AutoCAD Kurulum ve Lisanslama

Merhaba arkadaşlar, bu konumuzda inşaat mühendisi, mimar ve hemen hemen tüm mühendislerin bildiği ve yoğunlukla kullandığı bir program olan AutoCAD’in indirilmesinden kurulumuna kadar tüm adımları göstereceğiz. Ayrıca öğrenci olan arkadaşlar için de Autodesk firmasının öğrencilere ücretsiz sunmuş olduğu AutoCAD, 3DsMax, Revit gibi programlara ait öğrenci lisansı alma ve lisanslama işlemlerini göstereceğiz.

Eğer siz de öğrenciyseniz crack, patch vs gibi güvenilir olmayan yöntemler yerine firmanın size sağladığı orijinal öğrenci lisansı alıp kullanmanızı öneririm.

Autodesk Kullanıcı Oluşturma ve Öğrenci Olarak Aktifleştirme

Sizlere bu makalemde ilk 7 adımda Autodesk üzerinden kullanıcı oluşturmayı ve öğrenci olarak aktifleşleştirmeyi göstereceğim.

 • İlk olarak aşağıda bağlantısını paylaştığım Autodesk firmasının internet sitesine giriyoruz. Karşımıza aşağıdaki sayfa çıkacaktır. Buradan ilk kez kullanıcı oluşturacaklar için “CREATE ACCOUNT” butonuna tıklayarak, kullanıcı oluşturma sayfasına giriyoruz. Daha önceden kullanıcı kaydı yaptıranlar “SIGN IN” kısmından giriş yapabilirler. Biz bu kısma daha sonra değineceğiz.

https://www.autodesk.com/education/free-software/autocad

autocad öğrenci lisansi - 1

 • Karşımıza çıkan sayfada gerekli bilgileri girerek sonraki adıma geçiyoruz.autocad öğrenci lisansi - 2
 • Bu sayfada dikkat etmemiz gereken önemli bir husus, kullanmış olduğunuz mail adresidir. Mail adresiniz bir eğitim kurumu tarafından verilen mail uzantısına sahip olmalıdır.
 • Eğitim uzantılı mail adresleri genel olarak “.edu” şeklinde, ülkemizde ise “.edu.tr” şeklinde kullanılmaktadır. Sizin böyle bir uzantıya sahip mail adresiniz yok ise, öğrenci belgenizi mail yoluyla göndermeniz ve öğrenci olduğunuzu doğrulatmanız gerekmektedir.
 • Tüm bilgileri girdikten sonra “CREATE ACCOUNT” butonuna tıklayarak mail adresimizi kontrol ediyoruz.

autocad öğrenci lisansi - 3

 • Mail adresimize gelen doğrulama mailini “VERIFY EMAIL” butonuna tıklayarak onaylıyoruz ve kullanıcı bilgilerimizi doğrulamış oluyoruz.

autocad öğrenci lisansi - 4

 • Mail adresimize gelen doğrulama mailini onaylıyoruz ve kullanıcı bilgilerimizi doğrulamış oluyoruz.

autocad öğrenci lisansi - 5

 • Kullanıcı hesabımızı doğruladıktan sonra son bir adım daha kalıyor. Okuduğunuz üniversiteyi , ilgili bölümünüzü, eğitime başlangıç ve mezun olacağınız tarihi giriyoruz.

(Mail uzantınız “.edu.tr”  bu eğitim kurumu tarafından verildiyse öğrenci onayınız hemen yapılacaktır, aksi halde öğrenci belgenizi göndermeniz gerekebilir.)

(Mezun olacağımız tarihi bilmediğimiz için başlangıç tarihinden itibaren 4 ya da 5 yıl sonrasını girebilirsiniz.)

autocad öğrenci lisansi - 6

 • Son adımdaki bilgileri girdikten sonra öğrenci hesabımızı tanımlamış oluyoruz.

autocad öğrenci lisansi - 7

 • Evet arkadaşlar öğrenci lisansı alacağımız Autodesk hesabımızı oluşturduk. Bundan sonraki işlemlerde, kullanmayı düşündüğünüz Autodesk ürünlerine ait öğrenci lisansı alma işlemlerini göstereceğiz.

