistem değişecekse ya belirli bir süre verilmeliydi ya da 19.04.2019 tarihine kadar sınava girmemişler için geçerli olmalıydı. En azından tek ders bile olsa dersten geçenler için bu şart kaldırılmamalıydı. Bu durum oyunun ortasında kuralları değiştirmek gibi bir şeydir.

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.