Küresel Sürdürülebilir Mimarlık Ödülleri programı her yıl, sürdürülebilir gelişmeleri destekleyen, toplum yararı ilkesine öncelik veren ve katılımcı mimarlık anlayışını küresel ölçekte tanıtan 5 mimarı ödüllendiriyor.
2006 yılında mimar, bilim insanı Jana Revedin tarafından kurulan ve 2010 yılından bu yana UNESCO çatısı altında sürdürülüyor.
Ödül Programının kuruluş ilkelerine göre; sürdürülebilir tasarım fikri, mimari ve kentsel tasarım süreçlerinde yeni, katılımcı anlayış için önemli bir katalizör. Projelerin temel yaklaşımında, “dayanıklılık”, “esneklik”, “ekonomik, teknik ve ekolojik uygunluk”, “sosyal ve kültürel bağlam” konuları ile günümüzün toplumsal sorunları, eşitlik ve haklar için mücadele süreçleri öncelikli başlıklar olarak görülüyor.
“Küresel Ödül 2019” Bauhaus’un 100. Yılı anısına, “disiplinler arasılık” ve “sosyal reformculuk” temalarını öne çıkarmayı hedefleyerek, “Mimarlık toplum hizmetinde bilim, sanat ve zanaattır” başlığını vurguluyordu.
Bu perspektiften değerlendirerek Jüri üyeleri, öncü yaklaşımları ve üstün başarılı çalışmaları nedeniyle aşağıdaki isimleri ödüle değer buldu:

Prof. Dr. Werner Sobek (Almanya) (Frei Otto ve Jörg Schlaich’in izinde, ‘Hafif Strüktürler ve Kavramsal Tasarım Enstitüsü, ILEK (Stuttgart, Almanya) kurumunun yönetiminde gösterdiği yaratıcılık ve iletişim başarısı için)

Ersen Gürsel (Türkiye) (meslek yaşamı boyunca bağlam ve toplum temelli tasarım anlayışı ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’ndeki eğitimci kimliği için -ki bu kurum, 1933’den başlayarak Bauhaus hareketinin Bruno Taut, Martin Wagner, Margarete Schütte-Lihotzky gibi öncü isimlerine Nazi döneminde ev sahipliği yapmıştır)
BAUHAUS SANAT AKIMI NEDİR? TIKLAYINIZ

– *Rozana Montiel (Meksika)
* Ammar Khammash (Ürdün) ve
*Jorge Lobos (Şili) (mimarlık ve toplumsal alandaki disiplinlerarası bilimsel araştırmaları ve sanatsal-artistik yaklaşımları ile herkes için uygulanabilir, ekonomik açıdan karşılanabilir tasarım anlayışları için)

“Küresel Sürdürülebilir Mimarlık Ödülleri Sempozyumu” ve ödüle layık bulunan 5 başarılı mimarın konferansları 13 Mayıs 2019 tarihinde Paris’te, Cité de l’Architecture & du Patrimoine’de gerçekleştirilecek.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yaklaşan EtkinlikCEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.