Türkiye, başta mega köprü projeleri olmak üzere karayolları köprüleri bakımından dünyanın dikkatlerini üzerine çeken bir ülke konumuna geldi. Türk Yapısal Çelik Derneği (TUCSA) tarafından, Türk mimar ve mühendislerinin gerçekleştirdikleri çelik yapı tasarım ve uygulamalarını daha geniş anlamda değerlendirmek ve ödüllendirmek üzere 1997 yılından bu yana iki yılda bir Ulusal Çelik Yapı Ödülleri düzenlemektedir. Buna ek olarak bu yıl, başarılı çelik köprü tasarım ve uygulamalarını ödüllendirmek amacıyla bu yıl ilk kez Ulusal Çelik Köprü Ödülleri verilecektir. Bu yarışmanın amacı, çeliğin mimari, inşaat, üretim, sürdürülebilirlik ve ekonomi kriterleri açısından avantajlarını ortaya çıkaran seçkin çelik ve çelik-beton kompozit köprü tasarımlarını ödüllendirmek, mimar ve mühendislerin söz konusu köprülerde çeliğin avantajlarından daha çok yararlanmalarına olanak sağlamaktır. 
Yarışmaya, aşağıdaki koşulları karşılayan çelik köprü (karayolu ve demiryolu köprüleri ile viyadükler, yaya ve bisiklet köprüleri v.b.) projeleri katılabilirler.

   a.    Taşıyıcı sistemi çelik veya çelik-betonarme karma (kompozit) olan köprüler
   b.    Çelik aksamı Türkiye’de imal edilmiş köprüler
   c.    Gerçekleştirilmiş köprü projesi veya yukarıda belirtilen köprülere ilişkin yenileme (büyük güçlendirme, tevsii veya iyileştirme) projeleri
   d.    Daha önce herhangi bir kategoride TUCSA Ödüllerine başvurmamış projeler.

Ulusal Çelik Köprü Ödülleri kapsamında son iki Ulusal Çelik Yapı Ödülleri’nde olduğu gibi ödüller, iki kategoride verilecek: tamamlanmış ve hizmete girmiş köprüler için “Yapı Ödülü” ve henüz uygulanmamış projeler için “Proje Ödülü”.
Yarışmaya katılacak eserlerin proje müellifleri için son başvuru tarihi 7 Ekim 2019 Pazartesi, projelerin teslim tarih ise 4 Kasım 2019 Pazartesi olarak planlanmıştır. Ulusal Çelik Köprü Ödülleri 2019 yarışmasında ödüle değer bulunan projelerin paydaşları Türk Yapısal Çelik Derneği tarafından 20 Kasım 2019 tarihinde İstanbul’da Marriott Asya Otelde düzenlenecek olan 20. Yapısal Çelik Günü kapsamında ödüllerini alacaklar. 

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.