12. Ulusal Çelik Yapı Ödülleri 2020

Çelik yapı tasarlayan ve yapan tüm mimar ve mühendislerimiz, eser sahibi proje müellifleri, yapımcı ve yatırımcıları 12. Ulusal Çelik Yapı Ödülleri 2020’ye katılmak üzere davetlidirler.

0
182

12. Ulusal Çelik Yapı Ödülleri 2020

TUCSA tarafından 1997 yılından itibaren iki yılda bir gerçekleştirilen çelik yapı tasarım yarışmaları kapsamında 12. Ulusal Çelik Yapı Ödülleri 2020 Şartnamesi yayımlandı. Türk Yapısal Çelik Derneği tarafından 1997 yılında başlatılan çelik yapı tasarım seçmeleri / yarışmaları, geçen 23 yıl içinde gelişerek Türkiye’nin en prestijli Ulusal Çelik Yapı Ödülleri haline geldi. Çelik yapı tasarlayan ve yapan tüm mimar ve mühendislerimiz, eser sahibi proje müellifleri, yapımcı ve yatırımcıları 12. Ulusal Çelik Yapı Ödülleri 2020’ye katılmak üzere davetlidirler.

Çeliğin mimari, inşaat, üretim, sürdürülebilirlik ve ekonomi kriterleri açısından avantajlarını ortaya çıkaran çelik yapı tasarımlarını ve uygulamalarını ödüllendirmek, böylece; yapısal çelik endüstrisini daha rekabetçi ve bilinir hale getirerek yatırımcı, mimar ve mühendislerin çeliğin avantajlarından daha çok yararlanmalarına olanak sağlamak amacıyla düzenlenen yarışmaya şu koşulları karşılayan çelik yapı projeleri katılabilecekler:

1. Taşıyıcı sistemi çelik veya çelik-betonarme karma (kompozit) olan veya geniş açıklıklı çelik çatıya sahip yapılar,

2. Yeni bina veya köprü projesi veya bu yapılara ilişkin yenileme (büyük güçlendirme, tevsii veya iyileştirme) projeleri,

3. Tipolojik olarak, konut binaları, ticari binalar (Ofis binası, Otel, AVM, v.b.), kamusal binalar (Hastane, Okul, Müze, Kongre Merkezi v.b.), ulaştırma tesisleri (Havaalanı, tren istasyonu, terminal binaları v.b.), spor tesisleri (Stadyum, kapalı spor salonu v.b.), endüstriyel binalar, kuleler ve benzeri yapılar yarışmaya katılabilirler.

Bu yıl gerçekleştirilecek Ödüller kapsamında, büyük ölçekli yapılarla birlikte mimarlık ve mühendislik açısından değerli, özgün küçük yapılar, hafif çelik yapılar, hadde ve soğuk şekil verilmiş çelik profil karma yapılar gibi yapılar ile restorasyonlar ve özgün mühendislik çözümlerinin de değerlendirilmesine ve ödüllendirilmesine olanak sağlanması hedeflenmektedir.

Ödüller “Yapı Ödülü” ve “Tasarım Ödülü” olarak iki kategoride verilecektir.  Jüri ‘nin uygun göreceği projelere “dayanıklılık ve sürdürülebilirlik (resilience)”, “akıllı bina” ve “yaratıcı çözüm” gibi alanlarında teşvik plaketleri de verebilecektir. Bu yarışmaya, gerçekleştirilmiş projelerin yanında, henüz uygulanmamış projeler de katılabilecekler.

Ayrıca, Avrupa Yapısal Çelik Birliği’nin (European Convention for Constructional Steelwork – ECCS) yayımlayacağı şartname kurallarına uygun olarak, Jüri tarafından Yapı Ödülü kategorisinde seçilmiş projeler arasından seçilecek projeler ECCS’in European Steel Design Awards 2021 ödülleri için TUCSA tarafından aday gösterilecektir.

Yarışmaya katılacak eserlerin proje müellifleri için son başvuru tarihi 5 Ekim 2020 dir. Projelerin web sitesine yüklenmesi için son tarih ise 19 Ekim 2020 olarak planlanmıştır. Ulusal Çelik Yapı Ödülleri 2020 yarışmasında ödüle değer bulunan projelerin paydaşları Türk Yapısal Çelik Derneği tarafından 12 Kasım 2020 tarihinde İstanbul’da Marriott Asya Otelde düzenlenecek olan 19. Yapısal Çelik Günü kapsamında “Sektör Ödülleri Töreni” kapsamında ödüllerini alacaklardır.

Ulusal Çelik Yapı Ödülleri 2020 şartnamesi için TIKLAYINIZ

Bu yazı 09.06.2020 tarihinde tucsa.org adresinde duyuru olarak yayınlanmıştır. Düzenleyen inşaat mühendisi Gülcan Ay gulcanbrg@gmail.com 

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.