İzmir’de dolgu zemine oturan binalar için yıkım kararı

0
1230

İzmir, Karşıyaka, Bostanlı’da Cemal Gürsel Caddesi’nde dolgu zemine inşa edilen ve zamanla eğilen ve yaklaşık 40 yıldır yatık halde duran 13 bina için  AFAD’ın 2017’de hazırladığı depreme dayanıklılık raporuna istinaden tahliye kararı verilmiş olup Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nce 6306 sayılı yasa kapsamında ‘riskli yapı’ tespiti onaylanan apartmanların yıkımına başlanılmıştır. 6306 sayılı yasa kapsamında mülk sahipleri kira yardımı gibi çeşitli sosyal haklardan yararlanabilecek.

Dolgu zemine inşa edilen binalarDolgu zemine inşa edilen ve yan yatan binalar

Yıkım çalışması hakkında Karşıyaka Belediyesi’nden yapılan açıklamada, “Ekiplerimizce yapılan incelemede, zemin kat kolonlarının beton pas paylarının patladığı, kolon sarmal ve boyuna donatılarının zarar gördüğü, yapının yıkılacak derecede tehlikeli hale geldiği, çevre sağlığı can ve mal güvenliği açısından risk teşkil ettiği belirlendi.” ifadesi yer aldı.

Yan yatan binalarda yıkım işleriYan yatan binalarda yıkım işlemleri 

Peki Oturma nedir? Kaç çeşit oturma türü vardır?

Zeminlerin herhangi bir yük altında sıkışması ve konsolidasyonu sonucu yapıda meydana gelen oturmalar, yapının mimari ve/veya statik olarak hasar görmesine bazen de yapının fonksiyonunu yitirmesine neden olur. Sıkışma sonucunda zemin yüzeyinin veya zemin üzerindeki yapının seviye kaybına oturma denir.

Bina temellerindeki yapı-zemin etkileşiminde göz önüne alınması gereken bir olay zeminin oturma karakteridir. Organik zeminlerin varlığı dışında yapı hasarında genelde etkin olan oturma, elastik oturma ve konsolidasyon oturması olarak iki bileşenden oluşur. Elastik oturma, ani oturma olarak da tanımlanır ve yapım süresince yapı yükü zemine intikal ederken oluşur. Konsolidasyon oturması ise, tamamlanması uzun zaman alan bir süreçtir. Yapıda yapısal hasar oluşturan oturma, bu iki elemanın toplamından meydana gelir. Özellikle ön yüklenmeye maruz kalmış zeminlerde elastik oturma, toplam oturmanın önemli bir kısmını kapsar. Bu nedenle her iki oturma bileşeninin büyüklüğünün saptanması yapının rijitliğine ek olarak önem taşır.

İzin verilen oturma miktarları (Uzuner, 1995)

Temelde meydana gelen oturma şekilleri 

Farklı oturma kavramı nedir? 

Temelleri yapısal olarak zorlayan olay; temelin iki noktası arasındaki farklı oturmaların yol açtığı kesme kuvvetleri ve momentlerdir. Farklı oturmaların doğurduğu bu kuvvetler üst yapıdan iletilen yüklerden dolayı oluşan kuvvetlere eklenirler.

Bu nedenle temellerin değişik noktalarında oturma miktarlarının hesaplanması, bu yapıların yapı mekaniği bilimine ilişkin yöntemlerle hesaplanacak kesit tasarımlarının yeterli bir şekilde yapılabilmesi için gereklidir. Çoğu kez temeli taşıyan zemin homojen değildir. Temel altındaki sıkışabilirliği değişkendir. Kimi hallerde sıkışabilir tabakanın kalınlığı değişir. Ya da değişik temel tiplerinin zemine aktardıkları gerilmeler farklı miktarlarda olabilir.

Müsaade edilen farklı oturma değerleri (Erol,1993)

Bu durumların bir sonucu olarak, bir yapının değişik yerlerinin farklı oturmalar göstermesi doğaldır. Bu nedenle farklı oturma olgusunu mühendislik ölçüleri ile tanımlayarak yapıların hasar görmesine yol açmayacak miktardaki farklı oturma sınırlarını saptamak önem taşır. Tasarım, gerekirse bu bulgulara göre revize edilir. Kritik yapılarda oturma miktarlarını ölçmek için özel ölçme araçları kullanılır ve değişik noktalarda uzun süreli ölçümler yapılır.

Düzenleyen: İnş.Müh. AHMET DAŞ

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.