2119’da oteller böyle olacak!

Yüz yıl sonra oteller nasıl olacak? Hilton EMEA Başkanı Simon Vincent, Hilton’un 100’üncü yıldönümünde yayınladığı 2119 Otel Raporunda “teknoloji merkezli bir dünyada artan insan etkileşiminin önemini vurguladığını” söyledi.

0
560

Yüz yıl sonra oteller nasıl olacak? Hilton EMEA Başkanı Simon Vincent, Hilton’un 100’üncü yıldönümünde yayınladığı 2119 Otel Raporunda “teknoloji merkezli bir dünyada artan insan etkileşiminin önemini vurguladığını” söyledi.

Oteller ile ilgili Raporda iklim değişiklikleri ve gelişen teknoloji ile otel konaklama sektörünün eğilimleri sürdürülebilirlik, yenilik, tasarım ve insan ilişkilerine farklı bir boyut katacağı öngörülüyor.

Söz konusu raporda oteller ile ilgili öne çıkan değerlendirmeler şöyle;

“- Teknoloji misafirlerin tüm anlık gereksinimlerine cevap vermek üzere her mekanın dönüşmesine olacak sağlayacak. Lobi her konuğa mükemmel ve kişisel bir ağırlama sunmak amacıyla sakin bir spa’dan hareketli bir bara kadar herhangi bir mekana dönüşebilecek.

Her alana tek elden ulaşma

“- Deri altına yerleştirilecek mikro çiplerle ısıdan aydınlatmaya, eğlenceden ve diğer her türlü ayrıntıya kadar çevremizdeki her düzeneği istediğimiz anda istediğimiz yerde kablosuz şekilde kontrol etmemizi sağlayacak.
“- Diyetlerimiz daha fazla bitki bazlı yemek tarifleri ve bazı şaşırtıcı protein kaynaklarını içerecek: Beetle Bolognese (böcekli bolonez), Plankton Pies (plankton turtası) ve Seaweed Green Velvet Cake (deniz yosunu keki) menünün belli başlı öğelerini oluşturacak.

Kişiselleştirme ön planda

“- 3D-yazıcıdan çıkan akşam yemekleri ve oda servisi benzersiz bir kişiselleştirilmiş deneyim sunacak.
“- Her konuk için şeflere biyometrik veriler sağlanacak, tercihlere ve beslenme gereksinimlerine göre yemekler otomatik olarak hazırlanacak.
“- Havuzda sanal bir deniz kaplumbağası ile birlikte yüzün veya Everest Dağının dijital yamacına tırmanmayı deneyin: Yapacağınız bu rutin egzersiz size özgü olacak.
“- Ayrıca, antrenmanlardan elde edilen enerji otelin beslenmesinde kullanılacak ve dolaşım sistemine hiçbir etkisi olmayacak. Hatta konuklar ulaşılan antrenman hedeflerine bağlı olarak ödüller kazanacaklar.
“- İzlenebilir antrenmanlar ve hologramlı kişisel antrenörlerinizle spora kaldığınız yerden devam edeceksiniz. Teknolojisiz zamanlar arayışı içinde olduğumuz için çevrim dışı olmak yeni bir lüks olacak.

Oteller için Sürdürülebilirlik!


“- Gelecek yüzyılda sadece özünde sorumluluk sahibi olan sektörler hayatta kalacak.
“- Sürdürülebilirlik, okyanustan toplanan plastiklerle inşa edilmiş otellerden, her tür hava koşuluna dayanıklı kubbelere pek çok farklı uygulamayla otelcilikteki tasarım anlayışını değiştirecek.
“- Oteller topluluklar için birer ‘ortak akıl alanı’ olarak konumlanacak; yerel kaynakları yöneten, topluma yönelik böcek çiftlikleri ve suda bitki yetiştirilen dikey bahçeler gibi alanlara katkıda bulunan bir belediye binası gibi hareket edecekler.
“- Yapay zekanın hâkim olduğu bir dünyada insan teması ve kişisel dokunuş her hiç olmadığı kadar kritik bir öneme sahip olacak.
“- Teknoloji, otel görevlilerinin konukların birbirleriyle temas kurması ve unutulmaz anlar yaşamalarına odaklanabilecekleri gerekli ve önemli olan zamanı yaratacak.”

Kaynak: http://blog.insaatnoktasi.com/2019/07/100-yl-sonra-oteller-nasl-olacak.html

Düzenleyen: İnş. Müh. Tarık AMİL

e-posta: tarik_amil12@hotmail.com

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.