Excel, çok büyük bir potansiyele sahip büyük bir programdır, ancak onu tam özelliklerine göre kullanıp kullanmadığınızı nasıl biliyorsunuz? Bu 6 ipucu, mühendislikte Excel programından en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacağını düşünüyorum.

1. Farklı Uygulamalar Olmadan Birimlerinizi Dönüştürün

Eğer benim gibiysen, muhtemelen her gün farklı birimlerle çalışıyorsun. Birim çevirme mühendislik hayatının en büyük sıkıntılarından biridir. Ancak, Excel’de sizin için büyük işler yapabilen bir işlev bulunuyor, ÇEVİR (CONVERT). Excel’deki söz dizimi;

ÇEVİR(sayı; ilk_birim; son_birim)

CONVERT(number; from_unit; to_unit)

Sayı, ilk_birim cinsinden dönüştürülecek değerdir. İlk _birim, sayının birimi, son_birim ise sonucun birimidir. Artık birim dönüştürmek için farklı uygulamalara ve araçlara ihtiyacınız olmayacak. Daha detaylı bilgi için;

ÇEVİR işlevi

2. Formüllerin Anlaşılmasını Kolaylaştırmak İçin Hücrelerinizi Adlandırın

Excel sayfanızda çalışırken “(B8 + $C$8) / F9-H2” gibi bir denklemin ne anlama geldiğini anlamaya çalışmak sizi yeterince zorlayacak ve zamanınızı çalacaktır. Bu sıkıntıdan kurtulmak için hücrelerinize ad tanımlayabilirsiniz. Sadece elektronik bir tabloya formülleri girmeyi kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda siz veya bir başkası bu tabloyu haftalar, aylar veya yıllar sonra açtığında formülleri anlamasını kolaylaştırır. Peki, hücreye nasıl ad tanımlarız?

Mühendislikte Excel programının belki de en önemli özelliğinden biri olan “ad tanımlama” için isimlendirilecek hücreye tıklıyorsunuz. Daha sonra sağ üstte hücrenin kodunun yazıldığı ad kutusuna (örn: “B15”) hücreye vereceğiniz ismi yazıyorsunuz ve “Enter” tuşuna basıp adlandırmayı tamamlıyorsunuz. Bu işlemi tek hücreye yapabildiğiniz gibi çoklu seçim içinde yapabilirsiniz. Özellikle “DÜŞEYARA” gibi formüllerde kullanacağınız tablo isimleri için çok kullanışlı olacaktır.

Hücreye veya hücrelere verdiğiniz adları “Formüller > Ad Yöneticisi”nden de görüntüleyebilir, düzenleyebilir ve silebilirsiniz. Daha detaylı bilgi için;

Formüllerde adları tanımlama ve kullanma

3. Dinamik Başlıklar, Eksenler ve Etiketler ile Grafikleri Otomatik Olarak Güncelleyin

Grafik başlıklarını, eksen başlıklarını ve etiketleri güncellemeyi kolaylaştırmak için bunları doğrudan hücrelere bağlayabilirsiniz. Çok fazla çizelge yapmanız gerekiyorsa, bu gerçek bir zaman kazandırıcı olabilir ve bir grafik başlığını güncellemeyi unuttuğunuzda hatalardan kaçınmanıza da yardımcı olabilir.

Bir grafik başlığını, ekseni veya etiketi güncellemek için önce çalışma sayfasındaki tek bir hücreye eklemek istediğiniz metni oluşturun. BİRLEŞTİR (CONCATENATE) işlevini, metin dizelerini ve sayısal hücre değerlerini karmaşık başlıklara eklemek için kullanabilirsiniz.

Sonra, grafikteki bileşeni seçin. Ardından formül çubuğuna gidin ve “=” yazın ve kullanmak istediğiniz metni içeren hücreyi seçin.

Şimdi, hücre değeri değiştiğinde, grafik bileşeni otomatik olarak değişecektir. Burada yaratıcılığınızı kullanabilir ve daha sonra özenli grafik güncellemeleri konusunda endişelenmenize gerek kalmadan her türlü bilgiyi tabloya aktarabilirsiniz. Her şey otomatik olarak yapılır!

4. Hedef Ara ile Hedefe Hızlı Ulaşın

Genellikle, bir dizi giriş değerinden bir sonuç hesaplamak için elektronik tablolar oluştururuz. Ancak bunu bir elektronik tabloda yaptınız ve hangi girdi değerinin istenen bir sonucu elde edeceğini bilmek istiyorsunuz.