Herhangi Bir Autodesk Yazılımına Öğrenci Lisansını Alma

 • Aşağıda linkini verdiğim ve çeşitli Autodesk yazılımlarının olduğu internet sitesine giriyoruz. Buradan kuracağımız ve lisansını alacağımız programı seçiyoruz. Biz AutoCAD yazılımını anlatacağımız için onu seçiyoruz. Siz diğer yazılımlar için aynı işlemleri uygulayabilirsiniz.

https://www.autodesk.com/education/free-software/featured

autocad lisans - 1

 • Açılan sayfadan “SIGN IN” seçip, oluşturmuş olduğumuz kullanıcı bilgileri ile giriş yapıyoruz.

autocad lisans - 2

 • Açılan sayfada kuracağımız yazılım versiyonunu seçiyoruz. Autodesk firması bizlere burada Autocad 2018, Autocad 2019, Autocad 2020 ve Autocad 2021 versiyonlarını kurmamıza izin vermekte.
 • Sonrasında işletim sisteminize göre seçim yapmanız gerekmektedir. Sisteminizde 4 GB üzerinde ram belleğiniz bulunuyorsa ve buna göre işletim sistemi seçilmiş ise 64 bit (x64) olan sistemi seçmenizi öneririm, aksi taktirde yazılım sisteminizde çalışmayacaktır.

Not 1 : *64-bit işletim sisteminde 32-bit yazılımlar çalışabilir, tersi durumda yazılım çalışmayacaktır.

Not 2 : İşletim sistemi türünüzü “Bilgisayarım” simgesine fare ile sağ tuşla basarak özellikler seçeneğinden öğrenebilirsiniz.

sistem özellikleri

 • Görüldüğü üzere benim kullandığım sistem 64 bit İşletim sistemi kullanıyor.
 • Son olarak kullanmak istediğim yazılım dilini seçiyoruz ve aşağıda bize o yazılım için öğrenci lisans bilgilerini veriyor. Aynı şekilde tanımlı mail adresinizi de bu bilgiler gönderiliyor.

autocad lisans - 3

 • Aynı sayfanın altında bulunan “INSTALL NOW” seçeneğine tıkladıktan sonra altındaki seçeneklerden yazılımı kurmak için gerekli olan programı indiriyoruz.

autocad lisans - 4

 • İndirilen programı çalıştırdıktan sonra karşımıza çıkan kurulum penceresinden “INSTALL” seçeneğine tıklıyoruz ve yazılımı kuruyoruz.

(Bu süreçlere ait detaylar ve lisanslama işlemleri aşağıdaki videoda uygulamalı olarak anlatılmıştır.)

 • Yazılım kurulumu bittikten sonra “FINISH” tuşuna basıyoruz ve sistemi yeniden başlatıyoruz.
 • Bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra AutoCAD yazılımını çalıştırıyoruz ve “ACTIVATE” kısmına tıklayarak edinmiş olduğumuz lisans bilgilerini giriyoruz.
 • Artık sizin de öğrenci lisanslı orijinal bir AutoCAD’iniz oldu.

Aklınıza takılan soru ve istekleriniz için yorum kısmına cevap yazabilirsiniz.

Youtube kanalımıza abone olmak isterseniz tıklayınız.

Not: Videoyu yüksek çözünürlükte izlemenizi öneririm.

“AutoCAD Öğrenci Lisansı Alma, İndirme ve Kurulumu” başlıklı yazı tarafımdan hazırlanmıştır.

Hazırlayan;  İnş. Müh. İsmail Enes ERDEĞER

www.ismailenes.com / www.ensmuhendislik.com

@insaport

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Önceki İçerik0
Sonraki İçerik0
İnş. Müh. İsmail Enes ERDEĞER
1989 yılında Ankara'da doğdu. 2010 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi İnşaat Teknolojisi bölümünden, 2016 yılında ise Süleyman Demirel Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 2010 yılından itibaren mesleki becerilerini geliştirmek için çalışma hayatına başladı ve eğitim hayatı boyunca çalışmaya devam etti. Bir süre mimari uygulama projeleri çizdi ve DGS yaptıktan sonra mühendislik alanına yöneldi. Vatani görevini Jandarma İstihkam İnşaat Grup Komutanlığın’da İnşaat Mühendisi olarak yerine getirdi. Bu görevi boyunca, yüksek güvenlikli kalekol statik projelerini yeni yönetmelik ve şartlara göre tekrar çizerek, Diyarbakır, Şanlıurfa, Hatay' da Kalekol inşaatlarına başlanılmasında katkı sağladı. Vatani görevinden sonra prekast imalatlar üzerine çalışan öncü bir şirkette göreve başladı. Bu şirket kapsamında ilk olarak, Türk Akımı Projesindeki tüm prekast imalatların üretilmesinde, 1915 Çanakkale Köprüsü Projesinde prekast döşeme imalatlarının üretilmesinde, Kale Projesinde görev aldı. Aynı şirkette çalışma hayatına devam etmekte ve insaport.com'da yönetici olarak görev almaktadır. Tel: +90 542 373 34 37 Linkedin: https://www.linkedin.com/in/ismailenes E-posta: ismailenes@gmail.com / iee@hotmail.com.tr

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.