Yapı Denetimi Uygulama Yönetmeliği yine değişti

2008 yılında yayınlanan Yapı Denetimi Uygulama Yönetmeliği bugün itibariyle 10'uncu kez değiştirilmiş olup değiştirilen kanun, yönetmelik ve tebliğlere uygun hale getirilmiştir. Ayrıca anlam karmaşası yaşanan ifadeler de değiştirilmiştir.

0
2065

5 Şubat 2008 tarih ve 26778 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Yapı Denetimi Uygulama Yönetmeliği” yapılan olan bu değişiklik ile 10 uncu kez değiştirilmiş oldu. Yaklaşık olarak her yıl bu yönetmeliğimiz değişikliğe uğruyor.

Yapı Denetimi Uygulama Yönetmeliği ilk kez 2008 yılından yayınlanmış olup yapıların fen ve sanat kuralları ile ilgili mevzuatlara uygun inşa edilmesini amaçlıyordu. Ancak taraflar arasındaki anlaşmalar ve maddi çıkarlar nedeniyle yönetmelikte köklü bir değişikliğe gidildi. Yapılan değişiklik ile yapı denetim ücretleri artık Bakanlık tarafından ödenmeye başlandı. Ancak yönetmelik aceleye getirilmiş olmalı ki şuan bir çok eksikliği her platformda dile getiriliyor.

Yönetmeliğin geçmişine baktığınızda ortalama her yıl 1 kez değişiklik yapıldığını göreceksiniz. Yönetmelikte bu kadar çok değişiklik yapılmasının nedeni ise ilgili paydaşlar ile tam iletişimin sağlanmaması olduğunu düşünüyorum. Nitekim diğer yönetmeliklerimizde de benzer durumun olduğunu hepimiz biliyoruz. Lafı çok uzatmadan değişiklik hakkında bilgi vereyim.

Mayıs ayının başlarında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 81 ildeki yapı ruhsatı düzenleyen tüm kurumlara, Bakanlıktan izin belgesi alan yapı denetim kuruluşlarına, proje müelliflerine ve ÇŞB İl Müdürlüklerinde yapı denetimi konusunda görev yapan ilgili personele 14 maddeden oluşan bir Genelge imza karşılığı tebliğ edilmişti. Yönetmelikteki bazı değişiklikler de Genelge ile benzer olmakta.

Genelge ile ilgili haberimiz için Tıklayınız…

Neler Değişti?

– 5/2/2008 tarihli ve 26778 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Yapı Denetimi Uygulama Yönetmeliğinin 11 inci maddesinin birinci fıkrasında yer alan “son bir yapı” ibaresi “Bakanlıkça esasları belirlenen son iş” olarak değiştirildi.

– Aynı Yönetmeliğin 16 ncı maddesinin altıncı ve yedinci fıkralarında yer alan “otuz işgünü” ibareleri “otuz gün” olarak değiştirildi.

– Aynı Yönetmeliğin 26 ncı maddesine hizmet bedeli oranları ve uygulanacak esaslar eklenmiş olup;

a) Yapı denetim hizmet sözleşmesinde yer alan hizmet bedeli oranları aşağıdaki tabloya uygun şekilde alınacaktır.

b) Yapı denetimi hizmet sözleşmesinde belirtilen yapının bitirilmesi için öngörülen süre herhangi bir sebeple uzadığı takdirde uzayan sürenin her yılı için bu fıkrada belirtilen hizmet bedeli oranlarına göre, işin kalan kısmını kapsayacak şekilde ilave hizmet bedeli ödenecek. Sözleşmede öngörülen yapım süresi herhangi bir nedenle kısaldığı takdirde, işin tamamı üzerinden, kısalan sürenin her yılı için bu fıkrada belirtilen hizmet bedeli oranları %5 azaltılarak ödenecek.

– Yapı denetim kuruluşlarının projeleri nasıl kontrol edeceklerine ilişkin 29 sayfalık bir kontrol formu hazırlanmış olup yapı denetim kuruluşunda çalışan proje ve uygulama denetçileri tarafından doldurulup imzalanacak. Daha önceden de hazırlanan bu forma erişilebilirlik, engelli yönetmeliği kapsamındaki zorunluluklar da eklenmiştir.

– Hizmet Bedelinin hesabında “toplam yapı inşaat alanı” sadece 4708 sayılı Kanun’un 1. maddesine göre hesaplanıyordu. Bu ifadeye “ilgili mevzuat” eklenmiş olup, toplam yapı inşaat alanı artık 4708 sayılı Kanun’un 1. maddesine ve ilgili mevzuata göre hesaplanacak.

Ek-3 ve Ek-6

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.