Denklemleri yeniden düzenleyebilir ve eski sonucu yeni girdi, eski girişi yeni sonuç yapabilirsiniz. Hedef sonucu elde edene kadar girdiyi de tahmin edebilirsiniz.

Neyse ki, ikisi de gerekli değil, çünkü Excel‘in sizin işinizi yapmak için HEDEF ARA (GOAL SEEK) adında bir aracı var.

İlk önce, Hedef Arama aracını Veri > Durum Çözümlemesi > Hedef Arama yolu ile açıyoruz. “Ayarlanacak Hücre” kutusuna çözmek istediğiniz formül içeren hücreyi için başvurusunu, “Sonuç Hücre”ye hedef değeri girin ve “Değişecek Hücre”ye de ayarlamak istediğiniz değeri içeren hücre başvurusunu girin. Tamam’ı seçin ve Excel, hedefe ulaşmak için doğru girişi bulmak üzere yinelenir. Hedefe ulaştıktan sonra “Tamam” diyerek işlemi tamamlamış olursunuz.

5. Hesaplamalarda Referans Veri Tabloları

Excel’i mükemmel bir mühendislik aracı yapan şeylerden biri de hem denklemleri hem de veri tablolarını kullanabiliyor olmasıdır. Ayrıca, bu iki işlevselliği tablolardan veri arayarak ve hesaplamalara çekerek güçlü mühendislik modelleri oluşturmak için birleştirebilirsiniz.

Muhtemelen zaten DÜŞEYARA (VLOOKUP) ve YATAYARA (HLOOKUP) fonksiyonlarını biliyorsunuzdur. Birçok durumda, ihtiyacınız olan her şeyi yapabilirler.

Ancak, aramalarınız üzerinde daha fazla esnekliğe ve daha fazla kontrole ihtiyacınız varsa, bunun yerine İNDİS (INDEX)  ve KAÇINCI (MATCH)  kullanın. Bu iki işlev, bir tablonun herhangi bir sütununda veya satırında (yalnızca birincisi değil) veri aramanıza izin verir ve döndürülen değerin bir sonraki en büyük veya en küçük olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Ayrıca, bir veri kümesi üzerinde doğrusal enterpolasyon yapmak için İNDİS (INDEX) ve KAÇINCI (MATCH) kullanabilirsiniz. Bu, hedef x değerinden hemen önce ve sonra x ve y değerlerini bulmak için bu arama yönteminin esnekliğinden yararlanılarak yapılır.

6. Matematiksel İşlemleri Gerçekleştirin

Excel’i düşündüğünüz zaman, “hesabı” düşünmeyebilirsiniz. Ancak veri tablolarınız varsa, bu verilerin türevini veya integralini hesaplamak için sayısal analiz yöntemlerini kullanabilirsiniz. Bu temel yöntemler mühendislikte Excel uygulamalarında, işlemleri gerçekleştirmek için daha karmaşık mühendislik yazılımları tarafından kullanıldığı gibi kullanılır.

Türevleri hesaplamak için ileri, geri veya merkezi farkları kullanabilirsiniz. Bu yöntemlerin her biri, dy/dx’i hesaplamak için tablodaki verileri kullanır, tek fark, hesaplama için hangi veri noktalarının kullanıldığıdır.

Aşağıda gösterildiği gibi;

Merkezi farklar için, n – 1 ve n + 1,

Geri farklar için, n ve n – 1,

İleri farklar için ise n ve n + 1

noktalarındaki değerleri kullanabilirsiniz.

Bu veriler ile integral alıp bir aşama ileri gitmeniz gerekirse, yamuk kuralı iyi sonuç verir. Bu yöntem, xn ve xn + 1 arasındaki eğrinin altındaki alanı hesaplar.

Mühendislikte Excel uygulamalarından 6 tanesi için sizlere görselleri ile birlikte ipucları vermeye çalıştım. Tabi Excel çok geniş yelpazesi olan bir program. Anlatmakla bitecek gibi değildir.

Fırsat buldukça anlamlı örnekleri sizlerle paylaşacağım. Bu konuda özellikle merak ettiklerinizi yorum kısmında sorabilirsiniz. İlave etmek istediğiniz konuları da belirtirseniz çok mutlu olurum.

Saygılarımla.

Bunun gibi daha fazla haber alın
gelen kutunuzda

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.