7,6 büyüklüğündeki depremin olacağı iki şehir!

Büyük İstanbul depremi ile ilgili son dakika haberleri peş peşe geliyor. Jeolog Prof. Naci GÖRÜR olası Marmara depremi ile ilgili iki şehir gösterdi ve  korkutan açıklamalar yaptı. İşte o açıklamalar...

0
665

Büyük İstanbul depremi ile ilgili son dakika haberleri peş peşe geliyor. Jeolog Prof. Naci GÖRÜR olası Marmara depremi ile ilgili iki şehir gösterdi ve  korkutan açıklamalar yaptı. İşte o açıklamalar…

Yer kabuğu daha fazla dayanamayacak!

Görür, 1999 depremini hatırlattı, “Bu depremler Marmara’nın altındaki kabuğa o kabuğun daha fazla taşıyamayacağı bir stres yükledi. Normalde 200-250 senede birikeceği enerjiyi 45-50 saniyede buraya enjekte etti. Dolayısıyla kabuk artık daha fazla dayanacak durumda değil. Dolayısıyla Marmara’da deprem eli kulağında.” dedi. Görür, depremin iki şehir şiddetinin 7,6’yı bulabileceğini de ifade etti. Görür, Erzincan ve çevresi için de 7’nin üzerinde deprem olabileceği uyarısında bulundu.

Depremin en çok hissedileceği iki şehir

İstanbul’u en az 7.2 bekliyor. Bütün çalışmalar bunu gösteriyor. Yapılan çalışmalarda Marmara’nın altındaki iki fay kilitlenmiş vaziyette. Yani enerji biriktiriyor. Burada biriken stres, oradaki kayaların gücünü yendiği an deprem olacak demektir. Bu faylardan biri Yeşilköy ile Silivri açıkları arasında yaklaşık 65 kilometre uzunluğunda olan Kumburgaz fay kolu. Bu fay kırılırsa minimum 7.2 deprem üretecektir. Diğeri ise Adalar’ın güneyinde olan fay; yaklaşık 45 kilometre uzunluğunda, şayet bu kırılırsa en fazla 7 büyüklüğünde deprem üretir. İkisinin birden kırılma olasılığı da var. İkisi birden aynı anda kırılırsa depremin büyüklüğü 7.6’yı bulabilir.

bir diğer il: Erzincan

 

Gazeteci Kenan Taş’ın Yotube kanalında değerlendirmelerde bulunan, Prof. Dr. Naci Görür, Erzincan ve çevresine de ayrı bir parantez açarak dikkat çekti.

Görür, 1939 Erzincan depreminin bölgeye büyük bir stres yüklediğini söyleyerek burada da 7 büyüklüğünde bir deprem beklediğini açıkladı.

Kaynak:Son dakika haberi: “7.6 büyüklüğünde deprem olacak” İki şehri işaret ederek uyardı…’ başlıklı haber 25.12.2020 tarihinde SABAH sitesinde yayınlanmıştır.

Düzenleyen: İnş. Müh. Tarık AMİL

e-posta: tarik_amil12@hotmail.com

 

 

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.