İnsan, doğası gereği zaman geçtikçe yaşlanır ve yaş aldıkça zamanın hızla akıp gittiğini düşünür. Webtekno sitesinde yer alan habere göre, Duke Üniversitesi’nden makine mühendisi Adrian Bejan, bu olayın neden böyle olduğunu çözdüğünü, bunun evrensel ve kaçınılamaz olduğunu belirtiyor.

Bejan, evrime ve yaşamın fizik kurallarına bağlı olarak gözlerimizin yorulduğunu, beynimizin daha yavaş büyüğünü ve bu yüzden zamanı daha hızlı akıyormuş gibi hissetmemizin doğal olduğunu ifade ediyor.

Bejan “Senin algıladığın zamanla bir başkasının algıladığı zaman aynı değil. Çünkü genç beyinler, yaşlı beyinlere göre bir gün içerisinde daha fazla görsel kaydedebiliyor” diyor. Bejan, beynin gözlerden aldığı bilgiyi nasıl yorumladığını temel alarak hipotezini oluşturmuştur. Genç yaşlarda görsel bilgiyi işleme süreci yolu kısa oluyor ancak yaş ilerledikçe nöronlarımız yaşlanıyor ve olgunlaşıyor, bu da sinirsel iletimin beynimizin içinde daha uzun yollar almasına neden oluyor.

Nöronlar yaşlanmaya başladıkça, yollar daha da uzuyor ve elektriksel mesajlar bu yol boyunca çok daha fazla engelle karşılaşmaya başlıyor. Bejan zaman algısıyla ilgili olarak “Şimdiki zaman, geçmişe göre daha farklı çünkü mental görüntüleme değişti” diyor.

 

Düzenleyen: İnş. Müh. Yüksel KAYA
e-posta: yuksel@insaport.com

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.