Asırlık Sarıçiçek köy odaları zamana direniyor

Gümüşhane'de bulunan usta ve çırağın tamamen ahşaptan yaptığı el emeği Sarıçiçek köy odaları 150 yıl geçmesine rağmen hala aynı şekilde güzelliğini koruyor.

0
215
sariçiçek köy odaları

Gümüşhane’de bulunan usta ve çırağın tamamen ahşaptan yaptığı el emeği Sarıçiçek köy odaları 150 yıl geçmesine rağmen hala aynı şekilde güzelliğini koruyor.

Sarıçiçek köy odaları, kündekari işlemeleriyle Türk mimarisinin örneklerinin sergilendiği merkeze bağlı ve denizden 2 bin 80 metre yükseklikteki köyde bulunuyor. Ağaç oymacılığını, halk sanatını günümüze taşıyan birer şaheser niteliğindedir.

Hacı Ömer Ağa 1873 yılında kervan yolu üzerindeki köye gelen misafirlerini ağırlamak için oda yaptırmak istiyordu.

Hacı Ömer Ağa, odaların kendi namına yaraşacak şekilde olmasını istiyordu, hiçbir masraftan kaçınmayıp odayı yapacağını duyurarak iki kişiyi köye davet eder. Bir süre sonra ustayla çırağının arasında anlaşmazlık olur ve ustanın yolladığı çırağa bu kez köydeki Şaban Ağa başka bir oda yapmasını teklif eder. Usta ve çırağı birbirinin yaptığını görmediği 50 metre uzaklıktaki odaları yapmaya başlarlar.

Çırağın yaptığı köy odası beğenilir

sarıçiçek köy odaları

Yaklaşık 3 yıllık süre zarfında tüm ihtiyaçlarını yaptıkları odalarda gören usta ve çırağının eserleri görücüye çıkınca herkes çırağın yaptığı odayı beğenir ve Tahir usta “Usta iken olduk şakirt, var biraz da sen seğirt” diyerek o günden sonra hiçbir bina yapmayarak mesleğini terk eder.

Odaların içerisinde ocaklar, oturma alanı, raflar, dolaplar, kahve köşkleri ve sedir bulunmaktadır. Odalar güvelere karşı 1970’li yıllarda tahrip edilmeden bazı boyaları yenilenmiştir. Sanatsal değerinden hiçbir şey kaybetmeyen odalar iç ahengi, yapıldığı ilk günün tazeliği ve renklerin, desenlerin uyumuyla oymacılık sanatının en ince detaylarını göstermektedir.

Sarıçiçek köy odaları sosyal hayatının kalbinin attığı yerlerdi

sarıçiçek köy odaları

Uzun kış gecelerinde Gümüşhane köylerinde hayatın vazgeçilmezi olan köy odalarında misafirler ağırlanıyor, sohbetler yapılıyordu. Köyün sosyal hayatının kalbinin attığı yerlerdi.

Desenler çok beğenilmektedir. Bazı uzmanlar tarafından bu odaların benzerinin Türkiye’de olmadığını söyleniyor. Genelde İran’da bu şekilde misafir için yapılan odaların olduğu söyleniyor.

Kervan yolu üzerinde yer alan köyde yapılan bu odalar tamamen misafire yönelik yapılmış olup altında at ahırları bulunmaktadır.

Bu odalar hem taziye evi hem misafirhane, hem düğün salonu hem cenaze evi, her amaçla kullanılmaktaydı

Bu odaların günümüzde 500’den fazla varisi bulunmakta. Varisler bir araya gelip anlaşma sağlanmadığından dolayı mülkü verilememiştir. Buraya gelen insanlar tarafından çevresindeki düzen ve odaların bakımsızlığı beğenilmiyor. Odalar hizmetten yoksun olup bakıma ihtiyaçları vardır. Ne yapılabiliyor ne yıkılabiliyor. Hizmet bekleniyor, yatırım bekleniyor.

Ahşaba işlenen göz nuru köy odaları ziyaretçilerini bekliyor‘ başlıklı haber hürriyet.com sitesinde yayımlanmıştır.

Düzenleyen: Mimar (Stu) Nihal Gezer

e-posta: nihalgezer11@gmail.com

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.