Yerel yapım tekniklerinin yeni nesillere aktarımının eksikliği ve betonarme konut yapımının artması, Chiang Rai bölgesinde değişen sosyo-kültürel durumdan kaynaklanmaktadır.

Creative Crews ile Ahsa Farmstay yapı ve kültür arasında bir bağ kurarak yerel mimariyi yeniden kuvvetlendirmeyi amaçlayan mimar, projenin ana malzemesi olarak konutlardan sökülerek satılan ahşap parçaları kullanmayı tercih etmiş. Bölgede yerel mimarinin temsilcisi olan konutlar için bütünsel korumaya gitmeden, yapıya kimlik kazandıran nitelikli parçalar muhafaza edilmiş. Elde edilen parçaların yeni formlarda çeşitli işlevlerde kullanılması ile projede maliyet ve malzeme israfı önlemiş.

Her ahşap parçanın kendine özgü bir hikayesi var. Yerel mimari referans alınarak oluşturulan detayların yanında geliştirilerek yeniden üretilen detaylarda kullanılmış.

Projede yaşam alanları, konuk evleri, mutfak, yemek alanı, etkinlik alanı ve tuvalet gibi halkın sosyal yaşantısında günlük olarak kullandığı çeşitli modüller tasarlanmış. Modüllerin etrafını çevreleyen çakıl taşlardan oluşturulan yol, ziyaretçiler tarafından yerel halkın yaşamının deneyimlenmesini ve kültürel bir bağ kurmasını destekliyor.

Mimarlık Ofisi: Creative Crews

Proje yeri: Maechan, Chiang Rai, Tayland

Proje Yılı: 2018

 

 

 

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yaklaşan EtkinlikCEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.