Yeni Bir Buz Formu İçeren Elmas Keşfedildi

Bilim adamları, keşfedilen bir elmasın içeriğinde yeni bir buz formu buldu. Keşif, bilim dünyasında heyecana yol açtı.

0
433
-Article Top-
- Advertisement -

Keşif hakkındaki makale, “Science” dergisinde yayımlandı. Nevada Üniversitesi’nden bir grup mineralist, bir elmasın içinde yeni bir buz formu keşfetti.

Jeoloji profesörü Oliver Shaunera başkanlığındaki bir grup bilim adamı, yeryüzünden 644 kilometre derinlikte bulunan bir elmasın içindeki buzun kristal yapısını inceledi. Buzun kristal yapısının altıgen bir arkitektoniğe sahip olduğu belirlendi.

Bununla birlikte bilim adamları, belirli sıcaklık kombinasyonları altında laboratuarda elde edilen çeşitli donmuş su türlerini uzun zamandır biliyorlar. Yeni keşfedilen buz formuna “yabancı buz” adı veriliyor. Bir küpü andıran yeni buz formu, tamamen farklı bir moleküler yapıya sahip. Ayrıca kübik kafesli olan buz formunun, sıradan bir buzun iki katı daha fazla yoğunluğu bulunuyor.

Silindirik bir mimariye sahip buz formu içeren elmasın keşfi ile gezegenin oluşumu ile ilgili yeni bilgiler elde edilebileceği belirtiliyor.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Kaynakhaber7.ru
Önceki İçerikSallanan Köprü’yü Sallayana Ceza
Sonraki İçerikUstabaşı Tazminatsız İşten Çıkarıldı, Yargıtay Son Noktayı Koydu !
Jeo. Müh. İbrahim Hakan DEMİRKAN
1993 de Gaziantep'te doğdu. Babasının öğretmenlik görevi nedeniyle ilk, orta ve lise öğrenimlerini farklı okullarda yaptı. 2010 yılında Arif Nihat Asya Lisesi'nden mezun olduktan sonra aynı yıl Niğde (Ömer Halisdemir) Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği bölümüne başladı. Lisans eğitimi boyunca Uygulamalı Jeoloji üzerine çalıştı. 2015 yılında mezun olduğu üniversitenin Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Mineraloji Petrografi Anabilim dalında yüksek lisansına başladı. Gaziantep Bölgesi Kil Mineralojisi ve Petrografisi üzerine tez çalışmasını sürdürmekte iken, 2017 Yılında Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümünü kazandı. Şuan da Gaziantep'te Jeoloji Mühendisleri Odası Tescilli firmasında serbest mühendislik ve müşavirlik yapmakta ve aynı zamanda iki şubesi bulunan okul öncesi eğitim veren eğitim kurumunun kurucu müdürlüğünü yapmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.