Sermaye Piyasası Lisanslama Sicil ve Eğitim Kuruluşu A.Ş. (SPL), Sermaye Piyasası Kurulu tarafından sermaye piyasası kurumlarında ve halka açık ortaklıklarda çalışanlara veya çalışacaklara lisans verme, lisans sahibi kişilerin sicilini tutma ve lisanslarla ilgili eğitim programları düzenlemekle yetkilendirilmiş olup 2011 yılında faaliyetlerine başlamıştır. Kuruluş sınav başvurularını SPL Başvuru Sistemi üzerinden almakta ve bir sonraki yazılı sınav başvurusu 6 – 20 Mayıs tarihleri arasında yapılacak.

SPK Lisanslama sınavı nedir?

SPK lisanslama sınavları, sermaye piyasası kurulu tarafından yapılan, sermaye piyasası alanında çalışmak isteyen;

– Personel,
– Yönetici,
– Türev araçlar personeli,
– Değerleme uzmanı,
– Kredi derecelendirme,
– Kurumsal yönetim derecelendirme uzmanı

olarak çalışmak isteyenlerin mesleki yeterliliklerini, bilgi ve tecrübelerini gösteren lisans belgesinin verilmesini sağlamaktadır. Sınav, sermaye piyasasında çalışmak isteyenlerin (Bankalar, Aracı Kurumlar gibi) girmesi gerekli olan bir sınavdır.

SPL; Sermaye Piyasası Lisanslama Sicil ve Eğitim Kuruluşu A.Ş. tarafından düzenlenen Lisanslama sınavları 6 dalda ve 8 düzeyde yapılmaktadır.

İstediğiniz Düzeye Başvurabilirsiniz!

Faaliyet alanlarında; Düzey 2 Sınavlarına katılmak isteyen adayların Sermaye Piyasası Düzey 1 Lisansına sahip olmaları zorunluluğu bulunmamaktadır. Benzer bir şekilde, Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 3 Sınavlarına katılmak isteyen adayların Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 2 Lisansına sahip olmaları zorunluluğu bulunmamaktadır.

Daha detaylı bilgi için TIKLAYINIZ…

Sınav Başvuruları 6 Mayıs’ta Başlıyor

2019 yılı içerisinde kağıt ortamda yapılacak lisanslama sınavlarının ilki 22-23 Haziran 2019 tarihlerinde düzenlenecek olup sınav başvuruları 6-20 Mayıs 2019 tarihleri arasında SPL Başvuru Sistemi’nden yapılabilecektir.

Başvuru için TIKLAYINIZ…

Dikkat Edilecek Hususlar;

– Lisanslama sınavlarına katılacak adayların “SPL Başvuru Sistemi”ne üye olması gerekmekte olup daha önce üyelik kaydı bulunan adayların tekrar üye olmasına gerek bulunmamaktadır.

– Üye kaydı olmayan adaylar sınav başvuru işlemlerini gerçekleştiremeyecektir. “SPL Başvuru Sistemi”ne üyelik sırasında adayların kimlik/iletişim bilgileri kısmını doldururken verdikleri bilgilerin T.C. Nüfus Cüzdanı belgesinde bulunan kimlik bilgileri ve Nüfus Müdürlüklerine bildirim yapılan iletişim bilgileri doğrultusunda olması gerekmektedir.

– Yabancı uyruklu adayların “SPL Başvuru Sistemi”ne üye olmadan önce SPL ile irtibata geçmeleri ve kendilerine tahsis edilecek numara ile sisteme üye olmaları gerekmektedir.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yaklaşan EtkinlikCEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.