Bu yazı serisi boyunca Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği’nin 16. Bölümü kapsamında “Geoteknik Rapor” hazırlama esaslarını size izah etmek istiyorum.

Yeni deprem yönetmeliğimiz kapsamında, geoteknik rapor’un inşaat mühendisleri tarafından hazırlanması zorunluluğu getirildi. Bir çok meslektaşımız geçtiğimiz 5 aylık süreçte bu konu ile ilgili büyük problem yaşadı. Sebebi inşaat mühendislerinin genel olarak geoteknik konusu ile çok ilgilenmeyerek eski zemin etüd raporlarına direkt olarak riayet etmeleri ve bu konu dahilinde hiç bir araştırmaya girmemiş olmalarıdır. İnşaat mühendisliği eğitimi boyunca taşıma gücü kapasitesi, ani ve konsolidasyon oturması analizi yapmayan meslektaşımız olmadığını kesinlikle düşünmüyorum. Bu gibi hesaplamaların belirli laboratuvar deneyleri ve basit kabuller ile hesaplanmasının çok karmaşık bir işlem olmadığını hatırlamalıyız.

TBDY 2018 kapsamda geoteknik rapor, hesaplamalar ve incelemeler sırasında karşımıza çıkacak belirli zeminler ile ilgili basit bilgi kabullerin anlatıma başlanacaktır. Bu basit anlam size bu tanımların mekanik olarak ne anlama geldiğini basitçe gösterecek ve genel zemin tiplerinin davranışlarını genel kabuller sınırında açıklayacak. Ardından deprem yönetmeliğinin 16. Bölümünün özel konuları dışındaki konular birden fazla örnek ile sayısal olarak aktarılacak. 16. Bölümün bitirilmesinin ardından literatürde kabul görmüş farklı yaklaşımlar ile korelasyon ve ampirik yaklaşımlar aktarılacaktır. İkinci konuya geçmeden önce bu konulara bakmanızı tavsiye ederim.

Önümüzdeki süreçte aşağıda başlıkları listelenmiş konuları sizlere kısa aralıklar ile konu sıralamasına göre aktarmaya çalışacağım. Yayın süresince konu ile ilgili soru ve farklı örnek çözüm isteklerinizi bildirmeniz konusunda ara yayınlar da yapmaya çalışacağım.

Aşağıdaki Konu ve Bölüm Başlıkları linki ile yapacağımızın sunumların sırasını ve genel içeriklerini görebilirsiniz.

Konu ve Bölüm Başlıkları

  1. Bölüme aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

1. Bölüm

 

Yeni deprem yönetmeliğine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2018/03/20180318M1-2.htm

Çevre ve şehircilik bakanlığının yayınladığı geoteknik rapor formatına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

 

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yaklaşan EtkinlikCEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.