Kuzey Marmara Otoyolu İçin Geri Sayım Başladı

Kuzey Marmara Otoyolu Projesi kapsamındaki bazı viyadük ve yollar ilgili bakanlık tarafından bu gece saat 00:00 itibariyle trafiğe açılacak.

0
1073
INSAATI DEVAM EDEN KUZEY MARMARA OTOYOLU'NUN 2019 YILI SONUNDA TRAFIGE ACILMASI PLANLANIYOR. FOTOGRAF-DINCER AKBIR-IZMIT-DHA

Kuzey Marmara Otoyolu Projesi kapsamındaki bazı viyadük ve yollar ilgili bakanlık tarafından bu gece saat 00:00 itibariyle trafiğe açılacağı belirtildi.

Düzenleyen: İnş. Müh. İsmail Enes ERDEĞER

AA’da yayınlanan habere göre;

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğünün Resmi Gazete‘de yayımlanan ilanına göre, Kuzey Marmara Otoyolu (3. Boğaz Köprüsü dahil) Projesi Kurtköy-Akyazı (bağlantı yolları dahil) kesiminin yap-işlet-devret modeliyle yapılması, işletilmesi ve devri işi kapsamında bazı kesimler trafiğe açılıyor.

Buna göre, Kesim-4’teki Kurtköy-Liman kavşakları liman bağlantı yolu üzerinde V07 viyadüğü (çift yönlü olmak üzere) ve Kesim-5’teki Liman-Sevindikli kavşakları (Sevindikli Kavşağı dahil, V03 viyadüğü sol taşıma yolu) kesimlerinin trafiğe açılması Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından onaylandı. Otoyolun bu kesimleri bugün saat 23.59’da trafiğe açılacak.

Kuzey Marmara Otoyolu projesi kapsamında liman bağlantı yolu üzerinde inşaası tamamlanan V07 viyadüğü, geçtiğimiz aylarda döküm sırasında çökmüş ve 5 işçi çöken enkaz altında can vermişti.

Viyadük başlık ayağı montajının yapıldığı sırada çökme yaşanmış, yaklaşık 30 metre yükseklikte bulunan viyadükte çalışan işçiler aşağı düşerek enkazın altında kalmıştı.

kuzey marmara otoyolu

YAYALAR VE BAZI ARAÇLAR GİREMEYECEK

Belirlenen yerler (köprülü kavşaklar, ücret toplama istasyonları gibi) ve şartlar dışında otoyola giriş ve çıkışın yasak olacağı belirtildi.

Kara yolu sınır çizgisi boyunca tesis edilmiş tel çitler veya duvarlar bu çıkışları engellemek amacıyla yapıldığından, bu engellerin açılmaması, yıkılmaması, kesilmemesi ve başka şekilde tahrip edilmemesi konusunda çağrıda bulunuldu.

Erişime kontrollü kara yolu olarak trafiğe açılacak olan kesime, yayalar, hayvanlar, motorsuz araçlar, lastik tekerlekli traktörler, iş makineleri ve bisikletliler giremeyecek.

kuzey marmara otoyolu

ASGARİ HIZ 40 KİLOMETRE

Bu kesimde mecburi asgari hız saatte 40 kilometre, azami hız ise geometrik standartların müsaade ettiği limitlerde olacak. Trafiğe açılan kesimde ve kavşaklarda duraklamak, park etmek, geri dönüş yapmak ve geri gitmek yasaklandı. Zorunlu hallerde en sağdaki emniyet şeridinde durulabilecek.

Otoyola cephesi bulunan müesseselerin kendi faaliyetlerini sürdürdükleri binalarına tanıtma levhası koyabilmeleri için genel müdürlük ile görevli şirketten izin alması gerekiyor. Yolun yapım, bakım ve işletilmesi, sözleşme gereği üstlenici görevli şirket tarafından yürütülecek.

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.