24 Ocak’ta Elazığ ve Malatya’yı vuran 6.8 büyüklüğündeki deprem sonrası bölgedeki ağır hasarlı binaların yıkım işlemlerine başlanıldı. İnşaat Mühendisleri Odası Malatya Şube Temsilcisi Bedir Özten, yıkımla birlikte ortaya çıkan ‘asbest’ tehlikesine dikkat çekti.

Binaların yapımında akciğer kanserine neden olan asbest (lifli yapıda kanserojen mineral) kullandığını belirten Özten;

“Genel olarak bütün tozlar insan ve canlı sağlığına zararlı, asbestin daha zararlı olma nedeni geometrik şekli iğneye benzemesi ve solunum yoluyla akciğerlere batması ve vücudun bunu dışarı atamaması. Bunun havaya karışmasını engellemenin en kolay ve maliyetsiz yöntemi; binayı yıkmaya başlamadan önce suya doygun hale getirip, yıkım sırasında da sulama işlemine devam edilmesi gereklidir”

açıklamasında bulundu. Sözlerine devam eden Malatya Şubesi Temsilcisi Bedir Özten;

Deprem sonrası incelemelerde bulunduğumuz Elazığ ve Malatya da yapılan yıkım ve enkaz kaldırma çalışmalarında buna pek dikkat edilmediğini gördük. Şu anda yapılan bina yıkımlarında etrafı çevrilerek fiziksel anlamda önlemler alınıyor. Ancak birçok binada çıkan tozla ilgili bir önlem alındığını görmedik, alınan önlemler de yetersizdi. Asbest lifleri, çeşitli nedenlerle havaya salınan bu liflerin solunmasıyla vücuda girerler. Bu lifler vücuda girdikten uzun yıllar sonra sağlık sorunlarına yol açabilir. Asbest, Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı (IARC) listesinde ‘kesin kanserojen’ olarak tanımlanmıştır. Akciğer kanseri, akciğer zarı kanseri ve kanser dışı ağır ve ilerleyici akciğer hastalığına yol açar.” dedi.

Bu haber sözcü.com da Evren Demirdaş tarafından haber olarak yayınlanmıştır. Yeniden düzenleyen inşaat mühendisi Gülcan Ay gulcanbrg@gmail.com

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.