“Yeni inşaat yapmak mı dediniz? Yok ben almayayım!”

Yeni inşaat yapmak ile ilgili piyasanın eğilimini yapı ruhsatları ortaya koyuyor. Yapı Ruhsatı verileri Ocak-Mart 2020 arası da düşük seyretti. İnşaat sektörü artık yoğurdu üfleyerek yiyor.

0
552

Yeni inşaat yapmak ile ilgili piyasanın eğilimini yapı ruhsatları ortaya koyuyor. Yapı Ruhsatı verileri Ocak-Mart 2020 arası da düşük seyretti. İnşaat sektörü artık yoğurdu üfleyerek yiyor.

Koronavirüs etkisi ile ikinci çeyrek beklentileri de iyimser değil

Yeni inşaat yapmak ile ilgili piyasanın eğilimini ortaya koyan Yapı Ruhsatları Ocak-Mart 2020 arası da düşük seyretti.

2019 yılı ilk çeyreğinde 77 bin daire için alınan Yapı Ruhsatı sayısı, 2018’in aynı dönemindeki 141 bine göre çok hızlı bir gerilemeye işaret etmekteydi. Nitekim 2019’un tamamında alınan ruhsat sayısı da bariz bir şekilde 2004 yılı verilerine dönüldüğünü ortaya koymakta. Yani inşaat sektörü yeni inşaat yapmak konusunda frene dibine kadar basmıştı.

2020 yılına geldiğimizde; biraz da geçen yılın ilk çeyreğindeki düşük verilere kıyasla, ilk bakışta sanki bir kıpırdanma var gibi algılanabilir.

İlk çeyrekte ruhsat alınan daire sayısı 80 bin

Ocak-Mart 2020 arası Yapı Ruhsatı verilen daire sayısı 80 bini aştı. Geçen seneye göre 77 binden 80 bine cüzi bir çıkış var. Ancak unutmamamız gereken, 2018 yılının ilk çeyreğinde bu sayının 141 bin olduğudur.

Bu sayı ilk çeyrek rekoru anlamında 298 binle 2014’e, yılın tümü anlamında ise 1.4 milyonla 2017’ye ait.

Dolayısıyla bu yılın ilk çeyreğinde geçen yıla kıyasla oluşan o küçük kıpırdanma, bir geri dönüş işareti olarak kabul edilmemeli.

Bunun üstüne yeni tip koronavirüs etkisi ile insanların gelecek planlaması yapmaktan kaçındığı bir sürecin içerisinden geçmekteyiz.

Tahminler, ikinci çeyrekte ilk çeyreğin daha da aşağısında bir inşaat ruhsatı alınacağı yönünde.

Tamamlananlar daha fazla

Yeni inşaat yapmak konusunda böylesine temkinli davranıldığı bir ortamda, daha önce başlanmış ve tamamlanmış dairelerle ilgili sayı doğal olarak çok daha yüksek seyrediyor.

İlk çeyrekler itibarıyla;

  • 2018’de 207 bin,
  • 2019’da 251 bin,
  • bu yıl da 152 bin daire için yapı kullanım izin belgesi düzenlendi.

Önceki yıllara kıyasla bir gerileme olmakla birlikte konutta arz yani yapı stoğu artmaya devam ediyor.

Peki bu arzı karşılayacak talep var mı? Hele hele şu korona döneminde…

Yapı kullanma izin belgesi verilen konut sayısının ilk çeyrekte 152 bin olduğunu belirttik. Peki bu çeyrekteki satış nasıldı?

2020 yılı Ocak-Mart döneminde konut satışı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 33 oranında artış göstererek, 341 038 oldu.

Ancak Yapı Kullanma İzin Belgesi (YKİB) ile kıyaslanması gereken ilk el satışları dikkate aldığımızda, aynı dönemde ilk el satışların yalnızca 107 bin olduğunu görürüz.

Konut kredisi faizleri bu kadar düşmüş olmasına rağmen, ilk el konut satışı YKİB verilen konutların çok gerilemiş seviyesine bile yaklaşamıyor. Nitekim bu dönemde arada 45 bin adetlik bir fark var.

2019 sonundaki konut stokunu sıfır kabul etsek dahi, ilk çeyrekte kullanıma sunulan konut sayısı ile satılan konut sayısı arasında 45 binlik bir ilave konut stoku artışı var demektir.

