Atatürk Havalimanı ‘nı bekleyen büyük tehlike nedir?

Düzenleyen: İnş. Müh. Yüksel KAYA
e-posta: yuksel@insaport.com


 

Atatürk Havalimanı’nın uçuşlara kapanmasının ardından TAV kapanan terminalde veda yemeği düzenledi. Yemeğe katılan Habertürk Yazarı Fatih Altaylı, TAV CEO’su Sani Şener’le konuştu ve izlenimlerini yazdı.

TAV tüm binaları 3 Mayıs’ta devlete bırakacak

Altaylı’nın Atatürk Havalimanı içindeki terminalin ne olmasının planlandığı sorusuna Şener şu cevabı verdi: ”Biz o tarafını bilmiyoruz. 3 Mayıs’ta buradaki tüm birimlerimizi taşımış olacağız ve tüm binaları mal sahibi olan devlete bırakacağız. Ne olacağına devlet karar verecek. Terminalin önündeki alanın bir bölümünün Millet Bahçesi olacağı söylendi. Onu biliyoruz. Terminal binasının da fuar alanı olarak kullanılacağı söyleniyor ama kesin bir bilgimiz yok. Fakat pistlerden biri duracak. Kuzey güney aksındaki uzun pist kalacak. Onun yanında Genel Havacılık terminali var. O da bir kaç yıl daha burada ve biz işletmeye devam edeceğiz, 2021’e kadar.”

Boş kalırsa inanılmaz hızla yıpranır, fareler basar

Şener, “Atatürk Havalimanı ne yapılacaksa bir an önce karar verilip, hemen harekete geçilmesi lazım. Burası boş kalamaz. Kaldığı anda inanılmaz bir hızla yıpranır. Mesela şunu söyleyebilirim burada yıllardır müthiş bir fare mücadelesi veriyoruz. Bu mücadeleyi kestiğimiz anda burayı kısa sürede fareler basar ve sonra uğraş ki, temizleyesin. Keza duvarlardan alt yapıya, her yer hızla eskir. O yüzden ne yapılacaksa bir an önce yapılmalı. Beklemeye tahammül edemez binalar.” uyarılarında bulunmuştur.

Hepimiz biliyoruz ki yapılar da insanlar gibi yaşar ve ölür. Eğer yapıları aktif olarak kullanmazsanız, bu yapılar hızlı bir şekilde yıpranır ve hasar görür. Şener bu konuda çok önemli bir uyarıda bulunmuş olup havaalanında yaşanan ve kamuoyu nezdinde bilinmeyen bir konuyu da ifade ederek tedbirlerin hızlı alınmasını bildirmiştir. Peki, Atatürk Havalimanı bünyesindeki yapılar nasıl değerlendirilebilir?

“Müthiş bir Havacılık Üniversitesi olabilir”

Bu konuda da çok önemli bir öneride bulunan Şener: “Benim ancak bir tavsiyem olabilir. Burada müthiş bir “Havacılık Üniversitesi” olabilir. Tamamında değilse bile en azından bir bölümünde. Pist var, terminal var ve tüm ekipmanlar var. Eğitim için muazzam bir ortam. Sivil havacılığın gelişme hızı ve ihtiyaçlar da aşikar. Burada süper bir sivil havacılık üniversitesi olur. Pilottan, yer hizmetlerine, havaalanı işletmeciliğine kadar. Süper bir okul olur. Süper bir ekol yaratılır. Dünya’da böyle bir imkana sahip bildiğim bir ya da iki üniversite var ve burası onların hepsinden daha iyi ve uygun. Bir bölümü böyle olsa keşke. Sonuçta biz devlete en az 1 milyar dolar değerinde bir bina devrediyoruz geriye.” değerlendirmesini yapmıştır.

Ülkemiz havacılık alanında gelişmekte olan ve çok önemli bir konuma sahip olduğunu düşündüğümüzde, buradaki yapıların “Havacılık Üniversitesi”ne çevrilmesi havacılık alanı için çok önemli bir adım olacaktır.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.