Satın almayı düşündüğünüz evi 3 boyutlu olarak görebileceğiniz 3 boyutlu kent modelleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından devreye sokuyor. Bu sistemde; evin kaç metrekare olduğu, kaç odası olduğu, konumu gibi özelliklerinin hepsine sanal ortamdan ulaşabileceksiniz.

Pilot uygulamaya Ankara Gölbaşı’nda başlandı!

Yeni uygulama için çalışmalar hızlandı. Pilot uygulama Ankara Gölbaşı’nda başladı. Uygulamanın 4 yılda tüm Türkiye’ye yaygınlaştırılması planlanıyor. Sisteme hem e-devlet hem de Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün sayfasından ulaşılabiliyor.

Vatandaşların uygulamada kolaylık yaşamalarını sağlamak için oluşturulacak yeni senetlerle 3 boyutlu tapu dönemine geçilecek. Yeni sistemde Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne atılan SMS ile ilgili bilgilendirilme de yapılacak.

Metrekare yerine metreküp!!!

Uygulama hakkında bilgi veren Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “İleride dijitalleştiğimizde üç boyutlu tapulara geçeceğiz. Artık metrekare değil metreküp olacak tapularımız. Yani alanın yüksekliğiyle birlikte.” diye konuştu.

Metrekare kaldırılmalı mı?

Umarız metrekare ile birlikte metreküp bilgisi verilir. Şöyle ki, 100 metrekare inşaat alanı ve yüksekliği 3 metre ile 75 metrekare inşaat alanı ve yüksekliği 4 metre olan gayrimenkullerin her ikisi de 300 metreküp hacme sahip. Bu nedenle tapuda inşaat alanına ait bilginin de bulunması gerekecektir.

Bu uygulamanın benzeri Van, İzmir, Bursa gibi illerimizde uygulanıyor. Tabi bu sistemin tapu ile entegre edilmesi gerekiyor. Güzel bir uygulama olacağını ve konut satışlarındaki dolandırıcılığın önüne geçeceğini düşünüyoruz.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yaklaşan EtkinlikCEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.