Yerli Otomobil Fabrikası Altyapı Çalışmaları Tamamlandı

Cumhurbaşkanı tarafından tanıtımı yapılan ve 2022'de yollara çıkması beklenen yerli otomobil fabrikası alt yapı çalışmaları tamamlandı. 

0
640
yerli otomobil

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından tanıtımı yapılan ve 2022’de yollara çıkması beklenen yerli otomobil fabrikası alt yapı çalışmaları tamamlandı.

Geçtiğimiz yıl Gebze’deki Bilişim Vadisi’nde düzenlenen törenle tanıtımı yapılan yerli otomobilin üretileceği fabrika için hazırlanan Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu tamamlandı.

Askeri Arazisi Üzerine İnşa Edilecek

ÇED raporunun yanı sıra Gemlik’te denize sıfır bin dönüm askeri kamp arazisi üzerine inşa edilecek dev tesisin zemin etütleri de gerçekleştirilirken, elektrik, su ve doğal gaz gibi gerekli olan tüm alt yapı da hazır hale getirildi.

fabrika alanı

Üretim Hedefi 2022

2022 yılında üretime başlanması planlanan fabrikanın inşaatının 18 ayda tamamlanması hedeflenirken,fabrika inşaatı temel atma töreninin ise Haziran ayında yapılacağı öngörülüyor.

Temel atma öncesi 1 milyon metrekarelik dev arazide hummalı bir çalışma da aralıksız olarak devam ediyor.

Mayıs ayında temelinin atılması planlanan fabrika için geçtiğimiz günlerde konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, temel atma tarihine ilişkin olarak büyük bir aksaklık öngörmediklerini en fazla birkaç haftalık sarkma olabileceğine işaret etmişti.

yerli otomobil

Kamu-Özel Ortaklığıyla Hayata Geçecek

Kamu-özel ortaklığıyla ve toplam 22 milyar TL yatırımla hayata geçirilecek olan fabrika, yılda 175 bin adet üretim kapasitesine sahip olacak. 2022 yılından itibaren üretime başlayacak olan fabrikada, 2023 yılında 2 bin 420, 2032 yılına kadar da 4 bin 323 kişi çalışacak. Yedek parça ve yazılımsal destekler ile doğrudan ve dolaylı olarak yaklaşık 20 bin kişiye iş kapısının açılacağı tahmin ediliyor.

“Yerli Otomobil Fabrikası Altyapı Çalışmaları Tamamlandı” başlıklı haber btgunlugu.com sitesinden alınarak tarafımca düzenlenmiştir.

Düzenleyen: İnş. Müh. İsmail Enes ERDEĞER

www.ismailenes.com / www.ensmuhendislik.com

@insaportcom @ismaileness

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.