“inşaat yapmak anlamında nisandaki durum daha da vahim”

İlk el konut satışı sayısı, (Kovid-19) koronavirüs salgınının etkisinin henüz kendini çok az hissettirdiği ilk çeyrekte bile tamamlanıp kullanıma hazır hale gelen konut sayısına erişemedi. Haliyle konut stoku biraz daha arttı.

Gelelim (Covid-19) Koronavirüs tehdidinin ülke ekonomisini tüm şiddetiyle etkilemeye başladığı nisan ayına;

Nisan ayı konut satışlarında 43 bin konut satışı ile keskin bir düşüş yaşandı. Kıyaslayabilmek adına;

Üstelik nisandaki 43 bin satışın yalnızca 15 bini ilk el satış. İlk çeyrekteki ilk el satış sayısı ise, hatırlanacağı üzere 107 bindi. Yani aylık ilk el satış ortalaması 35-36 bin adet iken, nisanda sayı 15 bine gerilemiş.

Bu düşüş aslında öngörülen bir eğilimi yansıtmaktadır;

Geçim derdine düşmüş, işyerleri kapalı olan orta-üst gelir grubundakilerin aklından şu dönemde konut almak herhalde asla geçmiyordur.

Dolayısıyla; “Yeni inşaat yapmak” mı dediniz?

Bir inşaat sektörü temsilcisi olarak; “Yok sağ olun, ben almayayım.”

Yeni inşaat yapmak mı; sektör “Aman aman” diyor! başlıklı haber, dunya.com internet sayfasında Alaattin AKTAŞ tarafından 20 Mayıs 2020 tarihinde yayımlanmıştır.

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

#mithatgüney / @mithatgny
www.mithatguney.com

Bu haber, turkinsa.org.tr internet sayfasında da tarafımdan paylaşılmıştır.

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Önceki İçerikİnşaat Sektörü Ekonomisinde Önemli Daralma Bekleniyor!
Sonraki İçerikYerli Otomobil Fabrikası Altyapı Çalışmaları Tamamlandı
İnş. Müh. Mithat GÜNEY
Mithat GÜNEY, 1972 yılında Sinop ili, Türkeli ilçesinde dünyaya geldi. Almanya’da başladığı öğrenim hayatını Lise öğrenimi ile İstanbul’da sürdürdü ve Erzurum Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği lisans eğitimini 1994 yılında tamamladı. Profesyonel hayatına 1994 yılında meslektaşı ile birlikte İstanbul’da açtıkları Mühendislik Bürosu’nda başlayan Mithat GÜNEY, uzun yıllar birçok Betonarme ve Çelik Konstrüksiyon projenin Statik Hesap ve Projelendirilmesi, Teknik Uygulama Sorumluluğu (TUS), Şantiye Şefliği vs. konularında hizmet vetmiştir. 1999 Marmara Depremi sonrası Çelik Yapılara yoğunlaşmış ve Çelik Yapıların Tasarımı, Projelendirilmesi ve Uygulanması konularında çok sayıda yurtiçi ve yurtdışı prestij projeyi hayata geçirmenin haklı gururunu yaşamaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan 2015 yılında almış olduğu “Riskli Yapılar Tespit Uzmanı” ünvanı ile şu ana kadar oluşturmuş olduğu mesleki bilgi birikimini; Riskli Yapıların Tespiti, Projelendirilmesi, Onarım ve yeniden Taahhüdü, Kontrolörlüğü ve Müşavirliği alanlarına yansıtmaktadır. Hayat boyu öğrenme felsefesi ile günümüz Profesyonel Proje Yönetimi metodolojisi üzerine yoğunlaşmış ve bunu PMI kuruluşundan 2018 yılında üstün derece ile almış olduğu PMP sertifikası ile belgelendirmiştir. Özellikle inşaat projelerinin daha etkin ve verimli planlanması, yönetilmesi ve teslim edilmesi adına, bu konuda eğitim ve seminerler vermektedir. Kendi blog sayfasında kişisel gelişim, liderlik, proje yönetimi vs. konularında makaleler paylaşmaktadır. Evli ve 2 çocuk babası olan Mithat GÜNEY, Türkçe’ye ilave olarak İngilizce, Almanca ve Arapça konuşmaktadır. Ayrıntılı bilgi için bkz. https://www.linkedin.com/in/mithat-g%C3%BCney-pmp%C2%AE-a33b4617/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.