Yerli ve Milli Demiryolu Ray Bağlantı Sistemi

Ürün, demiryolu sektöründe ve raylı sistem altyapılarında betona doğrudan tespitli hat üst yapılarında kullanılmak üzere tasarlanan ray bağlantı sistemidir.

0
1570
Yapı Merkezi – Yapıray’ın Rayton firmaları tarafından tasarlanan ve üretilen RF25 ray bağlantı sistemi Tübitak SAGE Tesislerinde başarıyla kullanıldı.
Betona ankraj edilerek tutturulan yeni sistem ray bağlantı seti, hem dikey hem de yatayda rayın ayarlanmasına olanak sağlıyor. Yataydaki hareketi sayesinde ise, farklı raylar ray bağlantı sistemi değiştirilmeden kullanılabiliyor.
Yük: +- 350 KN dikey kapasite

Ayarlama toleransı: +20/-5 mm dikey +- 16 mm yatay

Ray bağlantı sistemlerinin temel amacı rayı mesnetleneceği betonarme ya da ahşap yapısal eleman üzerinde istenilen konumda sabitlemektir. Balastlı demiryolu hatlarındaki uygulamalarda raylar, bağlantı sistemi vasıtasıyla traverslere bağlandıktan sonra gerekli kot ayarı buraj makineleri yardımıyla gerçekleştirilir. Betona doğrudan tespitli hatlarda ise betonarme altyapıya raylar bağlantı sistemi vasıtasıyla sabitlendikten sonra istenilen kot ve konum ayarları kullanılan bağlantı sisteminin bu ayarlara izin verecek şekilde önceden tasarlanmış olması gerekir. Buna ayarlara olanak sağlamayan bir bağlantı sistemi sahada uygulaması yapılan demiryolu hattında altyapıdaki ve zemindeki sonradan oluşacak oturmalar ve yer değiştirmelerden ötürü meydana gelebilecek geometrik bozulmalardan ve deformasyonlardan sonra demiryolu hattının ve ilgili altyapının kullanılabilmesine izin vermez.

 

 

Buna ek olarak, bu bağlantı sistemi çok yüksek basınç ve çekme yükleri altında (düşeyde +/-350kN) çalışabilecek mukavemette ve rijitlikte tasarlanmıştır.

 

 

Bu ray bağlantı sisteminin çıkış noktası, tasarımını ve imalatını yaptığımız TÜBİTAK SAGE’nin test hattı için piyasadan temin edebileceğimiz gerekli isterleri sağlayan bir bağlantı sisteminin olmamasıdır. Bu test hattı, üzerinde süpersonik hızlarda çeşitli savunma sanayi ürünlerinin testlerinin yapılabilmesi amacıyla kurulmuştur. Tasarım kriterleri olarak 1 ton kütleli bir test kaleminin 1.5 mach (~1850 km/sa) hıza çıkarılabilecek şekilde seçilmiştir. Bu gereklilikler kapsamında hesaplar yapılarak prototip üretilmiştir. Bu ray bağlantı sistemi daha sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Yapı ve Deprem Mühendisliği laboratuvarında özel olarak hazırlanan test düzeneği altında çekme deneyine maruz bırakılmıştır ve yaklaşık 800 kN çekme kuvvetine dayanmıştır. Nihai olarak seri üretimi yapılan ray bağlantı sistemi, TÜBİTAK SAGE test hattında montajı yapılarak tüm atış testlerinden de başarıyla geçmiştir.

Ekte hat üzerinde montajı yapılmış ray bağlantı sisteminin ve İTÜ’deki test düzeneğinin bazı fotoğrafları ile son yapılan testin videosunu bulabilirsiniz.

 

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

KaynakLinkedin
Önceki İçerikORAN, 200 milyon liralık kalkınma desteği sağladı!
Sonraki İçerikKolin İnşaat Yeni Havalimanı Hisselerini Devrediyor
İnş. Müh. İsmail Enes ERDEĞER
1989 yılında Ankara'da doğdu. 2010 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi İnşaat Teknolojisi bölümünden, 2016 yılında ise Süleyman Demirel Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 2010 yılından itibaren mesleki becerilerini geliştirmek için çalışma hayatına başladı ve eğitim hayatı boyunca çalışmaya devam etti. Bir süre mimari uygulama projeleri çizdi ve DGS yaptıktan sonra mühendislik alanına yöneldi. Vatani görevini Jandarma İstihkam İnşaat Grup Komutanlığın’da İnşaat Mühendisi olarak yerine getirdi. Bu görevi boyunca, yüksek güvenlikli kalekol statik projelerini yeni yönetmelik ve şartlara göre tekrar çizerek, Diyarbakır, Şanlıurfa, Hatay' da Kalekol inşaatlarına başlanılmasında katkı sağladı. Vatani görevinden sonra prekast imalatlar üzerine çalışan öncü bir şirkette göreve başladı. Bu şirket kapsamında ilk olarak, Türk Akımı Projesindeki tüm prekast imalatların üretilmesinde, 1915 Çanakkale Köprüsü Projesinde prekast döşeme imalatlarının üretilmesinde, Kale Projesinde görev aldı. Aynı şirkette çalışma hayatına devam etmekte ve insaport.com'da yönetici olarak görev almaktadır. Linkedin: https://www.linkedin.com/in/ismailenes E-posta: ismailenes.erdeger@insaport.com / ismailenes@gmail.com / iee@hotmail.com.tr

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.