Düzenleyen: Şehir Plancısı Aleyna SAĞIR


Posta Gazetesi’nde yer alan habere göre, evin gerçek değerini belirlemek için değerleme şart. Şu anda kredili satışlarda değerleme isteniyor. Geçtiğimiz günlerde yabancılara Türkiye’den yapılacak gayrimenkul satışlarına değerleme raporu (ekspertiz) zorunluluğu getirilmişti. Hükümet, ‘Taşınmaz Değerleme Sistemi’ ile tüm ikinci el konutlar için de ekspertiz raporu zorunluluğu üzerinde çalışıyor.

YILLAR İÇİNDE DEĞİŞİR

Bir gayrimenkulün değeri yıllar içerisinde artabilir. Değerinin azaldığı durumlar da söz konusu olabilir. Gayrimenkulün konum, yaş, alan ve nitelik gibi özelliklerinin değerlendirilmesiyle piyasa değerine sadece değerleme ile ulaşabilirsiniz. Değerleme sayesinde satılacak ya da alınacak gayrimenkulün güncel fiyatını tespit ettirebilirsiniz. Böylece alım-satım yaparken içiniz daha rahat olur. ‘Acaba ucuza mı sattım?’ ya da ‘Fazla para mı ödedim?’ endişesi yaşamazsınız.

2018 YILINDA TOPLAM 867 BİN RAPOR

2018 yılında 867 bin 546 adet raporda 1 milyon 843 bin 253 bağımsız taşınmaz değerlemesi yapıldı. Bu taşınmazların 921 bin 582’sini konutlar oluşturdu. Konut kredi faizlerindeki yükseliş nedeniyle bankalar üzerinden yapılan satış azalınca değerleme adedi de bir önceki yıla göre yüzde 25 azaldı.

EN FAZLA RAPOR İSTANBUL’DA

En çok raporun düzenlendiği iller, en fazla konutun satıldığı illere paralel olarak İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa olarak sıralandı. İstanbul’da geçen yıl 159 bin 555, Ankara’da 79 bin 213, İzmir’de 52 bin 489, Antalya’da 36 bin 996 ve Bursa’da 31 bin 519 ekspertiz raporu hazırlandı. En az rapor ise 379 adet ile Bayburt’ta düzenlendi.

LİDER ESENYURT

En çok raporun düzenlendiği 10 ilçede İstanbul Esenyurt 17 bin 568 rapor ile ilk sırada bulunsa da listede Ankara’nın ağırlığı var. Ankara Çankaya 14 bin 85 rapor ile ikinci sırada. Liste Ankara Keçiören, Yenimahalle, Mamak, Bursa Nilüfer, Ankara Etimesgut, İstanbul Kadıköy, Antalya Kepez ve Gaziantep Şehitkamil olarak sıralanıyor.

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.